DomovRozhovoryRozhovor umelecky zameraný trh MAME market: Do Košíc prinášame kreatívne spestrenie bežného...

Rozhovor umelecky zameraný trh MAME market: Do Košíc prinášame kreatívne spestrenie bežného života

- Reklama -
Zdroj: MAME market

V Košiciach sa môžeme pochváliť tým, že MAME market. Ide o prvý trh, ktorý je zameraný na lokálnych predajcov a dáva priestor výlučne handmade veciam. Stojí za ním organizátorka Viktória Žitňanová, ktorej cieľom bolo predovšetkým podporiť umelcov nášho kraja. Pridanou hodnotou pre zákazníkov sú často unikátne a kvalitné produkty, ktoré nie sú bežne v obchodoch. Viac sa o MAME markete dočítate v našom rozhovore.

1. Ako vznikol názov MAME market a čo charakterizuje? 

MAME je spojenie slov market a merch. MA zo slova reprezentuje market a teda predajné miesto. ME ako merch charakterizuje umeleckú tvorbu zameranú na produkty, ide o slangový výraz. Samozrejme je v tom aj skrytý odkaz na „máme market“.

2. Kedy sa zrodila myšlienka založiť MAME market?

Myšlienka sa zrodila v roku 2018 keď sme sa spoločne zúčastnili prvého predajného trhu. Založenie občianskeho združenia so stanovami zameranými práve na kultúrne akcie nás utvrdilo v tom, že je najvyšší čas zorganizovať market.

3. Kto stojí za MAME marketom? Mohli by ste nám seba a svoju tvorbu predstaviť?

Za MAME marketom stoja dve ženy, matky a umelkyne. Spoznali sme sa na jednom evente, skamarátili sme sa a nakoniec spolu aj pracujeme.

Zakladateľkou som ja Viktória a tvorím pod umeleckým menom Blondook. Venujem sa najmä grafickej ilustrácii a klasickej akvarelovej maľbe. V akvarelovej tvorbe prevládajú prírodné motívy – fauna, flóra a ďalej čerpám inšpiráciu z nášho folklóru, fantasy prvky. V grafickej ilustrácii kreslím na tabletoch a tiež robím ilustrácie, ktoré sa ďalej používajú na reklamu alebo spestrujú rôzne písané texty.

Koordinátorka, spolutvorca, dizajnér a v neposlednom rade predajca na MAME markete je Martina Švarc. Pod svojim menom tvorím autorskú keramiku, ktorej sa venujem s prestávkami v podstate celý život od ukončenia školy. V predošlých rokoch som sa viac zameriavala na figurálnu tvorbu rôzneho druhu pre deti či do interiéru. Momentálne sa intenzívne 1,5 roka venujem úžitkovej keramike, medzi ktorú patria hrnčeky, misky, vázy a taniere, malé šperky. Ako mama som obklopená detským svetom a preto v mojej tvorbe nemohli chýbať jemne infantilné figurálne plastiky. Veľkou obľubou u zákazníkov sú rozprávkové lastovičky, na ktorých sedia utešené deti. Práca s úžitkovou keramikou ma pohltila a rozšírila moje portfólio čím som sa bližšie dostala k ľuďom.

Myslím, že sa vzájomne dopĺňame nápadmi a novými myšlienkami pre MAME market. Baví nás príjmať spoločné výzvy a vytvárať zaujímavé projekty. Ak má jedna z nás nápad, tá druhá ho vie zhmotniť a nakoniec spoločne zrealizovať, nebojíme sa prekážok ani odmietnutí. Obidve sme umelecké duše, ale pevne stojíme nohami na zemi, kedy vieme spoločne odhadnúť, ktoré rozhodnutie je to správne a dôležité.

Spoločne sme nielen organizátorky MAME marketu, ale aj predajcovia, takže si na vlastnej koži vieme vyskúšať aké to je predávať na danom mieste, ktoré sme spoločne pre MAME market vybrali. Práve to je na tom najlepšie, že hneď vieme spätnú väzbu a posúdiť čo ešte vylepšiť a čo je lepšie zmeniť.

Viki a Tina- zakladateľky MAME Marketu, Zdroj: MAME Market
Zdroj: MAME Market

4. Ako prebiehala príprava na samotný market zo strany organizátora? S čím všetkým ste sa museli popasovať?

Prvou fázou prípravy je voľba vhodného termínu a lokality. Na vhodné miesto si obzvlášť potrpíme lebo chceme mať vizuálne zaujímavý priestor, ktorý bude korešpondovať s ideou marketu a vyzdvihne ho. Samozrejme ďalšou fázou je propagácia a oslovenie reklamných partnerov. Taktiež oslovenie a výber predajcov niekoľko mesiacov vopred a postupná propagácia ich tvorby. MAME market je nielen o predaji, ale hlavne o komunite, stretnutiach a o spätnej väzby predajcov aj zákazníkov.

5. Za sebou máte dva ročníky MAME marketu, ako by ste ich s odstupom času zhodnotili? Viete aká bola približná účasť?

Prvý štartovací ročník bol predvianočný a uskutočnil sa v Tabačke. Na druhý ročník sme vybrali krásne Dominikánské námestie, ktoré ku Košiciam neodmysliteľne patrí a má svoje krásne čaro. Hneď sme vedeli, že to miesto bude mať veľa pozitívnej energie a ohlasov.

Bohužiaľ počas prvej vlny sme museli termín niekoľkokrát posúvať a s termínom sa menili aj predajcovia, nakoľko sa ľudia báli a radšej odmietli. Druhý ročník sa tak kvôli celej COVID situácii jemne skomplikoval, ale aj napriek tomu ho považujeme za veľmi úspešný. Úspešnosť bola zo strany predajcov, ale aj zákazníkov MAME marketu.

6. Čím je MAME market výnimočný oproti iným trhom?

MAME market je lokálny dizajnový trh, ktorý prináša do mesta Košice nové spestrenie bežného života a diania. Podporujeme a vyhľadávame lokálnych originálnych predajcov a tvorcov, ktorí majú svoju špecifickú značku, odlišujú sa od ostatných a sú výnimoční svojimi produktami.

MAME market nie je len trh, je to zároveň udalosť, kde zákazník nájde originálny hand-made tovar. Nakupovanie na MAME markete si zákazníci môžu vychutnať pri dobrom jedle a káve alebo si spríjemniť čas koncertom. Pre deti chceme do budúcna vymyslieť pekný program, ale to už sa nechajte prekvapiť.

7. Kto každý sa môže stať predajcom na MAME markete? Čo musí záujemca spĺňať? 

Predajcom na MAME markete sa môže stať ktokoľvek, kto buduje svoju značku dôkladne. Našou prioritou je dať možnosť predávať každému s dôrazom na špecifickosť originálnych produktov, kde je rozoznateľný rukopis autora. Snažíme sa vyberať rôznorodé značky, aby si na MAME markete našiel každý niečo od tých najmenších návštevníkov až po seniorov.

Zdroj: MAME Market

8. Kto sú a odkiaľ pochádzajú predajcovia? Vedeli by ste vymenovať aspoň pár projektov?

Predajcovia sú z celého Slovenska. Máme obzvlášť radosť z toho, keď sa nám niekto na predaj prihlási opätovne. Je to dobrým signálom, že sa im u nás dobre predáva. Medzi značky patria napríklad Merien Needle, Slovíčko a medzi predajcami sme mali aj Herbs by Hupka z Bratislavy, ktorá si náš market veľmi pochvaľovala. Okrem toho, že sme organizátorky a zároveň aj predajcovia, vypomáhajú nám brigádničky, aby sme vedeli skĺbiť organizáciu a predaj.

9. Aký najzaujímavejší produkt bol súčasťou MAME marketu?

Ťažko vybrať jeden produkt, kedže máme keramiku, maľby, drevené umelecké produkty, šité hračky. Zaujímavým produktom bol podľa nás Vawa Balance Board alebo na vianočnom markete hračky pre dospelých.

10. Súčasná pandemická situácia veľmi nepraje podobným akciám. Čaká fanúšikov nejaká alternatíva, povedzme v podobe online nákupu alebo ako ste sa k tejto situácii prispôsobili? 

Jesenný MAME market 2020 sme pripravovali na veľmi zaujímavom mieste v Košiciach. Mali sme už tiež rezervované priestory na zimný/predvianočný MAME market 2020, žiaľ situácia s COVIDOM sa zhoršila a my budeme radi, ak hlavne zostaneme všetci v zdraví. Momentálne pracujeme na webovej stránke MAME marketu, kde budú všetky informácie a celá fotogaléria z predošlých trhov. S tým sa ešte musíme popasovať, no určite chceme vytvoriť online pomoc na podporu predajcov a zostať s nimi v kontakte.

Naša spätná väzba od predajcov aj zákaznikov nás nakopla nevzdať sa a budovať MAME market s vášňou a láskou naďalej. Veríme, že sa čoskoro vidíme a stretneme pri najbližšom 3. ročníku MAME marketu. Ostaňte s nami priatelia robíme to pre Vás s úctou a láskou, VIKI a TINA. 🙂 

PS: Ďakujeme ,že podporujete slovenskú lokálnú tvorbu a tým prispievate, aby predajcovia mohli ďalej tvoriť.

Facebook: MAME Market

Instagram: MAME Market

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať