Domov Veda a technológia Chcete čítať mačacie myšlienky? Technológia je už na ceste

Chcete čítať mačacie myšlienky? Technológia je už na ceste

0
414

Mačky sú spoločníkmi ľudskej rasy už dlhé stáročia. Na rozdiel od psov pôsobia o čosi záhadnejšie a väčšinou, takpovediac, nad vecou. Svoj „výraz hráča pokru“ si udržujú väčšinu dňa. Aj keď ich skutoční milovníci tvrdia, že mačky majú určite viac výrazov ako len chladnú masku ľahostajnosti. Je to naozaj tak? Ktovie, na čo tak asi myslia? Chceli by ste to vedieť?

Mačky verzus vedci

Počítačový program – Cat Facial Action Coding System (CatFACS), v preklade Systém na dekódovanie tvárenia sa mačiek, ktorý vytvoril tím vedcov, sa snaží zistiť, čo nám mačky vedia svojím výrazom povedať a na čo konkrétne naši chlpatí spoločníci myslia.

Výskumníci zanalyzovali výrazy 29 mačiek z kanadského útulku. Študovali ich tvár, keď sa nachádzali v blízkosti ľudí ale aj mimo nich. V závere dospeli k trom zaradeniam mačacieho výrazu: strach, frustrácia a uvoľnené zaujatie.

Najčastejšími znakmi podráždenia u mačiek sú sklopenie uší, zvraštenie nosa, zasyčanie alebo zavrčanie. Ale podľa magazínu Nature World News existuje ďaleko viac ukazovateľov tejto emócie ako olizovanie nosa, otvorená tlama alebo hlasné a divoké mňaukanie. Výrazné mňaukanie je tiež spolu s častým žmurkaním a skrývaním sa, podľa vedcov, ukážkou strachu.

Mačky nám dávajú najavo svoj postoj napr. aj olizovaním nosa alebo mňaukaním.
Foto: unsplash.com

Všímajte si naklonenie hlavy

Určite najradšej na (nielen) svojej mačke radi spozorujete emóciu „uvoľneného zaujatia“. Ako to spoznať? Uši smerujúce dohora, naklonená hlava alebo pohľad zameraný doprava (naopak, pohľad smerujúci doľava môže značiť strach). Pri týchto prejavoch si môžete byť istý, že Váš domáci miláčik cíti pohodu.

Je viac než jasné, že vedci pri skúmaní mačacích emócií a myšlienok zďaleka nie sú na konci, no napriek tomu si môžeme byť istí, že mačky sú v našej spoločnosti rady, aj keď to niekedy nevedia jednoznačne prejaviť.

Mačky sú záhadné stvorenia a vedci ešte zďaleka nie sú na konci skúmania ich myslenia.
Foto: unsplash.com

Zdroj:

curiosity.com

BEZ KOMENTÁRA