DomovCestovanieKrásy života v satelitnom mestečku

Krásy života v satelitnom mestečku

- Reklama -

Satelitné mestečká alebo skrátene satelity sú tu s nami už od nepamäti. Platí tu 100 ľudí 100 chutí a názory na život v nich sa teda patrične rôznia. Premýšľali ste však niekedy nad tým, prečo si ľudia zvolia život v týchto mestečkách a čo všetko sa za ich rozhodnutím skrýva? Náš článok vás presvedčí, že krása sa skrýva v detailoch. 

Dávid, ktorého susedom je veľký Goliáš

Aj tak by sa dal odľahčene charakterizovať pojem satelitné mestečko. V praxi ide o druhy obcí, ktoré priamo susedia s veľkým a pre kraj významným mestom. Satelity majú svoje vlastné vedenie, ktoré spadá pod obecné zastupiteľstvo a je nezávislé od vedenia mesta, s ktorým susedia. Niekedy sa prichádza aj k situácii, že satelity sa postupne stávajú prímestskou časťou. 

Zdroj: unsplash
Zdroj: unsplash

Odľahčený ekosystém, pokoj a cenová dostupnosť

Popularita satelitných mestečiek sa začala črtať už v 90. rokoch. Najviac vtedy ľudí lákala cena bývania a satelity sa stali ideálne najmä pre mladé rodiny, ktoré nemali hlboko do vrecka a chceli žiť samostatný život. Bývanie priamo v centre mesta bolo pre týchto ľudí príliš drahé a satelity sa tak ukázali ako ideálne riešenie. 

Neskôr sa k satelitným mestečkám začali pridružovať aj mnohé iné výhody. Sú vyhľadávané napríklad ľuďmi, ktorí majú síce prácu v meste, no život priamo v ňom im príde príliš chaotický a uponáhľaný. Satelity totiž ponúkajú pokoj a sú menej stresujúcim miestom na život, čo oceníte aj v prípade, že máte deti. 

Efektívne využívanie zdrojov a dobrá infraštruktúra

Z výhod satelitných miest čerpá nie len jeho obyvateľ, ale aj materské mesto, ktorého satelitom sú. V prvom rade naň znižujú tranzitný tlak, ktorému by muselo čeliť v prípade, že satelit neexistuje. V praxi môže toto zníženie tlaku vyzerať rôzne, no najčastejšie je to tým, že satelitné mestečká majú okrem nezávislej samosprávy aj vlastné, nezávislé úrady, zdravotnícke zariadenia či školy. 

Zdroj: unsplash

Efektívne je tu aj využívanie zdrojov. Keďže satelitné mestečká navrhujú dizajnéri, kladú dôraz na to, aby boli zdroje v rovnováhe s počtom obyvateľov. Do úvahy sa berie udržateľnosť a čoraz viac pribúda aj mnoho ekologických riešení. 

Zdroj: https://www.theguardian.com/cities/datablog/2015/dec/15/towns-v-cities-how-satellite-towns-compare-city-neighbours

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať