DomovVeda a technológiaVysádzanie stromov pomáha, ale záleží na ich umiestnení

Vysádzanie stromov pomáha, ale záleží na ich umiestnení

- Reklama -

Obnova lesných porastov by mohla zvýšiť kapacitu uhlíka o 20 %. Vysádzanie ďalších stromov pomáha znižovať skleníkové plyny v atmosfére. Podľa novej štúdie, ktorá analyzovala skutočnú hodnotu vysádzania stromov v Spojených štátoch, však záleží na tom, kde ich vysádzate, rovnako ako ich samotné vysádzanie.

Zmena podnebia

Vedci a vlády už dlho podporujú myšlienku výsadby stromov ako riešenia zmeny podnebia. Štúdia vlani navrhla výsadbu bilióna stromov. Tie by mali zachytiť dve tretiny emisií čo ľudia produkujú. Nápadu sa chopil prezident Trump, ktorý tento rok vyzval na vysadenie bilióna stromov po celom svete.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Ukázalo sa však, že to nie je len s výsadbou stromov a podľa nového výskumu vedcov lesných služieb USDA by sme mali zvážiť ďalšie faktory. Kľúčom za výsadbou stromov bolo, aby sa to robilo v existujúcich lesoch, ktoré nie sú také plné stromov, ako by mohli byť. Týmto spôsobom by ľudia mohli zvýšiť kapacitu uvoľňovania uhlíka o 20%.

Cielená výsadba stromov

Aby sme dospeli k tomuto odhadu, vedci preskúmali verejne dostupné údaje z viac ako 130 000 zalesnených pozemkov v USA. Tie zahŕňajú takmer 1,4 milióna stromov. Porovnávali budúce možnosti so súčasnými odhadmi. Tvrdili, že lesy v súčasnosti každý rok kompenzujú okolo 14% uhlíkových emisií. To by sa však dalo zvýšiť.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

„Cielená výsadba stromov na existujúcich produktívnych lesných porastoch má potenciál zvýšiť kapacitu lesov na poskytovanie množstva ekosystémových služieb,“ uviedol vo vyhlásení hlavný autor Grant Domke. „Koncentrácia výsadby na produktívne oblasti s najmenším počtom stromov má väčší potenciál pre zvýšenú kapacitu sekvestrácie uhlíka ako distribúcia rovnakého počtu stromov na väčšie plochy.“

Záver

Začiatkom tohto roka vedci predstavili súbor zásad, ktoré by sa mali riadiť iniciatívami na zveľaďovanie lesov. Takéto úsilie by sa malo zamerať na ochranu a zachovanie neporušených lesov namiesto výsadby nových. Malo by sa na ne pozerať iba ako na jednu z potrebných opatrení na zníženie uhlíka a malo by sa nimi vyvážiť spoločenské a ekologické ciele.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Výsadba stromov nezabezpečuje ich prežitie, ako je to vidieť v mnohých krajinách. Aby boli iniciatívy výsadby stromov úspešné, musia zapojiť miestne zainteresované strany a čeliť protichodným cieľom v oblasti využívania pôdy a zabezpečiť dlhodobú maximálnu účinnosť, píšu autori.

Zdroje:

https://www.theguardian.com/environment/2019/jul/04/planting-billions-trees-best-tackle-climate-crisis-scientists-canopy-emissions
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať