DomovZaujímavostiSviatok všetkých žien sa blíži! MDŽ a jeho krátka história

Sviatok všetkých žien sa blíži! MDŽ a jeho krátka história

- Reklama -

Medzinárodný deň žien je svetovým dňom oslavujúcim sociálne, ekonomické, kultúrne a politické úspechy žien. Celosvetovo je zaznamenaná významná aktivita v deň MDŽ, kedy sa stretávaju skupiny ľudí po celom svete aby oslávili úspechy žien a bojovali tiež za ich rovnosť. Už viac ako storočie označujú ľudia na celom svete 8. marec za špeciálny deň venovaný ženám. Čítajte ďalej a dozviete sa prečo.

Girl power, Zdroj: unsplash.com
Girl power, Zdroj: unsplash.com

Medzinárodný deň žien označovaný ako MDŽ sa každoročne oslavuje 8. marca a je jedným z najdôležitejších dní v roku. Oslavovujú sa úspechy žien a okrem toho zvyšuje povedomie o rovnosti, lobuje za zrýchlenú rodovú paritu a často je to sprevádzané aj zbierkami pre charitatívne organizácie zamerané na ženy.

Aká farba charakterizuje MDŽ?

Fialová, zelená a biela sú farby Medzinárodného dňa žien. Fialová znamená spravodlivosť a dôstojnosť. Zelená symbolizuje nádej. Biela predstavuje čistotu, aj keď je to kontroverzný koncept. Farby pochádzajú zo Sociálnej a politickej únie žien (WSPU) vo Veľkej Británii z roku 1908.

Farby, Zdroj: unsplash.com

História vzniku MDŽ

Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa po prvý krát začal oficiálne skloňovať od začiatku 20. storočia. V čase veľkého rozmachu a turbulencií v industriálnom svete, ktorý zaznamenal prudký populačný rast a rozšírenie radikálnych ideológií.

Medzi ženami prebiehali nepokoje a kritické debaty. Útlak a nerovnosť podnecovali ženy k tomu, aby sa stali hlasnejšími a aktívnejšími v kampani za zmenu. Následne aj na základe toho v roku 1908 pochodovalo New Yorkom 15 000 žien, ktoré požadovali kratší pracovný čas, lepšie platy a tiež volebné práva.

V roku 1910 sa v Kodani uskutočnila druhá medzinárodná konferencia pracujúcich žien. Žena menom Clara Zetkin (vedúca kancelárie pre ženy za sociálnodemokratickú stranu v Nemecku) predložila oficiálnu myšlienku Medzinárodného dňa žien. Navrhla, aby sa každý rok v každej krajine konala slávnosť v ten istý deň. Deň žien, sviatok ktorý by sa usiloval o splnenie ich požiadaviek. Na konferencii viac ako 100 žien zo 17 krajín, ktoré zastupovali odbory, socialistické strany a kluby pracujúcich žien (vrátane prvých troch žien zvolených do fínskeho parlamentu) privítali návrh C. Zetkin a dali mu jednohlasný súhlas. Výsledkom bol Medzinárodný deň žien.

Po rozhodnutí dohodnutom v Kodani v Dánsku v roku 1911 sa Medzinárodný deň žien 19. marca po prvýkrát konal v Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku. Viac ako milión žien a mužov sa zúčastnilo zhromaždení IWD, ktoré bojovali za práva žien na prácu, hlasovanie, vzdelanie, výkon verejnej funkcie a ukončenie diskriminácie. O necelý týždeň neskôr 25. marca sa stala tragická udalosť v New Yorku a pripravilo to o život viac ako 140 pracujúcich žien, väčšinou talianských a židovských prisťahovalkýň. Táto katastrofická udalosť upriamila významnú pozornosť aj na pracovné podmienky a pracovnú legislatívu v USA, ktoré sa stali stredobodom pozornosti nasledujúcich udalostí Medzinárodného dňa žien.

V predvečer prvej svetovej vojny, ktorá sa usilovala o mier ruské ženy oslávili svoj prvý Medzinárodný deň žien 23. februára, poslednú februárovú nedeľu. Po diskusiách sa však dohodlo, že Medzinárodný deň žien sa ujednotí a bude sa každoročne oslavovať 8. marca. Tento deň zostal odvtedy globálnym dátumom pre oslavu MDŽ vo svete. V roku 1914 sa ďalšie ženy po celej Európe zhromaždili, aby bojovali proti vojne a vyjadrili solidaritu ostatným ženám. Napríklad v Londýne vo Veľkej Británii bol 8. marca 1914 pochod z Bow na Trafalgarské námestie na podporu volebného práva pre ženy.

MDŽ, Zdroj: unsplash.com
MDŽ, zdroj: unsplash.com

V roku 2011 uplynulo presne 100 rokov od vzniku Medzinárodného dňa žien. Prvé podujatie IWD sa konalo presne pred 100 rokmi, v roku 1911 v Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku. V USA vyhlásil vtedajší prezident Barack Obama marec 2011 za „Mesiac histórie žien“. Američanov vyzval, aby oslávili MDŽ tým, že ocenia mimoriadné úspechy žien, ktoré boli dôležité pri formovaní histórie krajiny. Vtedajšia ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová spustila „Iniciatívu 100 žien: posilnenie postavenia žien a dievčat prostredníctvom medzinárodnej výmeny“. Vo Veľkej Británii viedla aktivistka Annie Lennox pochod cez jeden z ikonických mostov v Londýne, ktorý zvýšil povedomie o podpore globálnej charity „Women for Women International“. Ďalšie charitatívne organizácie ako napríklad Oxfam vykonali rozsiahlu činnosť IWD. Mnoho celebrít a vedúcich riaditeľov veľkých firiem tento deň toto sté výročie tiež podporili.

Svet bol svedkom významnej zmeny a posunu v postojoch o predstavách žien aj spoločnosti o rovnosti a emancipácii. Mnoho ľudí najmä z mladšej generácie môže mať pocit, že „pre ženy boli vyhrané už všetky bitky“, zatiaľ čo veľa feministiek zo 70. rokov by im mohlo protirečiť. Vďaka väčšiemu počtu žien v správnych radách, väčšej rovnosti v zákonných právach a zvýšenému množstvu viditeľnosti žien ako pôsobivých vzorov v každom aspekte života by si niekto mohol myslieť, že ženy dosiahli skutočnú rovnosť. Nešťastnou skutočnosťou je, že ženy stále nie sú odmeňované rovnako ako ich mužské polovičky a tiež nie sú rovnako zastúpené v obchode alebo politike či odvetví vedy a výskumu. Došlo však aspoň k veľkému zlepšeniu postaveniu žien vo svete. Máme ženské astronautky, premiérky, prezidentky, ženy môžu pracovať, vzdelávať sa, voliť, šoférovať a mať rodinu, čo nebolo vždy samozrejmosťou. Aj vďaka MDŽ si každý rok môžeme pripomenúť všetky úspechy, ktoré sme dokázali!

Zdroje:

https://www.bbc.com/news/world-56169219

https://www.afro.who.int/media-centre/events/international-womens-day-2021

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať