DomovMóda a krásaStarnutie pokožky a vplyv antioxidantov

Starnutie pokožky a vplyv antioxidantov

- Reklama -

Pravdepodobne ste už počuli o výhodách antioxidantov: uvoľňujú voľné radikály, ktoré môžu pôsobiť proti oxidačnému stresu a UV žiareniu. Možno už viete, ktoré antioxidanty vyhľadávať vo výrobkoch určených na starostlivosť o pleť. A ak nie, ste na správnom mieste. Ochrana tela pred škodlivým UV žiarením je však tiež súčasťou dlhodobej práce. To znamená, že keď konzumujete určité antioxidanty ako súčasť vašej dennej stravy, môžu vám pomôcť pri ochrane vašej pokožky pred slnkom.

Starnutie pokožky a ako jej môžu pomôcť antioxidanty?

“Starnutie pokožky je výsledkom oxidačného stresu spôsobeného UV žiarením,” vysvetľuje certifikovaný dermatológ Kautilya Shaurya. “Vaša pokožka prirodzene vytvára antioxidanty, avšak so zvyšujúcim vekom sa tieto hladiny antioxidantov často znižujú.” To je dôvod, prečo doplňovanie hladín antioxidantov – lokálne aj vnútorne – môže mať výrazný vplyv na celkové zdravie pokožky. Pri použití môžu antioxidanty chrániť pokožku pred pôsobením slnečného žiarenia, tak, že absorbujú UV lúče a zabraňujú poškodeniu voľnými radikálmi vyvolanými UV žiarením. Toto je 5 najlepších antioxidantov, ktoré pomáhajú predchádzať starnutiu pokožky vplyvom svetla:

1. Astaxantín

Tento vedecky znejúci antioxidant sa stal v poslednej dobe obľúbeným pri starostlivosti o pleť. Jeho poznávacím znamením je ružovo-červený odtieň. “Astaxantín je karotenoid, ktorý spôsobuje červenú/ružovú farbu v červených riasach ale aj v morských plodoch ako sú losos, krevety a homáre,” hovorí Shauyra. Karotenoidy, podskupina antioxidantov, poskytujú podobné výhody ako ostatné podskupiny. “Všetky antioxidanty pôsobia proti poškodeniu spôsobenému ultrafialovými lúčmi rovnakým spôsobom, pôsobia proti voľným kyslíkovým radikálom v pokožke pôsobením slnečného žiarenia,” vysvetľuje certifikovaný dermatológ. “Antioxidanty neutralizujú tieto molekuly aby sa zabránilo poškodeniu.”

Losos
Zdroj: unsplash.com

Výskum potvrdil vynikajúcu schopnosť astaxantínu pomáhať pri liečbe poškodenej pokožky slnkom. Ukázalo sa, že je vynikajúcim antioxidantom pri propagácii dermálnych fibroblastov, resp. pomáha vytvárať kožné bunky, elastín a kolagén.

2. Vitamín C

Vitamín C je vo vode rozpustný antioxidant, ktorý sa nachádza v kožných bunkách a pôsobí ako prvá obrana proti voľným radikálom,” hovorí Shaurya. Na rozdiel od väčšiny ostatných cicavcov si však človek nevie vytvárať svoj vlastný vitamín C. Preto ho musí doplňovať. Keď nie je pokožka chránená pred dlhodobým vystavením UV žiareniu, jej prirodzené zásoby vitamínu C v epidermálnej vrstve sa začínajú vyčerpávať. Vitamín C je tiež nevyhnutnou súčasťou prirodzenej tvorby kolagénu v tele. Kolagén je presne to, čo udržiava našu pokožku zdravú a mladistvú. 

Vitamín C
Zdroj: unsplash.com

Zvýšením príjmu vitamínu C – prostredníctvom ovocia a zeleniny alebo doplnkov s vysokou hladinou tohto antioxidantu – môžete zlepšiť pružnosť pokožky, tón a jej textúru a zabrániť jemným vráskam. Medzi najlepšie potraviny bohaté na vitamín C patrí červená repa, zelená paprika, brokolica, ružičkový kel, kapusta, pomaranče, grapefruit, jahody a kiwi.

3. Vitamín E

Ďalší dôležitý antioxidant, ktorý interne pracuje na zabránení starnutia pleti pod vplyvom svetla. “Vitamín E pomáha zvládať poškodenie enzýmov a bunkových membrán,” vysvetľuje Shaurya. “Zabraňuje tiež voľným radikálom poškodzovať pokožku, keď sú aktívne.” Jedným z najbohatších potravinových zdrojov vitamínu E sú špenát, orechy, celé zrná a olivový olej.

Špenát
Zdroj: unsplash.com

4. Beta-karotén

“Beta-karotén účinkuje podobným spôsobom ako astaxantín,” uvádza Greenfield. Beta-karotén má zastúpenie v sladkých zemiakoch a v keli. Výskum ukázal, že zvýšený príjem beta-karoténu významne podporuje zdravie pokožky, čo má za následok hladšiu pokožku a lepšiu elasticitu. Priamo absorbuje UV lúče a následne predchádza poškodzovaniu buniek. Beta-karotén má bohaté zastúpenie v mrkve a paprike.

Mrkva
Zdroj: unsplash.com

5. Resveratrol

Resveratrol dodáva malinám a červenému vínu ten správny odtieň. Je taktiež mimoriadne prospešný pre zdravie pokožky. Ukázalo sa, že resveratrol pomáha zvládať poškodenie kože vyvolané UV žiarením. Medzi potraviny, ktoré ho obsahujú patrí hrozno, arašidy, čučoriedky, horká čokoláda a samozrejme červené víno.

Červené víno a hrozno
Zdroj: unsplash.com

Jesť vyváženú stravu so širokým zastúpením čerstvého ovocia a zeleniny je skvelý spôsob ako zabezpečiť, aby ste konzumovali všetky antioxidanty, vitamíny, minerály, ktoré vaše telo potrebuje a aby zostalo zdravé a chránené. Avšak žiadne množstvo potravín nenahradí ochranu pred slnkom a pred pravidelným používaním SPF faktora. Ak ste tehotná, dojčíte alebo užívate lieky, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete s doplnkovým programom.

Zdroje:

https://www.dermstore.com/blog/top_ten/antioxidants-in-skin-care/
https://www.mindbodygreen.com/articles/antioxidants-that-will-help-photo-aging
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať