DomovOsobný rozvojAko nájsť svoju vášeň a žiť naplnený život

Ako nájsť svoju vášeň a žiť naplnený život

- Reklama -

Ak by ste mohli urobiť jednu vec pre transformáciu svojho života, odporúčila by som vám nájsť si niečo, pre čo ste vášniví a venovať sa tomu. Určite to nie je také ľahké, ako to znie, ale stojí to za to všetko úsilie. Ak sa bojíte ísť do práce alebo neustále nemáte motiváciu alebo to, čo robíte, beriete za nudné a opakujúce sa, musíte si začať hľadať novú prácu. Zostať vo svojej súčasnej práci vás bude nielen naďalej robiť nešťastným, ale taktiež si tak neuvedomujete svoj plný životný potenciál.

Ak neviete, čo ďalej, tu je šesť spôsobov, ako zistiť, čo chcete v živote robiť. Urobte si čas na prepracovanie tohto procesu a vedzte, že nech sa deje čokoľvek, dostanete sa bližšie k miestu, kde chcete byť.

unsplash.com

1. Začnite s novou perspektívou

Keby ste išli do reštaurácie s vyhraneným názorom – „Nie som hladný. Nebude tu nič, čo by som chcel jesť. Nechcem tu byť “- ponuka nebude vyzerať lákavo. Nebudete to skúmať s náležitým časom alebo pozornosťou a je nepravdepodobné, že nájdete jedlo, ktoré vám bude chutiť.

Rovnaký princíp platí aj pri hľadaní vášne. Ak ste presvedčení, že nájsť svoju vášeň je ťažké alebo že sa vám to nestane, zostanete uzavretý voči možnostiam. Blokujete si malé štuchnutia, ťahania a signály, ktoré nás všetkých vedú. Nakoniec, ako môžete očakávať, že si nájdete prácu, ktorá uspokojuje ľudí, ak neveríte, že existuje?

2. Začnite hľadať

Keď sa rozhodnete, že vašu vášeň je možné nájsť, je čas hľadať dôkazy o tom, čo už radi robíte. Ak skenujete obdobia svojho života, všimnete si, že určité zážitky svietia. Je tak cenné ponoriť sa do týchto „špičkových momentov“ a extrahovať kľúčové ingrediencie.

Považujte sa za človeka, ktorý rozlišuje veci medzi zlatom a lacným kovom. Napríklad medzi moje najobľúbenejšie letné brigády patrilo doučovanie angličtiny pre tínedžerov. Možno by som predpokladala, že kľúčovou ingredienciou bol anglický jazyk alebo mladí ľudia. Ale keď som venovala pozornosť svojmu metaforickému „detektoru kovov“, bolo jasné, že pípnutie sa spustilo, keď som bola vodcom v komunite a učila som ich niečo, čo má pre nich veľkú hodnotu.

Urobte si zoznam prísad, na ktorých skutočne záleží vo vašich vrcholných chvíľach; nenechajte sa rozptýliť falzifikátmi.

3. Nájdite spojitosť

Keď sa pozriete na všetky veci, na ktorých vám záleží, môžu sa spočiatku zdať úplne so sebou nesúvisiace. Povedzme, že máte radi francúzštinu, pitie kávy, hranie sa so slovami, analýzu a kategorizáciu a vedúce postavenie v komunite. Ako by si z nich mohol vybudovať kariéru? Toto je čas na to, aby ste sa pozreli za hranice týchto vlastností a hľadali „dáždnik“; niečo, pod čo sa zmestia všetky tieto zložky.

Napríklad moja kolegyňa Abby – ktorej rôzne vášne sú popísané vyššie – pomáha majiteľom firiem nájsť správne slová, ktoré by vyhovovali ich značke. Analyzuje a kategorizuje kópiu na to, čo nazýva „hlasové hodnoty“. Múdrosť čerpá z toho, že predtým prevádzkovala funky francúzsky butik so životným štýlom a francúzske slová pepper (korenie) sú jej vlastnou kópiou, čo dáva jej značke zvláštnosť je ne sais quoi.

unsplash.com

4. Uvedomte si rozdiel medzi záľubou a ziskovou vášňou

Môže sa stať, že pri tomto výskume sa bezhlavo zamilujete do činnosti, ktorá vás pohltí – niečo, čo vás rozžiari a rozospieva vaše srdce. Teraz si však musíte položiť nasledujúcu otázku: Kto by z toho mal úžitok (a zaplatil za to)? No, ak chcete prispieť svojou vášňou k spoločnosti a dosiahnuť z nej príjem, musíte si urobiť realistický obraz o tom, či by sa to skutočne mohlo zmeniť na kariéru – a čo by ste museli urobiť, aby sa tak stalo.

Okrem toho premýšľajte, či by vás tieto veci vôbec bavili; pre niektorých ľudí je vášeň iba zábavou a jej premena na prácu ju zmení z „lásky k práci“ na „ iba prácu.“

unsplash.com

5. Očakávajte vzburu

Keď hľadáte svoju vášeň, nájdu sa časti z vás, ktoré sa dostanú do vzbury. Hádam, že tento článok sám o sebe môže provokovať niektoré z týchto odolných častí! Všetci máme obrovské množstvo obáv – okolo neúspechu, úspechu, viditeľnosti a zraniteľnosti -, ktoré hovoria rozumnými hlasmi a inštruujú nás, že nesmieme robiť to, čo máme radi.

Ak tieto hlasy necháte zvíťaziť, vaša vášeň zostane mimo vášho dosahu. Namiesto toho hľadajte strach pod každým týmto údajne rozumným hlasom. Odhaľte roky ovplyvňovania – od rodičov, školy, partnerov a kolegov – a upokojte vzbúrené časti.

6. Nájdite hranice svojej statočnosti

Na svojej vlastnej ceste som sa väčšinou riadila heslom: „Skoč a sieť pod tebou sa objaví.“ Všimla som si, že niečo nové nemôžem nájsť, kým sa nerozlúčim so starým. S každým krokom do neznáma – napríklad odovzdaním oznámenia o mojom zamestnaní na čiastočný úväzok, aby som mohla úplne prejsť na samostatnú zárobkovú činnosť – moje oznámenie vesmíru bolo: Som k dispozícii. Myslím to vážne.

unsplash.com

Nájdite svoju vlastnú verziu statočnosti. Objavte, aké riziká pre vás fungujú. Cesta vášne je miesto, kde robíte veci, ktoré vás dostatočne vystrašia, bez toho, aby ste boli neustále v strachu. Skôr ako ju opustíte, rozšírite svoju komfortnú zónu.

ZDROJE:

https://www.themuse.com/advice/6-fresh-ways-to-find-your-passion

https://www.lifehack.org/articles/featured/how-to-find-your-passion.html

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať