DomovZábavaZačnite s turistikou v zime I.

Začnite s turistikou v zime I.

- Reklama -

Keď teplota klesne, niektorí ľudia sa rozhodnú zostať doma zabalení v deke s horúcim čajom v ruke. Iní to vidia ako najlepšie obdobie roka – ísť von a užiť si novú a zdanlivo nedotknutú krajinu, ktorú je málokto ochotný, pripravený a schopný preskúmať. Zimná turistika ponúka väčšie výzvy a nebezpečenstvá ako turistika počas teplejších mesiacov roka, ale odmena je oveľa väčšia.

Existuje niekoľko kľúčových vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako sa vydáte na svoju prvú zimnú turistiku, počnúc batohom a oblečením až po informácie o krízových situáciách či tipy na hydratáciu.

Výber zimného turistického batoha

Jednoduchosť, veľkosť a odolnosť sú tri najdôležitejšie vlastnosti, ktoré treba hľadať v batohu vhodnom na zimnú túru alebo výlet.

V zime je množstvo výstroje a oblečenia, ktoré nosíte, oveľa väčšie a ťažšie ako počas teplejších mesiacov. Schopnosť pohodlne zbaliť a nosiť potrebné oedvy a príslušenstvo, ako je fľaša s vodou, mačky a ďalšie zimné turistické vybavenie, môže byť rozhodujúce pre váš úspech na ceste. Pre ľahký prístup hľadajte tašku s vonkajšími slučkami a popruhmi na prednej strane tašky. Ostré predmety, ako sú napríklad hroty, nechcete skladovať v hlavnej priehradke tašky a riskovať roztrhnutie materiálu či vlastné poranenie.

Je dôležité hľadať tašku, ktorá je ľahká, no zároveň ponúka objem, ktorý potrebujete na nosenie základných vecí. Ak idete na jednodňovú túru, možno budete potrebovať len niekoľko vrstiev navyše (keď sa prestanete hýbať), jedlo a vodu navyše. V mnohých prípadoch možno budete potrebovať aj rozsiahle bezpečnostné vybavenie a vybavenie na záchranu pred lavínami. 

Mnoho zimných turistov sa v prvom rade snaží použiť väčší batoh, než je potrebné. Použitie tašky, ktorá má rozšíriteľnú hornú časť vám umožní zbaliť si to najnutnejšie, aby ste zostali v bezpečí bez toho, aby ste obetovali pohodlie alebo pridali zbytočnú váhu.

Vaky s príliš veľkým množstvom vybavenia majú tendenciu narušiť rovnováhu turistu, ale tomu sa dá zabrániť použitím kompresných popruhov na vyrovnanie hmotnosti tašky a uľahčenie rovnováhy na chrbte.

Nakoniec, v závislosti od typu zimnej aktivity, ktorú by ste mohli vykonávať vonku, pri vašom rozhodovaní hrá životnosť vašej tašky (určená materiálom). Ľahšie materiály môžu byť vhodné na pešiu turistiku vonku, ale akonáhle sa vyberiete na výlet v menej dostupnom teréne, ktorý dopĺňa nie práve ideálne počasie, mali by ste zvážiť odolné materiály.

Zdroj: freepik.com

Výber zimných turistických topánok

Vyberte si zimnú obuv, ktorá vás nielen udrží v suchu a izoluje pred chladom, ale zároveň vám umožní prekonať väčšiu vzdialenosť vďaka prvkom, ktoré sú zamerané na pohodlie a výkon.

Vonkajšia vrstva vašej zimnej turistickej obuvi by mala byť nepremokavá a v niektorých prípadoch aj so švami, aby sa zabránilo presakovaniu vody v miestach pripojenia v blízkosti podrážky a šnúrok. Izolácia v topánke by mala pomôcť zachytiť teplý vzduch vedľa nohy a zároveň umožniť prienik vlhkosti smerom von.

V závislosti od terénu a podmienok trás môžete zvážiť vybavenie zimnej turistickej obuvi mačkami na zvýšenie priľnavosti a stability. Zvyčajne bývajú vyrobené z ocele, čím poskytujú oveľa väčšiu istotu na ľade a snehu. Ľadové čeľuste sa najlepšie používajú v menej dostupnom, než v rovinatom či mierne zvlnenom teréne.

Jedným z najdôležitejších faktorov pri určovaní, či sú vaše zimné topánky vhodné na použitie s mačkami, je, či sú samotné topánky dostatočne pevné a stabilné. Dobrým spôsobom je zistiť, či môžete ľahko ohnúť špičku topánky smerom nahor k päte alebo členku. Klasické zimné čižmy pravdepodobne nebudú dostatočne pevné na použitie s mačkami.

Zdroj: freepik.com

Zdroj: https://www.atmosphere.ca/outdoor-advice/hiking-advice/getting-started-winter-hiking.html 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať