Domov Osobný rozvoj Jednoduchá cesta na porazenie novodobej závislosti

Jednoduchá cesta na porazenie novodobej závislosti

0
805
ilustracny obrazok

V poslednom desaťročí sa sociálne siete presunuli z obrazoviek počítačov na obrazovky smartfónov. Jednoduchým a rýchlym pohybom prsta dokážeme nahrať fotografiu priamo z telefónu na naše účty na sociálnej sieti, dokážeme okamžite odpovedať na správy. Často sa informácie o našich blízkych dozvedáme práve odtiaľ ešte skôr, než nám ich povedia sami. Ak máte pocit, že ste závislí na sociálnych médiách, nebojte sa! Existujú kroky, ktorými svoju závislosť dokážete poraziť. 

Vypnite si upozornenia

Keď do svojej bežnej rutiny zahrniete vypnutie upozornení, bude pre vás jednoduchšie sústrediť sa na svoje každodenné úlohy a nič vás nebude rozptyľovať. Upozornenia sú stálou pripomienkou toho, že sa v online svete niečo deje a zo začiatku môžete mať pocit, že vám niečo chýba. Bonusom je, že keď prídete skontrolovať svoj profil na sociálnej sieti, oznámenia na vás budú čakať, a tak sa to pre vás môže stať vzrušujúcejším zážitkom.

Vytvorte si z nich odmenu

Pozrite sa na sociálne média ako odmenu. Možno si nekupujete ‘fotogenickú’ kávu každý deň alebo nechodíte na manikúru každý týždeň, no ak máte pocit, že si to zaslúžite, tak si to jednoducho doprajete. Pracujte takto aj so sociálnymi médiami. Čas, ktorý im venujete si obmedzte za odmenu, keď ste niečo dosiahli.

Káva a sociálne média
Zdroj: Photo by Allie on Unsplash

Sociálne prázdniny 

Myslíte, že ste príliš vyčerpaný a potrebujete si oddýchnuť? Ak trávite na sociálnych viac času, než s komunikujete s ľuďmi v reálnom živote, je ten pravý čas vytvoriť si prázdniny! Rozhodnite sa, ako dlho budú vaše prázdniny trvať, informujte svojich online priateľov o tom, ako dlho budete preč a ako vás budú môcť kontaktovať, ak by potrebovali niečo súrne. Vymažte si všetky aplikácie, aby vás nič nelákalo. 

Objavte svoje nové hobby

Teraz, keď sa snažíte obmedziť používanie sociálnych médií, zistíte, že máte oveľa viac voľného času. Ideálny priestor pre objavenie nového koníčka. Skúste sa naučiť novým zručnostiam. Pravdepodobne budete prekvapení, ako vám ide aj niečo iné, než len klikanie na obrazovku telefónu. Zamestnanie sa vám pomôže prekonať prvotný pocit potreby rolovania noviniek na sociálnej sieti. 

Maliarske potreby
Zdroj: Photo by Steve Johnson on Unsplash

Zdroj:

https://www.bustle.com/articles/144893-7-ways-to-stop-your-social-media-addiction

https://www.insider.com/how-to-break-social-media-addiction

BEZ KOMENTÁRA