DomovRozhovoryRozhovor Bicycle Garage : Dopyt po bicykloch je výrazne väčší, ľudia začali...

Rozhovor Bicycle Garage : Dopyt po bicykloch je výrazne väčší, ľudia začali viac športovať a dbať o vlastné zdravie

- Reklama -

Predajňa a servis bicyklov Bicycle Garage pôsobí v Košiciach už viac ako 10 rokov. Za tú dobu splnili sen nejednému cyklistovi. Okrem predaja a servisu u nich nájdete aj špeciálny Testovací program, vďaka ktorému rozhodne nekúpite “mačku vo vreci”. V rozhovore sa tiež dozviete, čo všetko by mala obsahovať povinná výbava každého cyklistu a či Slováci tento rok naozaj vykúpili všetky bicykle. 

Bicycle Garage Košice, Zdroj: Bicycle Garage

1. Bicycle Garage funguje už viac ako 10 rokov, spomínate si ešte na úplné začiatky?

Samozrejme spomínam ako by to bolo nedávno. Bicycle Garage spravila veľký pokrok za tie roky od vzniku. Píšem v množnom čísle, pretože na dobrom mene pracovalo veľa ľudí. Začiatok Bicycle Garage bol naozaj v garáži kde sme pre našich kamarátov a známych servisovali bicykle popri práci. Postupne o nás naši priatelia šírili dobré referencie a práce nám pribúdalo. Garáž už nestíhala, tak sme sa presunuli do priestorov na Komenského 6, kde servis sídli dodnes. Práce nám však stále pribúdalo a prišiel moment, kedy už bolo potrebné dať výpoveď v práci. Zlomový moment, kedy sa trebalo rozhodnúť ako budeme pokračovať ďalej. Odísť z dobre platenej práce a „istoty“ alebo si ísť za snom bez istoty s oveľa menším zárobkom, ale radosťou ráno vstať z postele a robiť to čo má baví. Odpoveď si viete domyslieť už asi sami.

Po pár rokoch servisovania nás množstvo našich spokojných zákazníkov znova posunulo vpred do ďalšieho dobrodružstva. Otvorili sme predajňu s bicyklami aj príslušenstvom.  Vďaka skvelým ľudom sa nám to podarilo. Predajňa po 3 rokoch vyrástla do takej miery, že sme sa potrebovali presťahovať. Dnes je nová Bicycle Garage na Holubyho 9 v Košiciach a je omnoho väčšia ako kedysi. Všetko sa to podarilo dosiahnúť vďaka tomu, že robíme to čo nás baví a zákazníci našu prácu vedia oceniť tým, že sa k nám vždy radi vrátia.

2. Okrem predaja bicyklov poskytujete aj iné služby. Mohli by ste našim čitateľom priblížiť, čo všetko u vás nájdu?

Okrem predaja poskytujeme aj servis bicyklov. Za tie roky už máme veľa skúsenosti v obore a rozvíjame sa ďalej. Máme veľký výber cyklopríslušenstva a aj v dobe, keď nie sú bicykle u nás sa dá stále vybrať. Ďalšia služba ktorú ponúkame je možnosť zapožičať si bicykel na vyskúšanie. Predajom to však celé nekončí. V minulosti sme organizovali aj spoločné cyklo výjazdy, ktoré boli veľmi obľúbené.  „Povinná jazda“ bolo napríklad otvorenie a zatvorenie sezónny alebo nočný výjazd a mnoho iných.

3. Vieme, že kúpa bicykla nie je jednoduchá záležitosť, a práve preto nás zaujal váš Testovací program. Ako vlastne funguje?

Testovací program je skvelá vec! Zákazníci si u nás vedia zapožičať rôzne modely bicyklov, ktoré si bežne nemajú kde vyskúšať a reálne si ich zoberú na výjazd na celý deň. Príkladom sú ebike, gravel, cestný alebo aj lepší horský bicykel.

Bicycle Garage Košice, Zdroj: Bicycle Garage

4. Ak som cyklista začiatočník a chcem si kúpiť poriadný bicykel, čo všetko by som mal zvážiť pri jeho výbere? S investíciou v akej výške mám počítať?

Začiatočník by si určite mal kupovať bicykel v kamenej predajni. Umožňuje mu to poradiť sa s odborníkom, ktorý je vyškolený a najlepšie ak má aj sám skúsenosti s bicyklovaním. Na bicykel sa viete posadiť a previezť čo je veľká výhoda oproti internetovému nákupu. Dôležity faktor je, aby sa Vám bicykel aj páčil. Bicykel si kupujete kvôli skvelému pocitu, ktorý chcete zažívať preto vám musí dobre sadnúť po každej stránke. Výbava sa dá meniť, ale zlý ram to je už náročnejšie.

Éra bicyklov za 300€ sa už skončila ako sa nás často pýtaju ľudia. Pri bežnom bicykli začíname na 550€ a samozrejme cena stúpa vyššie. Pri vyššej sume dostávate lepšiu výbavu a nižšiu váhu bicykla. Pre každého zákazníka, či je to začiatočník alebo už skúsenejší jazdec určite odporúčame zadovážiť si prilbu.

5. Čo by ste naopak poradili rodičovi, ktorý sa chystá kúpiť prvý bicykel svojmu 3-4 ročnému dieťaťu? Aké sú preferencie v tomto smere?

Je to podobné ako pri kúpe bicykla pre dospelého. Existujú tabuľky, podľa ktorých sa viete orientačne riadiť. Ďalšie faktory, ktoré na výber vplývajú sú npríklad či už má dieťa nejaké návyky, ako je pohybovo zdatné, výška dieťaťa,… Znova sa dostávame k tomu, že bicykel je najlepšie si osobne vyskúšať.

6. V poslednej dobe zažívame boom elektrobicyklov. Aké sú ich výhody a pre koho sú ideálnou voľbou? 

Elektrobicykle majú veľa výhod. Pomáhajú starším ľudom viac sa hýbať alebo dostať sa na miesta, kde by za normálnych okolností neprišli. Elektrobicykel je vhodný aj pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy a klasický bicykel je pre nich záťaž. Posledná kategória zákazníkov, ktorú spomeniem sú pracujúci ľudia. Používajú ebiky na pravidelné dochádzanie do práce. Máme skúsenosť, kedy pán začal chodiť do práce na ebiku aby sa nespotil a po roku ho predal, pretože schudol tak nabral kondíciu a kúpil si naspäť klasický bicykel. V ponuke sú aj detské ebiky. Slúžia hlavne na to ak má celá rodina ebike a chce ísť na výjazd, aby za nimi stíhali aj mladší členovia rodiny

7. Povráva sa, že tento rok Slováci vykúpili všetky bicykle. Aká je teda aktuálne situácia? Je to hoax alebo je po nich naozaj tak veľký dopyt oproti predchádzajúcim rokom?

Pravda je niekde uprostred medzi hoaxom a realitou. Niektoré predajne majú bicykle a niektoré nemajú- vypredali svoj tovar. Čo je rozhodne pravda je fakt, že dopyt po bicykloch je výrazne väčší. Napomohla tomu aj táto situácia, kedy sa nedalo cestovať a vo výsledku cyklistika bol jeden z mála športov, ktorý ste mohli robiť.

Bicycle Garage Košice, Zdroj: Bicycle Garage

8. Všimli sme si, že ste prevádzku na Škultétyho ulici zrušili. Podpísala sa na tom z nejakého dôvodu pandémia alebo ste naopak šli do lepšieho = väčšieho priestoru?

Áno je to pravda. Potrebovali sme zväčšiť predajňu kvôli väčšiemu dopytu po bicykloch a samozrejme aj väčšiemu množstvu servisu. Úprimne musíme priznať, že sa na tom podpísala u nás aj pandémia, ale v dobrom. Ľudia začali viac športovať a využívať bicykle aj na bežnú prepravu. Celkovo začali viac dbať aj o vlastné zdravie, čo je skvelé!

9. Za tie roky ste sa určite stretli s rôznymi požiadavkami na bicykel. Aká bola tá najkontroverznejšia?

V minulosti sme sa venovali aj prerábaniu bicyklov. Teraz to robíme už len okrajovo. Najkontrovezernejšie boli preto požiadavky, keď nám zákazníci doniesli „šrot“ v igelitke a chceli z toho bicykel, pretože k nemu mali srdcový vzťah. Úspešne sa nám podarilo splniť ich požiadavky.

10. Snažíte sa podporovať aj slovenských výrobcov, ktorí patria medzi TOP značky na Slovensku? Aké značky domácej výroby u vás nájdeme?

Samozrejme áno. Sme radi, že aj na Slovensku máme našich výrobcov kvalitných bicyklov. My osobne spolupracujeme s Demou. Vyrábajú bicykle už viac ako 25 rokov a spolupráca s nimi je skvelá. Za tie roky majú veľa skúsenosti v obore, takže sa to v dobrom odzrkadľuje aj na kvalitných bicykloch.

Bicycle Garage Košice, Zdroj: Bicycle Garage

11. Čo všetko by mala obsahovať výbava cyklistu?

Základné veci vo výbave sú určite prilba a osvetlenie. Nemala by tiež chýbať náhradná duša, monterpáčky, pumpa, lepenie a nejaké to základné náradie s rýchlospojkou na reťaz. Niekedy nám zákazníci rovno povedia, že oni si to aj tak nebudú vedieť sami opraviť. No netreba zabúdať, že cyklisti sú skvelá komunita a radi si vzájomne pomôžu, stačí ak budete mať náhradné veci so sebou.

12. Mohli by ste nám poradiť perfektnú trasu/miesto na cyklovýlet na východe Slovenska?

Priamo len jednu? To je málo, keďže Slovensko je celé krásne. 🙂 Premýšlam čo čitateľom poradiť, ale naozaj nemám len jednu trasu či lokalitu. Páči sa mi napríklad Tokaj, Liptov, okolie Košíc, Dedinky… všade je niečo špecifické.

Bonusová otázka na záver: Vaša vysnívaná trasa kdekoľvek vo svete s vysnívaným bicyklom?

Keďže som pojazdil traily v Sydney, určite by som sa tam rád vrátil a poriadne prevetral Cannondale Habit. 🙂

Web Stránka: bicyclegarage

Facebook Stránka: bicyclegarage

Instagram: bicyclegarage_ke

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať