DomovZaujímavostiAko piť kávu? Predsa ako pravý Talian!

Ako piť kávu? Predsa ako pravý Talian!

- Reklama -

Ak má káva duchovný domov, je to jednoznačne Taliansko. Taliani do značnej miery vynašli spôsob, akým zvyšok sveta sladí, podáva a pije kávu, od žargónu (cappuccino, latte, macchiato) po kávovar na espresso poháňaný parou (prvý priekopníkom bol Angelo Moriondo v Turíne v roku 1884) až po štýlové značky (Illy či Lavazza). Zahraničné pokusy prispôsobiť a skrášliť kávu mliečnymi kokteilmi a frappuccinami sa v Taliansku, kde sú kaviarne prísne tradičné, považujú za formu svätokrádeže. 

Mnoho medzinárodných reťazcov tu ešte neotvorilo franšízu, pričom nezávisle prevádzkované kaviarne s ultraprofesionálnymi baristami sú skôr pravidlom než výnimkou. Niektoré zariadenia dokonca pochádzajú zo začiatku 18. storočia.

Neobjednávajte si v Taliansku „espresso”

Predstavte si svoju prvú objednávku talianskej kávy ako neoficiálny iniciačný obrad. Pravidlo číslo jedna: nepýtajte si veľké dvojité pikantné nízkotučné vanilkové latte so šľahačkou na vrchu. Väčšinu talianskych objednávok kávy je možné vykonať vyslovením jedného slova. “Caffè” je výrazným a jasným pomenovaním espressa, pričom výraz „espresso“ sa v talianskom jazyku používa naozaj iba zriedka. Macchiato je espresso s trochou speneného mlieka. Americano je espresso s pridaním horúcej vody, ktoré robí nápoj objemovo o niečo väčším. Kráľom všetkých bielych káv je populárne cappuccino, teda espresso zaliate teplým napeneným mliekom s voliteľným poprášením škoricou. 

V Taliansku nie sú prípustné žiadne pomenovania veľkostných rozdielov. Žiadosti o “grande” alebo “venti” budú skôr zmietnuté zo stola alebo sa namiesto kávy dočkáte veselej reakcie. Štandardné cappuccino sa podáva v 180 ml porcelánovej šálke a malo by byť teplé, nikdy nie horúce. Pri objednávaní latte buďte opatrní. Slovo latte znamená v taliančine mlieko; objednajte si jeden a to je to, čo dostanete. Caffè latte je pohár teplého mlieka s malou kvapkou kávy.

Najlepší čas na objednanie cappuccina 

Na talianskej kávovej scéne výrazne chýba pojem „take away“, ktorý sa udomácnil u nás. Okrem priestorov železničných staníc talianske kaviarne málokedy skladujú jednorázové poháre. Či sa už ponáhľate alebo nie, bude sa od vás očakávať, že zapadnete do koloritu zvykov miestnych ľudí alebo sa za mierny príplatok usadíte k malému stolu. Taliani nie sú zvyknutí poflakovať sa po kaviarňach celé hodiny, preto sa namiesto pohodlných gaučoviek pripravte na takzvané bary. Nejde však o lokál, kde sa podáva alkohol.

zdroj: freepik.com

Prestávka na kávu je známa ako „una pausa“. Dajte si pár súst z vláčneho a vždy čerstvého pečiva, doprajte si chutnú kávu (maximálne na tri dúšky), zhodnoťte najnovší korupčný škandál s baristom a vyrazte. Kapučíno sa tradične požíva ráno. Niektorí rigídni kávičkári tvrdia, že je to obrovské faux pas, ak si objednáte cappuccino po desiatej hodine ráno. Aj keď nejde (aspoň zatiaľ) o nezákonnú činnosť, je však tiež nepravdepodobné, že by si vaši talianski “amici” po večeri do kávy priliali mlieko.

Chuť talianskej kávy

Jedna z najlepších vecí na talianskej káve je, že bez ohľadu na to, v ktorej časti krajiny sa nachádzate, kvalita je konzistentná. Rovnako ako Taliani majú radi svoje cestoviny al dente, majú radi, ak má ich káva silne praženú, horko-sladkú chuť s hnedou penou alebo krémom na vrchu. Absencia zahraničných reťazcov sa odzrkadľuje na absencii akýchkoľvek hipsterských kaviarní s acídnou kávou. Nikto nie je ochotný čakať desať minút, kým barista pripraví personalizované „preliatie“ alebo nakreslí na cappuccino pravidelný javorový list. Rýchlosť, ktorou talianski baristi disponujú počas raňajkového zhonu, je pohľad, ktorý sa oplatí zažiť.

Regionálne variácie kávy v Taliansku 

Aj keď je v talianskom kulinárskom svete jednoduchosť spravidla najlepším možným riešením, kávová kultúra poskytuje priestor na niekoľko menších variácií, ktoré pramenia v regiónoch. Caffè corretto je espresso doplnené kvapkou alkoholu, zvyčajne lokálnou grappou a podáva sa neskôr v rámci dňa. Doppio je dvojité espresso, ktoré je úplne prijateľné, ak máte nedostatok spánku. Ristretto je krátke espresso s menšou dávkou vodou, ale rovnakým účinkom. Cappuccino scuro je cappuccino vytvorené z menšieho množstva mlieka.

Ako pijú kávu Taliani?

V baroch sa káva často podáva s malým pohárom vody; voda sa má údajne najskôr vypiť, aby sa vyčistilo podnebie. Taliani pijú kávu pravidelne v malých množstvách. Sedem alebo osem dávok denne nie je ničím výnimočným. Ak ide o najlepšie talianske mesto na pôžitok z kávy, prichádza na rad diskusia. V hre sú však rozhodne Turín alebo Terst.

zdroj: freepik.com

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/how-to-drink-coffee-like-a-true-italian

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať