DomovCestovaniePonorte sa do očarujúceho Grazu

Ponorte sa do očarujúceho Grazu

- Reklama -

Graz v rakúskom Štajersku je nekonvenčná destinácia šitá na mieru pre milovníkov kultúry a dobrodružstva. V niektorých ohľadoch je to presne to, čo by ste očakávali od druhého najväčšieho mesta Rakúska: veľkolepé, moderné a prekypujúce životom. Keď sa do jeho čarov ponoríte, zistíte, že Graz ponúka oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Vďaka výraznému stredomorskému vkusu, rozvíjajúcej sa scéne dizajnu a rušnému nočnému životu vás Graz udrží na nohách vo dne v noci!

Historická architektúra a moderný dizajn 

Jednou z lákadiel Grazu je jeho excentrická zmes architektonických štýlov. Od klasicizmu po secesiu, od stredoveku po súčasnosť, dobrá prechádzka odhaľuje skutočné divy mesta. Pri prechádzke vnútorným mestom sa pokochajte pohľadom na nádherné barokové fasády lemujúce ulice. V centre mesta je hlavné námestie a priľahlá ulica Herrengasse. Tá je vynikajúcim príkladom štajerskej barokovej architektúry. Ďalším je Eggenbergov palác vo vonkajších štvrtiach mesta, na úpätí hory Plabutsch. Historické staré mesto Graz a Eggenbergský palác sú spoločne zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rovnako ako čistinky v hustom lese, aj tu sú pokojné zákutia ďaleko od zhonu hlavných ulíc. Odvážte sa vydať sa úzkymi uličkami a budete odmenení jednými z najkrajších renesančných nádvorí v Európe. Obdivujte zložité arkády s dokonale symetrickými oblúkmi a starostlivo vytvarovanými stĺpikmi. Aj keď je v Grazi veľa takýchto nádvorí, Landhaushof je pravdepodobne najlepším príkladom.

Uhrturm, teda hodinová veža, sa týči nad Grazom a je viditeľná z mnohých kútov mesta. Uhrturm je právoplatným symbolom mesta viac ako sedem storočí a je tak aj hlboko zakorenený v mysliach obyvateľov mesta. 

Graz je mesto kontrastov a nikde to nie je tak zrejmé ako na jeho panoráme. Tu sa moderný dizajn bez problémov spája s klasickou architektúrou. Ak chcete naplno oceniť krásu mesta, vyberte sa na „horu“ Schlossberg v centre mesta a zhora sa pokochajte nádherným výhľadom. 

Ako mesto dizajnu UNESCO, Graz ponúka aj súčasnú architektúru. Kunsthaus ako mestské múzeum moderného umenia či ostrovná plošina na rieke Mur navrhnutá newyorským architektom v roku 2003, ktorá spája západnú a východnú časť mesta. Tým, že sa panoráma mesta nanovo definuje pomocou špičkových príkladov modernej architektúry, ako je Vedecká veža susediaca s novovybudovanou štvrťou Smart City alebo budova spoločnosti Prisma Engineering v Liebenau, Graz odmeňuje aj dobrodružnejších cestovateľov ochotných vydať sa na výlet do vonkajších okresov.

Pohodové dni a živé noci

Inšpirovaný Viedňou je Graz skutočným rajom pre milovníkov kávy. Nechajte svoj nos, nech vás zavedie do najbližšej kaviarne. Bary a reštaurácie ponúkajú potešenie z vydláždených ulíc takmer na každom rohu. Vyberte si jednu z mnohých možností stravovania pod holým nebom a nechajte sa unášať svetom, keď popíjate horkosladký Aperol Spritz. Zatvorte oči a počúvajte zvuky mesta. V tejto chvíli skutočne porozumiete tunajšej atmosfére. Keď sa dlhé letné dni stratia v noci, Graz odhalí svoju druhú stránku. Zúčastnite sa neskorej nočnej vernisáže, relaxujte pri džeze v Stockwerk Jazz alebo sa pripojte k tisícom miestnych študentov v mestských nočných kluboch. V neskorých letných dňoch sa môžete zúčastniť jedného z mnohých festivalov v Grazi. Vyberať môžete z viacerých štýlov.

zdroj: lonelyplanet.com

Za gastronomickými zážitkami

Hlboko zakorenená a vyvchýrená kuchyňa robí z Grazu rakúske „hlavné mesto pôžitkov”, ktoré dokáže prekvapiť aj tie najnáročnejšie chute. Deň pre gurmánov v Grazi začína skoro, pretože stovky predajcov otvárajú svoje stánky na farmárskych trhoch. Zo svojich dodávok vozia prepravky s ekologickými plodinami zozbierané skoro ráno v daný deň. Na viac ako 10 miestach môžete hľadať šťavnaté štajerské jablká, tzv. ostrý šalát („Grazer Krauthäuptel“), vzácne hľuzovky, sušenú šunku z juhovýchodného Štajerska a samozrejme štajerské „čierne zlato“ – tekvicový olej. Nezabudnite prísť včas, pretože mnoho stánkov je vypredaných pred desiatou hodinou. Obľúbené trhy sa nachádzajú na námestiach Kaiser-Josef-Platz a Lendplatz. 

Na tých, ktorí si radi pospia, počkajú spomínané suroviny v lokálnych reštauráciách. 

Kuchári tu podávajú zmesi tradičných chutí s moderným nádychom, ktoré vás určite ohromia. Tí, ktorí hľadajú tradičné štajerské jedlo, by si mali prezrieť miestne ponuky a nájsť štajerské vyprážané kura „Backhendl“. Štajerské jedlo je najlepšie sprevádzané ľahkým, suchým štajerským vínom, ktoré sa pestuje v kopcoch južne od Grazu. Vďaka svojej jedinečnej pôde poskytuje región ideálne podmienky pre pestovanie veľkého množstva viniča.

Inovatívne a udržateľné 

Graz organizuje aj množstvo projektov týkajúcich sa trvalo udržateľného rozvoja, ktoré ocení každý zodpovedný cestovateľ. Návštevníci si môžu mesto ľahko prezrieť pešo alebo využiť rozsiahlu električkovú sieť. Graz je otvoreným mestom Rakúska s množstvom cyklotrás, ktoré sa tiahnu až do najvzdialenejších kútov mesta. 

Pozorným turistom neujde množstvo aktivít ako upcyklovanie či poskytovanie zamestnania marginalizovaným komunitám. Vďaka starostlivému prístupu mesta k cestovnému ruchu bude Graz o 30 rokov s veľkou pravdepodobnosťou rovnako príjemným lákadlom ako dnes!

zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/best-of-graz-austria

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať