DomovMatka a dieťaOdovzdajte svojim deťom finančnú gramotnosť

Odovzdajte svojim deťom finančnú gramotnosť

- Reklama -

Vaše dieťa by sa malo naučiť hospodáriť s peniazmi, ktoré dostáva. Je vašou zodpovednosťou ako rodiča, mať na pamäti, čo sa dozvie už v detstve o úsporách a výdavkoch. To môže byť skutočná výzva, keď sa samotní rodičia snažia dosiahnuť oba konce. Naučiť svoje dieťa o financiách mu však umožní získať oveľa viac výhod, než mať obstojný bankový výpis. Keď je vaše dieťa finančne spokojné, má tendenciu užívať si väčší pocit uspokojenia a dôvery v životné výzvy. 

Tu je niekoľko vecí, ktoré musíte dieťa naučiť, ako lepšie hospodáriť so svojimi peniazmi: 

Nacvičte si najskôr správu svojich peňazí. 
Áno, ak chcete, aby vaše deti chápali hodnotu niečoho, musíte to najskôr precvičiť sami. Keď zaplatíte svoje účty, prediskutujete s nimi svoje príjmy a výdavky a rovnako aj svoje finančné plánovanie. Vaše deti zistia, že tieto faktory si vyžadujú úsilie a nedejú sa len tak „na pozadí“. Keď vás uvidia, ako tvrdo na tom pracujete, uvedomia si, akú zodpovednosť by mali v budúcnosti prevziať aj oni. 

Šetrite na veci, ktoré vám prinesú väčšie šťastie.
Naučte ich, že nemôžu mať hneď všetko, po čom túžia. Dokonca môžete aj naozaj malé dieťa naučiť, že nemôže neustále požadovať hračku, ktorú chce. So staršími deťmi buďte trpezlivejší, aby pochopili, aké dôležité je šetriť na niečo, čo ich pozornosť upúta len na chvíľu.

Šetrite spoločne pre väčšie rodinné ciele.
Individuálne môžu byť vaše ciele možno obmedzené, ale keď sa na to pozriete z hľadiska rodiny, určite ich ovplyvňuje plánovanie. Naučte teda svoje dieťa, aby bolo citlivé na rodinné ciele a šetrilo sa. Umožnite mu pochopiť, čo je potrebné na dosiahnutie niečoho vo väčšom meradle. To mu alebo jej pomôže oceniť krásu snívania spolu s rodinou. S pribúdajúcim vekom si uvedomia dôležitosť šetrenia drobných v detstve a ako hladšie to urobilo ich cestu k dosiahnutiu väčších vecí v živote.

Povedzte im, že sú dostatočne schopní rozhodnúť sa. 
Vzbudzujte vo svojom dieťati dôveru už od detstva. Musí cítiť finančne zabezpečené. Vyhnite sa porovnávaniu na základe ich pohlaví. Vezmite do úvahy skutočnosť, že finančné znalosti sú rovnako dôležité ako vzdelávanie, ktoré získavajú v škole. Vychovávanie dievčaťa je ako vzdelávanie budúcej rodiny. Keď dobre hospodári so svojimi peniazmi, rodina nakoniec ušetrí. Pozrite sa na celkový obraz a učenie vašich detí bude o to jednoduchšie.

Samozrejme, že v živote môžu chcieť viac, ale snažiť sa byť spokojný v prítomnosti je to, čo budú potrebovať pre svoj vlastný pokoj. Nechajte ich preto pochopiť krásu zdieľania toho, čo majú s menej privilegovanými. Čím skôr sa vaše deti dozvedia o dôležitosti finančného zabezpečenia, tým lepšie zvládnu svoje výdavky a naplánujú si, čo v živote budú potrebovať. Takže ak im umožníte alebo im poskytnete prostredie, v ktorom sa naučia hospodáriť s peniazmi, bude sa vám to dobre vyplácať z hľadiska ich osobnosti, cieľov a ambícií. Vo výsledku sa to odrazí aj v posilnení vašich rodinných pút.

zdroj: freepik.com

Zdroj: https://womennow.in/money-management-skills-need-teach-child-today/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať