DomovZaujímavosti8 vecí, ktoré neviete o Leonardovi Da Vinci

8 vecí, ktoré neviete o Leonardovi Da Vinci

- Reklama -

Leonardo Da Vinci je považovaný za jedného z najväčších polymatov v ľudskej histórii. Bol vynálezcom, umelcom, hudobníkom, architektom, inžinierom, anatomistom, geológom, historikom a kartografom. Aj keď bol jeho umelecký výstup malý, tak mal vynikajúci dopad. Odrážal jeho hlboké znalosti tela, jeho rozsiahle štúdie svetla a ľudskej tváre a dymovú techniku, ktoré umožňovali vytvoriť neuveriteľne živé obrazy. Leonardo považol umelcov za božských učňov a vravieval: “ My, podľa našich umení, sa môžeme nazývať Božími vnukmi.” Napriek jeho sláve existujú veci o Leonardovi, ktoré mnohí ľudia dnes považujú za prekvapujúce.

Mimomanželské dieťa

Leonardo sa narodil mimo manželstva 15. apríla 1452. Jeho otec Piero bol bohatý notár a jeho matka, Caterina, bola miestnym roľníckym dievčaťom. Okolnosti jeho narodenia ho znevýhodnili, pokiaľ ide o dedičstvo a vzdelanie. Životopisec Walter Isaacson to považuje za úžasnú ranu šťastia. Namiesto očakávania, že sa stane notárom ako jeho otec, mal Leonardo namiesto toho slobodu rozvíjať celú škálu svojho génia. Ľudia sa domnievajú, že mu to prinieslo osobitný pocit naliehavosti aby si vytvoril svoju vlastnú totožnosť a preukázal sa.

Leonardo vytvoril niektoré z najkrajších umeleckých diel sveta, vrátane obrazov “Posledná večera” a “Mona Lisa”. Vo svojej dobe bol známy ako mimoriadne atraktívny človek. Jeden z Leonardových životopiscov, ho opisuje ako osobu nadpozemskej krásy, ktorá vo všetkom čo urobila prejavovala nekonečnú milosť. Jeho súčasný životopisec ho opísal ako muža dobrých proporcií, elegantný a dobre vyzerajúci, ktorý mal na sebe ružovú tuniku a mal krásne kučeravé vlasy. Predpokladá sa, že Leonardo nadviazal dlhodobé a možno aj sexuálne vzťahy s dvoma jeho žiačkami, obe umelkyne.

Od zápisníkov po notebooky

Leonardove obrazy sa zvyčajne pripisujú číslu 20, zatiaľ čo jeho zápisníky obsahujú viac ako 7 000 strán. Sú najlepším zdrojom poznatkov o Leonardovi a dnes sa nachádzajú na miestach ako Windsorský hrad, Louvre a Španielská národná knižnica v Madride. Jeho najvýznamnejšie sa nazývajú Vitruvian Man – poznámky o veciach, ktoré chcel preskúmať.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Ide o vedecké a technické diagramy a nákupné zoznamy. Tvoria možno najvýznamnejšiu pamiatku ľudskej zvedavosti a tvorivosti, ktorú kedy vytvorila jediná osoba. Keď ich Leonardo napísal, boli to len obyčajné kúsky papiera rôznych typov a veľkostí. Jeho priatelia ich spojili do “notebookov” až po jeho smrti.

Základné vzdelanie

Leonardo získal pomerne základné formálne vzdelanie, ktoré pozostáva predovšetkým z aritmetiky a podnikania. Nikdy nechodil na univerzitu a niekedy sa označoval za “muža bez pohybu”. Jeho nedostatok formálneho vzdelania ho však oslobodil od obmedzení, čo mu pomohlo vniesť odhodlanie spochybniť autoritu a viac sa spoliehať na svoje vlastné skúsenosti ako na názory vyjadrené v knihách. V dôsledku toho sa stal pozorovateľom a experimentátorom na vlastnej koži. Nezaujímal sa o to aby slúžil ako klasický výpomocník.

Večný prokrastinátor

Aj keď Leonardova myseľ bola mimoriadne plodná, bol tiež vášnivým odkladateľom a dokonca mizerom. Často začínal mesiace alebo roky kým začal produktívne pracovať. Obria socha jazdca vojvodu z Milána, ktorá si vyžadovala 70 ton brondzu k osadeniu mohlo byť jeho najkrajším dielom – keby to niekedy bolo dokončené. Po desiatich rokoch v roku 1482 vyrobil Leonardo iba model z ílu, ktorý bol následne zničený keď ho invázia francúzskych vojakov použila ako terč v praxi. 

Leonardov život sa prekrýval s dvoma ďalšími renesančnými umelcami – Michelangelom a Raphaelom. Michelangelo bol ten, ktorý vyvolal intenzívne súperenie. Kontrast medzi týmito dvoma mužmi mohol byť sotva ostrejší. Leonardo bol elegantný a prejavil malý menší záujem o náboženské záležitosti. Michelangelo bol hlboko zbožný ale zanedbával svoj vzhľad a hygienu. Michelangelo vytvoril niektoré z najväčších obrazov v histórii, vrátane stropu Sixtínskej kaplnky a mnohí považovali jeho “Davida” za najväčšiu sochu akú kedy vyrobil a za víťaza, ktorý vládol nad svojím starším súperom.

Kráľovský obdivovateľ

Krátko po tom, čo francúzsky kráľ František I. v roku 1516 zajal Miláno, vstúpil Leonardo do svojej služby a posledné roky života strávil v dome neďaleko kráľovského sídla. Po smrti Leonarda, ktorá prišla 2.mája 1519 vo veku 67 rokov kráľ František povedal: “Žiadny človek nemal takú znalosť maľby, sochy alebo architektúry ako Leonardo, ale to isté platí aj o filozofii. Bol to veľký filozof.”

Leonardo Da Vinci
Zdroj: pixabay.com

Hodnota stúpania

V novembri 2017 jeden z obrazov Leonarda “Salvator Mundi” (“Spasiteľ sveta”) zaznamenal rekord v najdrahšej maľbe, ktorá sa kedy predala. Jeho obraz nadobudol hodnotu 450 miliónov dolárov. Bol maľovaný okolo roku 1500. Tento obraz zobrazuje Ježiša, ktorý ponúka požehnanie pravou rukou, zatiaľ čo drží kryštalickú guľu, ktorá podľa všetkého predstavuje vesmír v jeho ľavej ruke. Obraz trpel zanedbaním a slabými výplňami a dlho sa považoval za dielo jedného z Leonardových študentov, ktoré sa predalo až v roku 2005 a je súčasťou panstva podnikateľa Baton Rouge za menej ako 10 000 dolárov. Jeho súčasné miesto, kde sa nachádza, nie je známe.

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/8-things-you-dont-know-about-leonardo-da-vinci-curiosity/
https://www.vanityfair.com/style/2019/01/the-mystery-of-salvator-mundih
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať