DomovTelo a myseľAko 12 týždňov strečingu môže zlepšiť vaše zdravie srdca

Ako 12 týždňov strečingu môže zlepšiť vaše zdravie srdca

- Reklama -

Vedci tvrdia, že 12-týždňový pasívny strečing môže zlepšiť prietok krvi a zlepšiť zdravie vášho srdca. Hovorí sa, že strečing môže znížiť problémy s cievnym systémom človeka a znížiť riziko udalostí, ako je srdcový infarkt a mŕtvica. Odborníci tvrdia, že aeróbne cvičenie, chudnutie a nižší krvný tlak sú tiež spôsoby, ako zlepšiť zdravie srdca.

unsplash.com

Iba 12 týždňov pasívneho strečingu môže pomôcť vaskulárnemu systému a zlepšiť prietok krvi, tvrdí nová štúdia. Vedci z milánskej univerzity v Taliansku zistili, že u tých, ktorí sa pasívnemu strečingu venovali, došlo k zvýšenému prietoku krvi v tepnách a zníženiu počtu tepien.

„Znížil sa krvný tlak, znížila sa tuhosť stredných a periférnych tepien a zvýšila sa vaskulárna funkcia po 12 týždňoch pasívneho tréningu strečingu,“ napísali autori štúdie. Poznamenávajú, že tento druh strečingu môže zlepšiť zdravie srdca človeka.

Pasívne naťahovanie je cvičenie, pri ktorom používate vonkajšie sily. Môže to byť prostredníctvom naťahovacieho partnera, naťahovacích doplnkov alebo gravitácie. Aktívne naťahovanie nezahŕňa vonkajšiu silu.

Prečo to je dôležité?

Strečing udržuje svaly pružnými, silnými a zdravými a my potrebujeme túto pružnosť, aby sme udržali rozsah pohybu v kĺboch. Bez toho sa svaly skracujú a napínajú. Keď potom vyzvete svaly na činnosť, sú slabé a nedokážu sa úplne natiahnuť. To vás vystavuje riziku bolesti kĺbov, napätia a poškodenia svalov.

Napríklad celodenné sedenie na stoličke má za následok tuhé hamstringy v zadnej časti stehna. To môže sťažiť predĺženie nohy alebo úplné vyrovnanie kolena, čo znemožňuje chôdzu.

Rovnako tak, keď sú náhle svaly vyzvané na namáhavú činnosť, ktorá ich naťahuje, napríklad na tenis, môžu sa poškodiť pri náhlom natiahnutí. Poranené svaly nemusia byť dostatočne silné na to, aby podporili kĺby, čo môže viesť k poraneniu kĺbov.

unsplash.com

Čo štúdia zistila?

Vedci zaradili 39 zdravých mužov a žien a rozdelili ich do dvoch skupín. Jedna skupina dostala pokyn, aby robila strečing nôh päťkrát týždenne po dobu 12 týždňov, a druhá skupina nijaký strečing nerobila.

U tých, ktorí sa naťahovali, došlo k zlepšeniu ich cievného systému. Vedci tvrdia, že by to mohlo mať dôsledky na choroby, ktoré zahŕňajú zmeny prietoku krvi, ako sú srdcový infarkt a mozgová mŕtvica.

„V tejto talianskej štúdii došlo k významnému zlepšeniu dilatácie sprostredkovanej prietokom, čo možno považovať za schopnosť tepny sa rozšíriť v reakcii na zvýšenie prietoku krvi, “uviedol Jonathan Myers, PhD, vedecký pracovník v oblasti výskumu zdravia a riaditeľ Laboratória pre výskum cvičení v systéme starostlivosti o zdravie veteránov v Palo Alto v Kalifornii.

„Novým zistením z tejto štúdie boli pomerne pozoruhodné zmeny vaskulárnych funkcií jednoduchým pasívnym strečingom,“ povedal Myers pre Healthline.

„To naznačuje, že praktici by mali bežne odporúčať aj strečing popri pravidelnom aeróbnom cvičení u pacientov s vaskulárnym ochorením. Pozitívne zmeny v arteriálnej funkcii strečingom neboli také veľké ako tie, ktoré sa všeobecne považujú za vyskytujúce sa pri aeróbnom cvičení, sú však potrebné ďalšie štúdie, aby sa určilo, do akej miery môže pasívny strečing dopĺňať aeróbne cvičenie.“

Ak by sa výsledky štúdie zopakovali pri ľuďoch s vaskulárnym ochorením, vedci by mohli určiť, či pasívny strečing môže byť vhodnou liečbou na zlepšenie cievneho zdravia.

unsplash.com

„Cvičenie je jedným z najefektívnejších spôsobov zabezpečenia zdravých tepien, ale veľa druhov cvičení, ktorým sa najviac venujeme, sú zamerané na kardiovaskulárny systém, ako je beh, chôdza, bicykel, plávanie. Táto štúdia je vzrušujúca, pretože ukazuje podobné výhody aj pri nekardio tréningu, “ uviedla doktorka Nicole M. Weinbergová, kardiologička v Providence Saint John’s Health Center v Santa Monice v Kalifornii.

ZDROJE:

https://www.healthline.com/health-news/how-12-weeks-of-stretching-can-improve-your-heart-health#How-to-improve-your-arteries

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-importance-of-stretching

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať