DomovOsobný rozvojDosiahnite svoj najväčší úspech. Vychovajte šťastné, sebavedomé dieťa.

Dosiahnite svoj najväčší úspech. Vychovajte šťastné, sebavedomé dieťa.

- Reklama -

Mnohí rodičia zameriavajú svoju pozornosť na známky svojich detí a mimoškolské aktivity. Dbajú na poctivé plnenie úloh, včasnú prípravu na futbalový tréning či hodinu tanca. Stáva sa, že pri zhone bežného života zabúdajú na ďalšiu zložku úspechu a rozvoja dieťaťa, rovnakú, ba ešte dôležitejšiu ako sú dobré známky alebo ocenenia- byť dobrým človekom. Aká je zlatá stredná cesta, ktorá vyustí k výchove skutočne šťastných, sebestačných detí? Tu je päť tipov.

 

Dajte svojim deťom veci, ktoré môžu vlastniť a ovládať

Skúste svoje deti zapojiť do ich vlastnej výchovy. Deti, ktoré plánujú svoje vlastné ciele, tvoria si týždenné rozvrhy a hodnotia svoju prácu, si dokážu vybudovať kontrolu nad svojim životom. Musíte ich nechať, aby uspeli podľa svojich vlastných predstáv, a áno, dôležitým aspektom je taktiež ich vlastný pád, ktorý môžu počas budovania vlastných cieľov zažiť. Dôležité však je, aby ste pri nich stáli v každej situácii. 

Dieťa, ktoré maľuje
Zdroj: Photo by Mike Fox on Unsplash

Nerobte si starosti s výchovou šťastných detí

Pri zúfalej snahe vychovať šťastné deti môžete vytvoriť zlú morálnu záťaž. Je potrebné uvedomiť si, že chcete vychovať psychicky zdravé, produktívne deti, nie deti, ktoré sa budú obávať aj každodenných činností. Šťastie k nim často príde vďaka dobru a láske, ktorá im patrí. 

Naučte svoje deti pomáhať v okolí domu – bez toho, aby o to museli byť požiadaní

Máte dobrý pocit, že ste svoje deti oslobodili od práce v domácnosti? Uvedomte si, že im v budúcnosti bude chýbať inštinkt, ktorý im napovie, že je čas pracovať. Naopak, ak od nich budete žiadať hoci malé práce, dieťa sa v budúcnosti prirodzene rozhliadne okolo seba a položí si otázku ‘Ako môžem byť užitočný pre svojich kolegov? Ako môžem predvídať pár krokov pred tým, čo môže môj šéf potrebovať?’ 

Dieťa v kuchyni
Zdroj: Photo by CDC on Unsplash

Ukážte svojim deťom, že si vážite, kým sú ako ľudia

Detstvo deti naučí ako milovať. Keď nemilujú samých seba, nemôžu milovať ostatných. Ak im neponúknete bezpodmienečnú lásku, nebudú sa milovať. Keď sa váš milovaný potomok vráti zo školy, odložte telefón a venujte sa mu. Jednoduchými otázkami ‘Aký bol tvoj deň? Čo sa ti dnes páčilo?’ dáte dieťaťu vedieť, že vám na ňom záleží.

Pamätajte si, že na malých veciach záleží

Drobné veci, ktoré robíte pre svoje deti sú spojené s ich dobrými výsledkami v budúcnosti. Stane sa pre ne prirodzené rozprávať a počúvať sa navzájom. Deti, ktorým rodičia čítajú knihy od mala, majú väčší záujem o vzdelanie. Ak dieťatu nadobudnete pocit bezpečia v mladom veku, o pár rokov bude schopné dávať tento pocit svojej rodine. 

Rodina
Zdroj: Photo by Ann Danilina on Unsplash

Zdroj:

https://www.verywellfamily.com/how-to-raise-a-good-child-620110

https://www.businessinsider.com/how-parents-set-their-kids-up-for-success-2015-11#they-make-their-kids-do-chores-1

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať