DomovZaujímavostiEkologické tipy pre všetkých, ktorí chcú žiť zelenší život

Ekologické tipy pre všetkých, ktorí chcú žiť zelenší život

- Reklama -

“Na to nemám čas,” je asi najčastejšia výhovorka ak príde na tému ochrany životného prostredia. S týmito trikmi však ozvláštnite svoju dennú rutinu a pomôžete planéte. Áno, aj keď naozaj nemáte čas nazvyš.

Vedeli ste, že až 8 miliónov metrických ton odpadu skončí ročne ako podmorská skládka v oceáne? Za rovnaké časové obdobie príde kvôli tomu o život až milión morských živočíchov a vtákov. Je tak jasné, že neprejde deň, kedy by k znečisťovaniu nedošlo. Či už ide o výpary z áut, mikroténové vrecká, lacné tričká kúpené vo fast-fashion reťazcoch alebo plastové fľaše na jedno použitie. Nezáleží na tom, ako veľmi sme zaneprázdnení, každý si vie (a mal by) nájsť čas na záujem o kreovanie miesta, ktoré možno volať domovom. Nie ste si istí, kde začať? Prečítajte si zopár tipov, ako nakopnúť ekologické ponímanie života aj v jeho hektickej verzii.

Dajte si pozor na fast fashion

Obliekanie sa patrí do chodu všedných dní všetkých z nás. Koľko platíme za odevy, ako sa v nich cítime, ako dlho ich dokážeme nosiť sú významné faktory, ktoré by mali byť kľúčové pri ich kúpe. Fast fashion je teda lacné oblečenie produkované v kvantách módnymi gigantmi ako odpoveď na najnovšie trendy. To poskytuje týmto spoločnostiam vyrábať nekvalitné produkty, ktoré nevydržia ani niekoľko praní. Udržateľná móda je proces zmeny nielen vo vašom šatníku, ale aj otvorená výzva fabrikám najmä v chudobných oblastiach, aby prestali s produkciou týchto handier v neľudských podmienkach pre zamestnancov a v neposlednom rade neakceptovateľných našou planétou. Veď nie náhodou je módny priemysel druhý najšpinavší. Ako na to? Skúste ísť cestu second handov, swapov a kúpy lokálnych kúskov z kvalitných materiálov, ktoré stoja síce viac, no ich prínos je oveľa väčší. 

Investujte do opakovane-použiteľných dóz na obed

Aj váš pracovný deň pozostáva z viacerých snackov, ktoré vás držia v bdelom stave? Ak áno, sú pravdepodobné zabalené v plastových obaloch, podobne ako obedy z donáškových služieb. Čo tak siahnuť po obedároch zo skla alebo obaloch z včelieho vosku? Namiesto kupovania plastových fliaš možno využívať jednu z odolného materiálu, ktorú so sebou môžete nosiť aj na pracovné cesty. Vedeli ste, že aj chirurgická oceľ je vhodným materiálom na uchovávanie potravín, ktorá sa dokonca ľahko recykluje? Investíciou do týchto nádob prispejete nielen k zníženiu množstva jednorázových plastov, ale vďaka kvalitným materiálom, z ktorých sú vyrobené, spravíte aj niečo pre svoje zdravie. Predsa len – čerstvo uvarené teplé jedlo v PVC obale neznie práve lákavo.

Pozvite svoje okolie

Vo väčšine kancelárií a obytných budov sa dnes už aktívne separuje odpad, no ak to nie je váš prípad, skúste sa na to zamerať a zakomponovať do toho svoje bezprostredné okolie. Kontaktujte kompetentných a spýtajte sa ich na možnosti triedenia odpadu, prípadne príďte priamo so svojimi návrhmi. Vytvorte nápisy, spíšte inštrukcie, osaďte označené kontajnery, aby vedel každý, čo treba robiť. Spísať môžete aj možnosti, ktoré majú ľudia vo blízkosti na odovzdanie starého oblečenia, hračiek alebo dokonca jedla či elektroniky. Čím viac ľudí týmto spôsobom naučíte, tým skôr bude váš život kvalitnejší.

Zredukujte plasty okolo seba

Ako na to? Prestaňte ich kupovať. Začnite napríklad plastovými fľašami. Naozaj potrebujete doma zásoby čistej vody v plaste? Toto rozhodnutie môže vo výsledku prispieť k zlepšeniu stavu našich oceánov, ale rovnako ovplyvniť aj zdravie populácie znižovaním emisií. Veď spaľovanie odpadu je ich štvrtým najväčším zdrojom. Namiesto neustáleho znečisťovania Zeme plastovým odpadom, skúste ju krokom kúpy jednej fľaše na opakované použitie ušetriť – spolu s vašou peňaženkou. Je to jednoduchý spôsob, ako môžete spraviť z planéty čistejšie miesto.

Zdroj: https://www.createcultivate.com/blog/eco-friendly-tips/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať