DomovMóda a krásaHadí olej a jeho prekvapivé výhody, časť II.

Hadí olej a jeho prekvapivé výhody, časť II.

- Reklama -

Už nejde iba o šarlatánstvo ako bolo označované používanie hadieho oleja v 19. storočí.  Súčasný výskum naznačuje, že čínsky olej z hadieho oleja môže mať priaznivý vplyv na zdravie vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín. V roku 1989 analýza hadieho oleja zakúpeného v čínskej štvrti San Francisco zistila, že obsahuje 20 percent kyseliny eikosapentaenovej, čo je viac ako v populárnych zdrojoch omega-3 potravín, ako je napríklad losos.

Starostlivosť o vlasy

Aj keď výskum tohto účinku je obmedzený, tradičné použitie hadieho oleja zahŕňa masírovanie malých množstiev do pokožky hlavy, aby sa zabránilo vypadávaniu vlasov. Predpokladá sa, že omega-3 mastné kyseliny a ďalšie účinné látky v oleji môžu zvlhčovať pokožku a zlepšovať zdravie vlasových folikulov a tak predchádzať predčasnému vypadávaniu vlasov.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Zvyšuje imunitný systém

Ochranné zlúčeniny nachádzajúce sa v haďom oleji nie sú všeobecne známe ako  antibakteriálne alebo antivírusové, ale pôsobia ako antioxidanty a protizápalové látky, ktoré môžu znižovať tlak na imunitný systém, čo znamená, že môžu pôsobiť ako tonikum pre celkové zdravie.

Zlepšuje kognitívne funkcie

Účinná látka v haďom oleji, kyselina eikozapentaénová, sa spája so zlepšenými kognitívnymi schopnosťami a znížením neurodegeneratívnych a nervových porúch. Patria sem  schizofrénia, depresia, demencia a Alzheimerova choroba. V tejto oblasti je potrebný ďalší výskum, ale prvé výsledky sú veľmi povzbudivé.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Zlepšuje náladu

Má sa za to, že protizápalový a upokojujúci charakter tohto oleja ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, úzkosť a náladu. Ak sa obávate alebo sa hneváte bez dobrého vysvetlenia, votrite malé množstvo hadieho oleja na vaše spánky alebo ho aplikujte na hruď a pocítite zlepšenie svojej nálady.

Vedľajšie účinky hadieho oleja

Hadí olej má niekoľko vedľajších účinkov, ako je napríklad zápal kože, alergické reakcie a  gastrointestinálne ťažkosti. To všetko je spôsobené najmä nesprávnou konzumáciou oleja alebo použitím oleja nízkej kvality. Napriek historickému významu „hadiehoo oleja“ existuje mnoho legitímnych foriem pravého hadieho oleja, ktoré môžu byť prospešné pre zdravie. Výskum konkrétnych zložiek a zdrojov tohto oleja je nevyhnutný, ak chcete, aby bol účinný.

#Alergické reakcie – Niektorí ľudia majú okamžitú alergiu na hadí olej, čo má za následok žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť, vracanie, nadúvanie a kŕče. Ak pocítite túto alebo akúkoľvek inú alergickú reakciu, ako je opuch hrdla alebo pier, ťažkosti s dýchaním alebo napätie v hrudníku, okamžite ho prestaňte používať.

#Zloženie – Predaj legitímneho hadieho oleja je úspešný obchod v určitých častiach sveta. To často vedie k tomu, že mnohí výrobcovia napodobňujú tento olej bez akýchkoľvek účinných látok od skutočných hadov. Tieto ďalšie chemikálie alebo zlúčeniny môžu spôsobiť neúčinnosť oleja alebo viesť k nepredvídateľným vedľajším účinkom.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

#Zápal kože – Pri lokálnom použití silného oleja existuje riziko, že spôsobí zápal kože, sčervenanie, svrbenie alebo opuch. Pred použitím veľkého množstva hadieho oleja na pokožku naneste niekoľko kvapiek na zápästie a počas niekoľkých hodín skontrolujte, či nedošlo k negatívnym reakciám.

Zdroje:

https://www.pharmaceutical-journal.com/opinion/blogs/the-history-of-snake-oil/20067691.blog?firstPass=false
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať