DomovCestovanieObjavte najudržateľnejšie mestá na svete, časť I.

Objavte najudržateľnejšie mestá na svete, časť I.

- Reklama -

Čoraz viac ľudí sa sťahuje do mestských oblastí a mestá čelia väčšej zodpovednosti, pokiaľ ide o boj proti meniacej sa klíme našej planéty. To zahŕňa uprednostňovanie vecí, ako je ochrana pred prírodnými katastrofami, energetická účinnosť a nakladanie s odpadom. Našťastie medzi nami žijú ľudia, ktorí vytvárajú v mestách postupy a taktiky, vďaka ktorým je naša mestská expanzia čoraz viac udržateľnejšia. 

Prečítajte si zoznam niektorých miest po celom svete, ktoré sa podieľajú na našom boji proti zmene podnebia a sú inšpiráciou pre všetky mestá po celom svete!

Boulder, USA

Boulder je najmenším mestom na tomto zozname a aj napriek tomu je dostatočne udržateľné. Vďaka veľkej iniciatíve v oblasti udržateľnosti sa vyrovnal ostatným mestám aj napriek jeho malej populácii. To, čo je na Bouldure najpôsobivejšie, je to, že zmena neprichádza iba od jej politikov, ale skôr od samotných občanov.

Boulder, USA
Zdroj: imgur.com

Daňoví poplatníci hlasovali pre prvú národnú daň z podnebia. Tento krok upevnil zelenšiu budúcnosť spoločnosti Boulder, ktorá bude mať energeticky efektívnu infraštruktúru a menej odpadu.

Kodaň, Dánsko

Pri návšteve Kodane vám nebude trvať dlho, kým si uvedomíte odhodlanosť mesta pre priaznivé podnebie v budúcnosti. Ulice mesta sú zaplnené cyklistami. Iba 29 % domácností vlastní auto. Obchody s potravinami sú lemované miestnymi organickými potravinami. Hlavné mesto Dánska je už nejaký čas vedúcim hlasom v rozhovoroch o udržateľnosti.

Kodaň, Dánsko
Zdroj: unsplash.com

Udržateľnosť odporúča nielen svojim občanom, ale aj návštevníkom. V skutočnosti tam nájdete okolo 71 % ekologických hotelov. V roku 2014 bolo mesto Kodaň vyhlásené za Európske zelené hlavné mesto. Kodaň a nedávno zaviazala, že do roku 2025 sa stane prvým uhlíkovo neutrálnym hlavným mestom na svete.

Melbourne, Austrália

Melbourne je známe svojou špičkovou umeleckou a hudobnou scénou, no nezaostáva ani v udržateľnosti. Rozdeľuje udržateľné postupy do štyroch kategórii: teplo, energiu, odpad a vodu. Mesto tiež zaviedlo pútavu taktiku, ako napríklad odmeňovacie body. Ich cieľom je povzbudiť svojich občanov, aby si všímali viac súvislosti so zmenou podnebia. 

Melbourne, Austrália
Zdroj: unsplash.com

Cieľom Melbourne je zníženie emisií uhlíka o 4,5 % ročne, čo ho robí špičkou v tejto oblasti. Mesto podporuje verejnú a alternatívnu dopravu, ktorá aktívne odvádza obyvateľov a návštevníkov od riadenia osobných vozidiel.

Mníchov, Nemecko

Mníchov ide naplno v oblasti životného prostredia. Toto nemecké mesto je známe najmä výrobou vozidiel BMW. Aj napriek tomu je udržateľné. Jeho najnovším cieľom je stopercentne čistá energia do roku 2025. V priebehu niekoľkých posledných rokov sa prijali opatrenia na dosiahnutie uvedeného cieľa.

Mníchov, Nemecko
Zdroj: unsplash.com

Išlo hlavne o výstavby vodných a solárnych elektrární, ako aj projektov veternej energie na mori. Celkovo sa do vytvorenia tohto zelenšieho a udžateľnejšieho mesta investovalo takmer 10 miliárd USD. 

Zdroje:

https://www.cntraveller.com/gallery/sustainable-cities

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať