DomovOsobný rozvojZvýšte si svoju sociálnu inteligenciu pomocou týchto tipov

Zvýšte si svoju sociálnu inteligenciu pomocou týchto tipov

- Reklama -

Jednotlivci so sociálnou inteligenciou sa dokážu vcítiť do pocitov ostatných ľudí, vedia intuitívne, čo majú v spoločnosti povedať a pôsobiť sebaisto, dokonca aj vo väčšom dave. Mohli by ste si myslieť, že títo ľudia to jednoducho s ľuďmi vedia. Ale to, čo skutočne majú je sociálna inteligencia.

Teóriu sociálnej inteligencie prvýkrát uviedol do popredia americký psychológ Edward Thorndike v roku 1920.  Definoval ju ako „Schopnosť porozumieť a riadiť mužov a ženy a chlapcov a dievčatá, konať múdro v medziľudských vzťahoch.“ Nikto sa nenarodí ako sociálne inteligentný. Ide o súbor zručností, ktoré sa jednotlivec časom naučí.

Známky sociálnej inteligencie

#Efektívne počúvanie. Osoba, ktorá má sociálnu inteligenciu, nepočúva iba odpoveď, ale skutočne venuje pozornosť tomu, čo hovorí. Ostatní ľudia v rozhovore odchádzajú s pocitom, že im bolo porozumené, a že nadviazali spojenie.

#Konverzačné schopnosti. Už ste si určite všimli, že niektorí ľudia majú konverzačné schopnosti, ktoré im umožňujú viesť diskusiu s prakticky kýmkoľvek. Pri týchto rozhovoroch sú taktní, vhodní, vtipní a úprimní a pamätajú si podrobnosti o ľuďoch, ktoré im umožňujú viesť zmysluplnejší dialóg.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

#Správa reputácie. Spoločensky inteligentní ľudia berú do úvahy dojem, ktorý vytvárajú na iných ľudí. Riadenie reputácie, ktorá sa považuje za jeden z najkomplexnejších prvkov sociálnej inteligencie, si vyžaduje starostlivú rovnováhu. Človek musí premyslene vytvárať dojem na druhého, pričom musí byť stále autentický.

#Nedostatok hádok. Niekto so sociálnou inteligenciou chápe, že argumentovanie alebo dokazovanie bodu tým, že sa iný človek cíti zle, nie je správna cesta. Neodmietajú priamo myšlienky iného človeka, ale skôr ich počúvajú s otvorenou mysľou. Aj keď to nie je nápad, s ktorým osobne súhlasia.

Ako rozvíjať sociálnu inteligenciu

Aj keď sa zdá, že niektorí ľudia rozvíjajú sociálnu inteligenciu bez toho, aby sa o to naozaj snažili, iní musia na jej vývoji pracovať. Našťastie určité stratégie môžu človeku pomôcť pri budovaní sociálnych zručností. Nasledujúce taktiky vám môžu pomôcť rozvíjať sociálnu inteligenciu.

#Venujte osobitnú pozornosť tomu, čo (a kto) je okolo vás. Sociálne inteligentní ľudia sú vnímaví a dávajú pozor na jemné sociálne podnety od okolia. Ak si myslíte, že niekto vo vašom živote vie ako viesť debatu, sledujte, ako komunikuje s ostatnými.

#Pracujte na zvýšení svojej emočnej inteligencie. Aj keď je emocionálna inteligencia podobná sociálnej inteligencii, ide skôr o to, ako ovládate svoje vlastné emócie a ako sa vcítite do ostatných. Vyžaduje si rozpoznať, kedy prežívate emóciu – čo vám pomôže rozpoznať túto emóciu u ostatných – a vhodne ich regulovať. Emocionálne inteligentný človek dokáže v sociálnom prostredí rozpoznať a ovládať negatívne pocity, ako sú frustrácia alebo hnev.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

#Rešpektujte kultúrne rozdiely. Viac než to, hľadajte kultúrne rozdiely, aby ste im porozumeli. Aj keď sa väčšina ľudí učí tejto zručnosti od svojej rodiny, priateľov a komunity, ktorá ich obklopuje, sociálne inteligentný človek chápe, že ostatní môžu mať na základe svojej výchovy rôzne reakcie a zvyky.

#Precvičujte aktívne počúvanie. Rozvíjajte svoju sociálnu inteligenciu prácou na svojich komunikačných schopnostiach. Táto zručnosť si vyžaduje aj aktívne počúvanie.

#Neprerušujte. Než odpoviete, urobte si čas a rozmyslite si, čo hovorí niekto iný. Vypočujte si slová ostatných, ktoré vám môžu poskytnúť informácie o tom, čo v skutočnosti chceli povedať.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

#Oceňujte dôležitých ľudí vo vašom živote. Sociálne inteligentní ľudia majú hlboké vzťahy s ľuďmi, ktorí majú pre nich zmysel. Venujte pozornosť emóciám svojho manžela a detí, priateľov, spolupracovníkov a iných kolegov. Ak ignorujete najbližších ľudí vo vašom živote, chýbajú vám náznaky, ako sa s nimi spojiť.

Práca na silnej sociálnej inteligencii však môže viesť k bohatšiemu životu – alebo aspoň k ľahšiemu získaniu niekoľkých nových priateľov. Buďte proaktívni pri zdokonaľovaní svojich schopností. A pamätajte, že nie vždy sa darí. Poučte sa zo svojich zlyhaní i úspechov.

Zdroje:

https://www.verywellmind.com/what-is-social-intelligence-4163839
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať