DomovOsobný rozvojČítanie týchto typov kníh by vám mohlo priniesť obrovské výhody

Čítanie týchto typov kníh by vám mohlo priniesť obrovské výhody

- Reklama -

Stráviť lenivé popoludnie pri dobrej knihe sa stalo čoraz starodávnejšou zábavou. Všetci máme v každej chvíli na dosah ruky toľko možností zábavy, že by nemalo byť prekvapením, že miera čítania klesá – najmä u mladých ľudí. Takže to vôbec nie je šokujúce, ale stále je to škoda. Aj keď môže byť Netflix taký pohltivý, čítanie nenahradí nič. Vyžaduje si to trochu viac duševnej energie, ale je to aj obohacujúcejšie. 

Nová štúdia odporúča čitateľom zamerať sa na…

Výhody čítania sú dobre zdokumentované a nová štúdia teraz zistila, že nemusíte oprášiť svoju starú učebnicu dejepisu alebo chémie, aby ste mohli zbierať úžitok z čítania. Vedci z univerzity v Concordii uvádzajú, že čím viac jednotlivec číta beletrické diela, tým silnejšie sú jeho jazykové znalosti. Je dôležité, že autori štúdií objasňujú, že nezáleží na tom, aký typ beletrie čítate. Od klasických autorov ako Dostojevskij a Joyce až po modernejšiu „pulpovú“ beletriu, ako je tvorba Jamesa Pattersona, záleží len na tom, že sa pri vedomom výbere rozhodnete čítať v pokoji. 

Predstavte si, že ste v električke videli čítať dvoch ľudí. Jeden listuje v knihe Harry Potter a Kameň Mudrcov, zatiaľ čo druhý číta Voltairovu Candide. Najskôr by sa pravdepodobne predpokladalo, že osoba, ktorá číta satirickú novelu Candide napísanú v roku 1759, má lepšie jazykové znalosti. Tento výskum však naznačuje, že fanúšikovia Harryho Pottera po celom svete sa tiež nemajú za čo hanbiť.

Zdroj: unsplash.com

Tento výskum navyše zistil, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú beletriu iba pre zábavu alebo voľnom čase, majú v jazykových hodnoteniach zvyčajne vyššie skóre ako tí, ktorí čítajú, aby „získali špecifické informácie“. Možno by učebnice a encyklopédie na celom svete mali byť nahradené výtlačkami Veľkého Gatsbyho a Draculu od Brama Stokera.

Tieto zistenia ukazujú, že v mnohých prípadoch prečo čítate môže byť rovnako prospešné ako to, čo čítate. Z učebnice sa možno dozviete viac chladných tvrdých faktov, ale pútavé umelecké dielo, ktoré vás vtiahne do svojho sveta, vám môže na konci dňa odovzdať viac jazykových a verbálnych schopností.

Je potrebné zmeniť vnímanie mladšej generácie

Hlavným aspektom toho, prečo dnes tak málo mladých ľudí číta, je vnímanie tejto skutočnosti ako akademickej práce. Autori štúdie tvrdia, že tieto zistenia by sa mali použiť na to, aby si mladšie generácie obľúbili čítanie. Kniha nemusí byť nudná, zameraná na vzdelávanie alebo literatúru faktu, aby ponúkala kognitívne výhody.

„Je vždy veľmi pozitívne a povzbudivé dávať ľuďom povolenie ponoriť sa do seriálu, ktorý sa im páči,“ hovorí spoluautorka štúdie Sandra Martin-Chang, profesorka pedagogiky na Filozofickej a prírodovedeckej fakulte v Concordii.

Zdroj: unsplash.com

Tieto zistenia boli dosiahnuté vďaka 200 zúčastneným vysokoškolským študentom vo Veľkej Británii. Najprv sa použila stupnica na hodnotenie a kvantifikáciu návykov čítania každého študenta (motivácia, záujmy, postoje atď.). Potom bolo skóre každého študenta porovnané s jeho výkonom v hodnotení jazykových schopností.

To umožnilo autorom štúdie zistiť, do akej miery majú návyky rekreačného čítania vplyv na následné jazykové schopnosti. Nakoniec boli subjekty podrobené ďalšiemu testu, v ktorom boli požiadaní, aby vybrali mená skutočných autorov beletrie a literatúry faktu z banky skutočných aj vykonštruovaných mien autorov. 

Záver

Vysoké skóre v tomto teste korelovalo s hlásenými čitateľskými návykmi aj so skóre verbálnych schopností. Inými slovami, študenti, ktorí uznávajú viac skutočných autorov, čítajú viac a majú lepšie verbálne schopnosti ako ich rovesníci. „Tento hlboko zakorenený záujem, chcieť znovu a znovu niečo čítať, cítiť sa nútený prečítať celú sériu, cítiť sa spojený s postavami a autormi, to sú všetko dobré veci,“ uzatvára Martin-Chang.

Zdroj: unsplash.com

Čítanie môže byť ale aj nemusí byť fuška. Vyhľadajte si témy a romány, ktoré vás zaujímajú, a možno sa jedného dňa zobudíte a zistíte, že sa z vás stal vášnivý bibliofil.

Zdroj:

https://link.springer.com/article/10.1007/s11145-020-10112-7

https://www.theladders.com/career-advice/reading-these-types-of-books-could-reap-huge-rewards

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať