DomovZaujímavosti5 dôvodov prečo sa stal Michael Jackson kráľom popu

5 dôvodov prečo sa stal Michael Jackson kráľom popu

- Reklama -

25. júna 2009 sa hudobný svet prestal točiť, keď sa objavili správy o smrti Michaela Jacksona. Jacksonovo jedinečné miesto v hudobnej histórii sa rýchlo upevnilo, pretože milióny fanúšikov z celého sveta trúchlili nad stratou. Múzeum GRAMMY v Los Angeles sa následne rozbehlo odhalením špeciálnej výstavy Michael Jackson: Musical Legacy, ktorá slúžila ako pokračovanie výstavy Michael Jackson: HIStyle, ktorá sa otvorila vo februári toho istého roku.

Kto bol Jackson?

Michael Jackson bol americký spevák, skladateľ a tanečník. Je známy ako „Kráľ popu“ a je považovaný za jednu z najvýznamnejších kultúrnych osobností 20. storočia a za jedného z najväčších zabávačov v dejinách hudby.

Jacksonove príspevky k hudbe, tancu a móde, spolu s jeho propagovaným osobným životom, z neho urobili globálnu osobnosť v populárnej kultúre viac ako štyri desaťročia.

1970: Prvýkrát mal 4 pesničky na priečke s miestom 1.

Jackson zmenil históriu so svojimi bratmi v Jackson 5, keď sa stali prvou skupinou v histórii popu, ktorá mala svoje prvé štyri singly hit č. 1. Piesne boli: „Chcem ťa späť,“ „Budem tam,“ „ Love You Save “a„ ABC “. Vďaka pesničke ABC získala skupina Jackson 5 prvú GRAMMY nomináciu a to za dovtedy najlepší vokálny výkon skupiny.

1982: Thriller sa ukázal svetu

Po vydaní svojho hitového albumu Off The Wall z roku 1979 vydal Jackson Thriller 30. novembra 1982. Obidva albumy boli uvedené do GRAMMY Hall Of Fame v roku 2008, ale Thriller sa všeobecne považuje za najúspešnejší Jacksonov album.

Album Thriller
Zdroj: Getty Images

Tento medzníkový album, vytvorený Jacksonom a Quincy Jones-om sa stal prvým albumom, ktorý vygeneroval sedem najlepších top 10 hitov na Billboard Hot 100. S 29 miliónmi predaných kopií je album Thriller, spolu s albumom Eagles ‚1971 – 1975 , najpredávanejší album všetkých čias.

1983: Tanec Moonwalk

Jackson debutoval so svojim známym tancom Moonwalk pri vystupovaní pesničky Billie Jean 16. mája 1983, v televíznej relácii „Motown 25: Včera, dnes, navždy“ na oslavu 25. výročia vydavateľstva.

Moonwalk na vystúpení pesničky Billie Jean
zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=g3t9-kf7ZNA

Neskôr toho roku, 2.decembra 1983, Jackson zmenil hudobnú scénu a tvorbu videoklipov vydaním 14-minútového klipu k pesničke Thriller. Takmer 14-minútové video odomklo neobmedzené možnosti hudobného videa a zároveň pomohli upevniť životaschopnosť médií.

1988: Debut Solo Performance

Jackson predniesol svoj sólový scénický debut GRAMMY na 30. výročnom udeľovaní cien GRAMMY, ktoré sa konalo 2. marca 1988 v New Yorku. Pravdepodobne jedno z najväčších vystúpení v histórii GRAMMY, Jackson vystupoval s názvom „The Way You Make Me Feel „a„ Man in the Mirror“.

2009: 2.6 milióna predaných kópií

V týždni po jeho smrti sa Jackson stal prvým umelcom, ktorý za týždeň predal viac ako milión digitálnych skladieb. (Predal 2,6 milióna skladieb, ľahko prelomil svoje staré rekordy.) Tiež sa stal prvým umelcom, ktorý mal tri najpredávanejšie albumy v Spojených štátoch. O dva týždne neskôr sa stal prvým umelcom, ktorý mal šesť z 10 najpredávanejších albumov.

ZDROJE:

https://www.grammy.com/grammys/news/10-reasons-michael-jackson-became-king-pop

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Jackson

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať