DomovRozhovoryRozhovor Petra Foltán: Už ako šesťročná som sa hrala radšej so šminkami...

Rozhovor Petra Foltán: Už ako šesťročná som sa hrala radšej so šminkami ako s bábikami

- Reklama -
Petra Foltán Academy
Zdroj : Archív Petra Foltán

Miluje krásu, krásne ženy a svoje šťastie našla v líčení. Petra Foltan sa zároveň o svoje znalosti z oblasti make-upu delí vo svojom vlastnom projekte, ktorým je Petra Foltan Beauty Academy v Košiciach. Záujemkyne tam učí všetko, vrátane základov líčenia, rôzne techniky od jednoduchých po tie zložitejšie, ale aj to, ako byť kreatívna. Jej program je zameraný na osobné účely i prípadnú profesionálnu budúcnosť absolventiek. 

1. Kedy sa vo vás prebudila vášeň k líčeniu?

Absolútne výstižné! Vášeň. Ale neviem, či sa vo mne prebudila alebo som sa s ňou už narodila. Už ako šesťročná som sa hrala radšej so šminkami ako s bábikami. A spomínam si aj na to, ako vždy, keď sme prišli niekam na návštevu, tak som sa so sestrou zamkla v kúpeľni a maľovali sme sa, teda ja ju. 🙂

2. Ako si spomínate na svoje začiatky?

Vlastne ani neviem kedy som začala. V období puberty som často líčila nejakú kamarátku, či už na diskotéku alebo len tak z nudy. Priznám sa, že vtedy som si nebola istá tým, že ma to baví. A to aj napriek tomu, že ma make-up vždy fascinoval. Mala som skrátka iné záujmy. Nikdy som však neodmietla nalíčiť kamarátku. Po škole som chcela skúsiť a spoznávať nové veci. Ťahalo ma to aj do zahraničia a vtedy som make-up úplne odsunula. Bola som presvedčená, že ma nenapĺňa.  

Nakoniec ma však k nemu vrátila zrejme vyššia moc. Pochopila som, že nič iné neviem a že ma nič iné ani nebaví. Tak som sa tomu začala venovať profesionálne.

Pomaly som si budovala klientelu. Stále som však mala pocit, že tomu niečo chýba a nie som úplne spokojná. Aj napriek tomu, že zákazníčky s mojou prácou spokojné boli.

V čase, keď som sa tomu začala venovať profesionálne, som mala zároveň ťažké životné obdobie. Vtedy som pochopila, čo mi chýba. Často som od žien počúvala, ako o sebe pochybujú. „Vôbec nie som pekná, toto je na mne škaredé, toto by som si dala prerobiť…“ No a v tom som našla odpoveď pre seba. Chcela som z pochybností vyliečiť samú seba. Prijať svoje ja a získať späť svoje sebavedomie. Tu vznikla aj myšlienka mojej školy, kde make-up je prostriedkom, ako ukázať ženám, že sú krásne také, aké sú.

Že svoj veľký nos nemusím hneď vnímať, ako niečo škaredé. Podľa mňa by som s menším nevedela ani dýchať.  Práve make-upom sa dá podčiarknuť a vyzdvihnúť to pekné. Hlavne poukázať na tú krásu, ako vnútornú, tak vonkajšiu. Aby tie ženy videli, že v nich tá krása je.

3. Čo považujete za svoj najväčší pracovný úspech?

Ako kozorožec milujem kvalitu, originál a stabilitu. Takže pre mňa je zatiaľ mojim najväčším úspechom, že som svojmu dieťaťu dala pevný základ, ktorý odráža práve kvalitu a stabilitu. Originálom toho je každá žena, ktorá odo mňa odchádza nie len spokojná a sebavedomá, ale hlavne šťastná.

4. Líčili ste už aj slávne osobnosti, resp. celebrity? 

Som veľmi vďačná, že som mala možnosť líčiť aj známe tváre, aj keď ich nebolo veľa. Ak mám byť konkrétna, bola to česká miss Nikol Švantnerova, naša modelka Karolína Chomisteková, herečka Gabika Marcinková, ktorá mi nechala aj milý odkaz, že takto ju ešte nikto nenalíčil. Ďalej to boli Jitka Klett či Ida Sandor. Verím, že sa môj prominentný zoznam bude aj naďalej plniť.  

5. Ste známa aj vďaka kurzom líčenia, ktoré po Slovensku organizujete. Viete odhadnúť koľko žien ste už takto vyškolili?

Fakt už som známa? (smiech). Cítim sa stále v plienkach. Ale je pravda, že už som robila niekoľko kurzov aj mimo domu. Školu budujem zatiaľ 2 roky. Počet záujemcov o kurzy je tomu adekvátny a zároveň dostatočný pre vytváranie histórie a mena.

Líčenie od Petra Foltán Academy
Zdroj : Archív Petra Foltán

6. O ktorý kurz je najväčší záujem? 

Ženy sa chcú vedieť upraviť. Či už ide o bežný deň alebo prácu a hlavne, nech je to čo najrýchlejšie. Na to je určený práve kurz sebalíčenia, ktorý sa teší stálemu záujmu. Je zameraný práve na individualitu a osobnosť danej kurzistky, keďže každá máme iný typ tváre, oka či pleti. Zároveň každá sme iná charakterom i povahou. Tam sa už zameriavam na všetko, nie len na samotnú tvár. Žena musí vedieť make-up na sebe aj predať. Nestačí byt len nalíčená. Make-up ju musí vystihovať zvonka a zvnútra.

7. Máte nejaký úsmevný zážitok, ktorý sa vám na kurze stal? 

Mám ich viac. Líčila som napríklad kamošku a videla som, že je unavená. Tak som jej povedala nech relaxuje Dopadlo to tak, že počas líčenia zaspala. To by samozrejme nebol až taký problém. Ten nastal vtedy, keď sa v dôsledku upadania do spánku na stoličke prevrátila.

8. Venujete sa aj svadobnému líčeniu? Aké trendy by ste odporučili nevestám na rok 2020? 

Áno, robím aj svadobný make-up, ale priznám sa, že mi je najvzdialenejší. Musím pri ňom zachovať isté nepísané pravidlá, pretože je špecifický. Práve tie nedovoľujú mať tak voľnú ruku, ako napríklad pri večernom make-upe.

Tento rok sa dokonca úplne stotožňujem s trendmi svadobného make-upu. Predstavuje pre mňa základ ako taký. Reprezentuje prirodzenosť, rovnováhu  a hlavne nadčasovosť celkového looku. Samozrejme to všetko musí vystihovať nevestu. My ženy si zvykneme pozerať fotky aj 10, 20 rokov po svadbe. Často sme zhrozené, ako sme vyzerali v náš veľký deň. Mala som jednu klientku, ktorá chcela prispôsobiť svoj make-up modrým servítkam na stole. To ma pobavilo. Nechcem tým samozrejme nikoho uraziť, ale toto naozaj nie je cesta.

9. Vedeli by ste vymenovať základné produkty, ktoré by nemali chýbať v kozmetickej taštičke žiadnej ženy?

V mojej kozmetickej taštičke nájdete všetko. Keď mi niekedy klientky ukážu tú svoju a vidím, že v nej majú jeden lesk, púder a jeden tieň, tak sa ich stále pýtam, či im to naozaj stačí. Ale v konečnom dôsledku je to o tom, dokázať si vytvoriť make-up s piatimi produktmi. Každopádne by nemal chýbať lesk alebo rúž, líčka, poprípade žuvačky. 🙂

10. Čo všetko by mal podľa vás zahŕňať recept na ženskú krásu?

Každá žena má svoj recept na krásu. Ja chcem make-upom vyjadriť seba. Mojim receptom je teda sebaprijatie, sebaláska, hravosť a úsmev. Žena môže mať aj výrazný a precízne urobený make-up ale ani ten nezakryje to, čo z nej vyžaruje. Ak sa cítime krásne zvnútra, make-up to ešte viac podčiarkne.

Facebook: Petra Foltan Beauty Academy

Instagram: petrafoltan

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať