DomovZaujímavostiHistória vo svete najslávnejšej súťaže krásy Miss

História vo svete najslávnejšej súťaže krásy Miss

- Reklama -

Súťaže krásy sú zvyčajne viacúrovňové a miestne výberové kolá nadväzujú do väčších národných až nadnárodných súťaží. Súťaže krásy sa zameriavajú na líčenie, vlasy, šaty, ale aj promenádu v plavkách či voľnú disciplínu. Víťazka súťaže krásy sa často nazýva kráľovná krásy v tej danej krajine či oblasti, kde svoj titul získala. O umiestnení rozhoduje porota a ľudia, ktorí za svoju favoritku hlasujú. Poďme sa spoločne pozrieť na históriu ako táto súťaž vôbec vznikla.

Súťaž krásy, Zdroj: unsplash.com

História a prvé zmienky o súťaži krásy

Prvé zmienky z historického hľadiska o súťaži krásy sú z 19. septembra 1888. Súťaž sa konala v malej belgickej dedinke a porota vybrala užší výber 21 žien, ktoré sa zúčastnili súťaže. Súťažiace boli ukryté pred širšou verejnosťou v odľahlom krídle súkromného domu. 18-ročné kreolské dievča z Guadeloupe menom Marthe Soucaret bola v tento deň korunovaná ako „najkrajšie dievča na planéte“.

V lete 1921 sa na promenáde v Atlantic City zrodila ikonická súťaž Miss America. Za posledných 100 rokov je Miss America jedným z najznámejších podujatí v krajine a bola v centre všetkého od národných trendov cez spoločenské hnutia až po zrod televízie. Zainteresované mladé ženy významne zmenili životy ľudí prostredníctvom charitatívnych a komunitných služieb a prostredníctvom národnej platformy vzdelávali milióny Američanov v otázkach, ktorým národ kedy čelil. Miss America je pritom v USA viac než len titul. Vnímané to je skôr ako hnutie umožňujúce mladým ženám plniť si sny a inšpirovať k zmenám vo svete okolo nich.

Miss America, Zdroj: thoughtCo.com
Finalistky Miss America 2012, Zdroj: GettyImages.com

Popularita súťaže Miss America podnietila ďalšie organizácie k vzniku podobných súťaží v 50. a ďalších rokoch. Niektoré boli významné, iné boli skôr s vtipným podtónom. Príkladom je národná súťaž Kráľovná šišiek. Súťaž Miss World sa začala v roku 1951 a populárna Miss Universe v roku 1952. Miss Universe je globálnou organizáciou, ktorá oslavuje ženy všetkých kultúr. Umožňuje im realizovať svoje ciele prostredníctvom skúseností, ktoré budujú sebavedomie a vytvárajú príležitosti na úspech. Zameranie už dávno nie je len na fyzickú krásu, ale tiež na morálku a charitu, ktoré súťažiace podporujú.

V roku 1968 po prvý krát odštartovala súťaž Miss Black America najmä ako reakcia na vylúčenie afroamerických žien zo súťaže Miss America. Miss Earth začala v roku 2001 a smeruje zábavný priemysel súťaží krásy ako účinný nástroj na aktívnu podporu ochrany životného prostredia.

Víťazka Miss America 2020, Zdroj: GettyImages.com

Výkonná producentka Miss California USA a Miss Florida USA Robin Ross Fleming je príkladom rozdielu medzi vnímaním krásy spoločnosťou a tým, čo je dôležité prostredníctvom Miss odkomunikovať verejnosti. Tak ako sa postupne za tie roky vyvíja šport, či akékoľvek iné odvetvie vyvíja sa aj vnímanie krásy. Zdôrazňuje skutočnosť, že pred dvadsiatimi rokmi bola výhra v súťaži Miss založená na vašom vonkajšom vzhľade. Teraz je to skôr o rozpoznávaní krásy ako energiu, ktorá vyžaruje z každého človeka a je jedinečná. Vyžaduje si to oveľa viac zručností ako len štetec na make-up alebo dobre upravené vlasy. Stereotypy vnímania súťaží krásy boli narušené, ale zasielanie správ verejnosti stereotypy neprekonalo …

Zdroje:

https://www.dailycare.com.au/good-living/life/a-short-history-of-beauty-pageants/

https://www.history.com/news/beauty-pageant-swimsuit-competition-history

https://www.britannica.com/topic/Miss-America-Pageant

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať