DomovOsobný rozvojŠtyri jednoduché spôsoby, ako povzbudiť svoje okolie

Štyri jednoduché spôsoby, ako povzbudiť svoje okolie

- Reklama -

Slová majú neuveriteľnú moc a mnohí si dokážeme vybaviť niektoré komentáre, ktoré nám v minulosti niekto adresoval. Samozrejme, tie dobré aj zlé. Zakaždým, keď otvoríme ústa, máme príležitosť zapôsobiť svojimi slovami a pozitívne ovplyvniť svoje okolie. 

O povzbudenie sa dá podeliť tak ľahko, že nás to nestojí nič viac ako pár milých slov. Pravdou je, že všetci túžime po povzbudení. Každý deň. Od malého dieťaťa po starého rodiča, nováčika v tíme až po váženého lídra. Všetci potrebujeme počuť tieto slová podpory, uznania a vďačnosti. Tu je niekoľko tipov, vďaka ktorým možno okolo seba vytvárať priaznivejšie prostredie. Ak by to robili všetci, svet by sa stal krajším miestom.

Pomenujte to, aj keď ide o maličkosť 

Pri hodnotení jednoduchých úloh treba byť špecifický. Pomenovať niečo ako “dobrá práca” je síce prijateľné, no bližšie konkretizovanie konkrétnych pozitív zvýrazní detaily toho, čo oceňujete na prínose vášho blízkeho či spolupracovníka. Neodbíjajte to suchými všeobecnými frázami, ktoré síce môžu byť dobre mienené, no vo výsledku pôjdu jedným uchom dnu a druhým von. Ľudia chcú, aby si ich všimli a mysleli na nich ako na niekoho, kto prispieva niečím jedinečným. Ukážte teda, že vo svojich komplimentoch verbalizujete detaily.

Nemyslite na to, povedzte to 

Predstavte si, ako by vyzeral svet, keby sa podelili o všetky tiché myšlienky obdivu a uznania, ktoré máme voči druhým. Náš svet, naše dni a spôsob, akým o sebe premýšľame, by boli oveľa jasnejšie a krajšie. Život je príliš krátky na to, aby sme udržali tieto myšlienky vo svojom vnútri, nemôžu našim blízkym priniesť niečo dobré, ak ich nikdy nepočujú. Zahrajme sami so sebou malú hru, ktorá nám pomôže povzbudiť svoje okolie k návyku, ktorého cieľom je jednoducho povedať nahlas každý deň aspoň jeden kompliment alebo slovo povzbudenia. 

Zdroj: freepik.com

Skontrolujte svoje motívy 

Jednou z chýb, ktorých sme sa dopustili, je myslenie si, že vyzdvihnutie úspechov niekoho iného môže uberať z našich vlastných. Odvtedy sme sa dozvedeli, že nielenže máme všetci priestor na to, aby sme zažiarili, ale aj to, že niekomu zložíme kompliment, sa dobre odráža aj na tom, kto ho pochválil. Keď váhate, či sa podeliť sa o milé slová, o ktorých premýšľate, položte si otázku: „Čo ma brzdí?“ Manipulatívne úmysly môžu prekážať ľuďom, ktorí ťažia z vášho povzbudenia. Možno ste zažili šéfa, ktorý začal komplimentom, ale preventívne ho ukončil takto: „Zadanie ste zvládli dobre, ale …“, pričom sa slovo chvály stalo kritikou.

Násobte dopad

Existuje mnoho spôsobov, ako povzbudiť. Môže to byť rukou napísaná poznámka, slovný kompliment alebo uznanie pred skupinou iných ľudí, takže stojí za to premýšľať o tom, čo by malo najväčší vplyv na osobu, ktorú chcete povzbudiť. Mnohokrát je ešte zmysluplnejšie, keď sa s niekým priamo podelíte o kompliment – či už je to supervízor, rodinný príslušník, manželka, priateľ atď. Neoplatí sa tak len predpokladať, že ľudia uznanie vycítia sami bez slov. Práve tie úprimne a dobre mienené môžu obom stranám priniesť osoh.

Zdroj: https://www.createcultivate.com/blog/how-to-be-a-more-encouraging-person/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať