DomovMatka a dieťa3D obrázky z ultrazvuku umožňujú nevidiacim rodičom cítiť tvár svojho dieťaťa

3D obrázky z ultrazvuku umožňujú nevidiacim rodičom cítiť tvár svojho dieťaťa

- Reklama -

Jedným z najsilnejších zážitkov pre budúcich rodičov je videnie obrazu ich dieťaťa pomocou ultrazvuku. Ale pre nevidiacich rodičov bol ten okamih nemožný.Teraz im však sofistikovaná technológia umožňuje „vidieť“ svoje ratolesti skôr, ako sa narodia, a to vytvorením 3D obrazu, ktorý sa vytvorí v podobe ich dieťaťa.

zdroj: unsplash.com
 • Dostanie 3D modelu reliéfu tváre jej dieťaťa poštou bolo „skutočne emotívne“ pre slepú ženu Taylor Ellis (26) v meste Cockeysville v štáte Md. „Bola som trochu nervózna z otvorenia krabice,“ povedal Ellis. „Nikdy som nevidel 3D (obrázok) a teraz je to tvoje dieťa a je to akože, páni.“
 • Myšlienka sa vyvinula z postupu vyvinutého pred niekoľkými rokmi v nemocnici Johns Hopkins v Baltimore pre plody s rázštepom chrbtice. Jena Millerová, pôrodníčka a chirurgička v Centre pre fetálnu terapiu Johna Hopkinsa, si uvedomila, že 3D tlač jej umožní získať jasný obraz o chrbtici detí, ktoré pre spinálnu bifidu potrebovali operáciu in utero.
zdroj: abc7chicago.com
 • Chirurgický zákrok, ktorý sa nazýva fetoskopická oprava myelomeningocely, sa vykonáva cez dva malé otvory v maternici matky. Chirurgovia v minulosti otvárali maternicu, aby mohli vykonať operáciu na chrbtici plodu. Tento novší postup, povedal Miller, znamená, že chirurgický tím vopred zavádza minimálne invazívny chirurgický zákrok pomocou 3D modelu dieťaťa zastrčeného vo futbalovej lopte „aby sme to vedeli a predvídali čo najviac“.
 • Výskumné nemocnice, ako napríklad Johns Hopkins, už dlho používajú technológiu 3D tlače na vytváranie modelov ľudských orgánov a sŕdc plodu na chirurgické zákroky, na formovanie protetiky a dokonca na výrobu rozdeľovačov ventilátorov, ktoré umožňujú jednému ventilátoru liečiť viac pacientov.
 • Použitie 3D technológie na vytvorenie modelov plodu pre nevidiacich rodičov bolo dielom jedného z ultrazvukových sonografov v nemocnici, uviedol Miller.
 • 3D ultrazvuky sa používajú iba u tých pacientov, ktorí môžu na diagnostické účely potrebovať podrobnejší pohľad na plod. Keď si sonograf uvedomil, že skenujú slepú matku, spýtala sa Millera v súvislosti s vytvorením 3D modelu: „Myslíte si, že to môžeme urobiť?“ Miller odpovedal: „Uvidíme, či dokážeš zachytiť dobrý obrázok.“
zdroj: cbsnews.com
 • Pretože 3D ultrazvuk neskenuje celé telo plodu, tím rozhodol, že tvár je zrejmou voľbou pre obrázok.
 • Ellis a jej manžel Jeremy Ellis, ktorý je tiež zrakovo postihnutý, majú dve dcéry vo veku 5 a 3 rokov. Keď sa narodili, Taylor Ellis povedala, že má nejaké videnie. Ale odvtedy sa jej glaukóm zhoršil, takže šanca spoznať dieťa č. 3 týmto spôsobom bol novým svetom.
 • „Je to skutočne skutočné, keď to cítiš,“ hovorí. Bolo to takmer akoby bola tehotná prvýkrát, pretože mala oveľa viac detailov. Zážitok z ultrazvuku môže byť frustrujúci aj pre vidiacich rodičov, povedal Ellis, pretože technici majú obmedzené množstvo popisov v reálnom čase, ktoré môžu rodičom počas zákroku ponúknuť. Ak má plod problém, je podľa neho úlohou lekára, aby to vysvetlil.
 • Millerová uviedla, že nevie o nijakej nemocnici, okrem Johns Hopkinsovej, ktorá by túto službu ponúkala. Cena materiálu sa odhaduje na asi 1,40 USD a každá tlač trvá asi 3½ hodiny.
 • Pamela Lauer, stredoškolská učiteľka v Snow Hill, MD, bola prvým rodičom v Johns Hopkins, ktorý dostal 3D výtlačok tváre jej dieťaťa. Je vidiaca, ale tvrdí, že potrebuje 3D testovanie, pretože u jej plodu sa vyvinula vrodená cysta, ktorá ovplyvňovala jeho srdce. Lekári museli zaviesť skraty, aby cystu vypustili, a až do jeho narodenia bol potrebný týždenne ultrazvuk. (Dieťa, teraz už takmer 4, je zdravé.)
 • To, že Johns Hopkins trávil toľko času ultrazvukom a predvádzaním 3D výtlačkov, viedlo Lauera a jej manžela k otázkam ohľadom 3D tlačiarne. Keďže technici vedeli, že majú záujem, potom, čo bol ich syn doma z nemocnice, poslali 3D tlač jeho tváre.
zdroj: 3dprintingindustry.com

„To bolo úžasné,“ hovorí Lauer. „Vyzerá to ako on.“

 • Pre nevidiacich rodičov je táto nová možnosť vzrušujúca, uviedla Melissa Riccobono, prezidentka Marylandských rodičov nevidiacich detí, divízie Národnej federácie nevidiacich, kde je prezidentom jej manžel Mark Riccobono. S manželom sú obaja slepí, rovnako ako dve z ich troch detí.

Keď čakala svoje prvé dieťa, ktoré má teraz 13 rokov, technici jej dali výtlačok z technológie, ktorá umožnila, aby sa obraz trochu zvýšil zo stránky, výtlačok, ktorý popisuje ako 2½-rozmerný, nie 3D. „Vždy mi bolo trochu smutno, že som vlastne nemohla vidieť ten ultrazvuk,“ hovorí.

 • Melissa Riccobono by podľa nej rada mala 3D tlačené modely. „Je to naozaj skvelý spôsob, ako spoznať tú malú bytosť vo vás predtým, ako ju skutočne spoznáte,“ povedala.

Podľa nej by to bola veľká služba pre veľa ľudí.

„Pre rodiny namiesto toho, aby im museli ukazovať obrázok ultrazvuku, aké by bolo super, keby sa im ich dostalo do rúk, aké je teraz dieťa,“ povedala. Tým, že sa tak veľmi spoliehame na obrázky, „skutočne nám uniká príležitosť použiť naše ďalšie zmysly,“ povedala.

 • Miller v Johns Hopkins uviedol jednu poznámku opatrnosti. Aj keď si dokázala predstaviť 3D výtlačky pre plody s rázštepom alebo iné problémy vyžadujúce chirurgický zákrok, ultrazvuk je diagnostickým nástrojom a „nie pre zábavu,“ uviedol Miller. „Musíme byť trochu opatrní.“
 • Inovácie v chirurgii znamenajú pre deti „život meniaci“, uviedol Miller. „Mali by sme však využiť každú príležitosť na zlepšenie zážitku z tehotenstva pre mamičky bez ohľadu na ich výzvy.“

„Takže ak sú to slepé mamičky a môžeme im poskytnúť jedinečný zážitok, mali by sme vždy zvýšiť ich úroveň starostlivosti.“

 • Pre Ellisa to, že má 3D obraz, znamená, že dokázala odpovedať na jednu otázku o svojom dieťati pred narodením 10. júna. „Nemám rád svoj nos,“ povedal Ellis. Chcela, aby dieťa malo manželov nos. „Jedna vec, ktorá je super zreteľná, zrejmá a dokonalá, je nos,“ povedala. „Je to ako môj manžel.“

Zdroj: https://www.spokesman.com/stories/2020/aug/12/3d-images-from-ultrasounds-allow-blind-parents-to-/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať