DomovMatka a dieťaAko vplýva hudba na dieťa počas tehotenstva?

Ako vplýva hudba na dieťa počas tehotenstva?

- Reklama -

Hudba môže sprevádzať vaše bábätko ešte pred narodením a byť pohladením pre jeho dušu. Ako je to možné? Nie, netreba si prikladať slúchadlá na brucho, v zásade mu bude stačiť aj to, keď počuje matkin hlas. Ako mu možno deväťmesačný pobyt ešte viac spríjemniť?

Váš malý spoločník pozorne načúva vášmu hlasu oveľa skôr, než sa prvýkrát skutočne uvidíte. Vo vývinovom štádiu začína sluchový vnem v druhom trimestri, ale priame reakcie na matkin hlas, sa objavujú v priebehu posledného, tretieho trimestra. Prepojenie hlasu matky s dieťaťom v brušnej dutine je možné vďaka vibráciám. Fungujú na princípe ozveny, ktorá je zosilnená vnútorným prostredím tela, v ktorom sa nachádza dieťa. Podľa viacerých štúdií ide v prípade prihovárania sa bábätku nahlas o účinnejší spôsob, než spomínané prikladanie slúchadiel na vonkajšiu stenu brucha.

Aj deti pred narodením sa dokážu učiť. Znie to možno zvláštne, no výskumy dokazujú, že už v tomto prenatálnom štádiu si môžu vytvoriť zvyky na základe prvotných skúsenosti cez svoje vyvíjajúce sa vnemy. Je dokázané, že ak im matky zvykli púšťať pred pôrodom nejakú pieseň, upokojili sa rýchlejšie, keď ju počuli aj po narodení. Nemusí to však znamenať, že musíte spravidla preorientovať svoj hudobný vkus na Mozarta či Bacha. 

Samozrejme, k úplnému vývoju mozgu dochádza až po pôrode, preto si hudobné vzdelávanie môžete odložiť na neskôr. Akákoľvek zdravá aktivita, ktorej sa počas tehotenstva venujete alebo vďaka ktorej viete relaxovať, bude mať pozitívny vplyv na vaše dieťa. Ďalej, ak počas počúvania spievate, vaše dieťa počuje váš hlas a pochopí, ako znie, bude rozumieť aj tomu, čo v konečnom dôsledku máte rada.

Nedá sa tak povedať, aký žáner je najvhodnejší, sami lekári sa zhodujú, že jednoduché tóny sú dobrou voľbou, pokiaľ sú príjemné vám. Kľúčovým vždy bude, či to počúvate preto, že pri tom dokážete oddychovať a cítite sa dobre. V dnešnej dobe už môžete nájsť voľne dostupné playlisty vytvorené práve pre toto životné obdobie a verte, že variácií existuje neúrekom. Treba však myslieť na to, že materinca je zo svojej povahy, akokoľvek zvláštne to môže vyznieť, hlučné miesto. Žalúdok vám žblnkoce, srdce bije, pľúca sa napĺňajú vzduchom. Navyše, váš hlas je zosilnený vibráciami vašich kostí, keď zvuk prechádza vašim telom. 

Počas tehotenstva by ste sa mali snažiť udržať hlasitosť vonkajších zvukov okolo 50 až 60 decibelov alebo približne rovnakú hlasitosť ako pri bežnom rozhovore. Môžete sa zúčastniť aj príležitostného koncertu alebo si raz za čas posedieť v hlučnejšom kine. Pred pravidelným vystavovaním sa hlasným zvukom však varujú takmer všetci odborníci. Po 18. týždni tehotenstva sa tak vyhnite veľmi hlučným miestam a koncertom.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/pregnancy/music-for-baby-in-womb

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať