DomovTelo a myseľChcete zlepšiť svoje zdravie? Začnite plávať!

Chcete zlepšiť svoje zdravie? Začnite plávať!

- Reklama -

Plávanie je jedným z najpopulárnejších športov. Plávanie je okrem zábavy aj skvelým spôsobom, ako sa udržiavať v kondícii, ako si udržiavať svoje zdravie a taktiež vám pomôže získavať si priateľov. Plávanie je zdravá aktivita, v ktorej môžete pokračovať po celý život. Je to činnosť, ktorá má veľa výhod pre fyzické a duševné zdravie.

1. Zapájate celé svoje telo

Jednou z najväčších výhod plávania je to, že skutočne pracuje celé vaše telo, od hlavy po päty. Plávanie:

  • zvyšuje váš srdcový rytmus bez toho, aby ste namáhali svoje svaly tela,
  • posilňuje,
  • posilňuje vytrvalosť

Tu sú rôzne typy plávania, ktoré môžete spestriť svojím plaveckým tréningom, napríklad:

  • prsia,
  • chrbát,
  • ťahy,
  • kratší pohyb,
  • motýlik,
  • voľný štýl
unsplash.com

Spevňujete aj vnútro

Zatiaľ čo vaše svaly majú dobrý tréning, váš kardiovaskulárny systém má tréning tiež. Plávanie robí vaše srdce a pľúca silnými. Podľa vedcov je plávanie tak prospešné, že dokáže znížiť riziko úmrtia. V porovnaní s neaktívnymi ľuďmi majú plavci zhruba polovičné riziko smrti. Niektoré ďalšie štúdie ukázali, že plávanie môže pomôcť znížiť krvný tlak a kontrolovať hladinu cukru v krvi.

unsplash.com

Plávanie je dobré pre ľudí s astmou

Vďaka vlhkému prostrediu vnútorných bazénov je plávanie skvelým cvičením pre ľudí s astmou. Nielen to, ale dychové cvičenia spojené so športom, ako napríklad zadržanie dychu, môžu pomôcť rozšíriť vašu kapacitu pľúc a získať kontrolu nad vašim dýchaním.

Niektoré štúdie naznačujú, že plávanie môže kvôli chemickým látkam používaným v bazénoch zvýšiť vaše riziko astmy. Poraďte sa so svojím lekárom o možných rizikách plávania, ak máte astmu. Ak je to možné, vyhľadajte bazén, ktorý namiesto chlóru používa slanú vodu.

Spaľuje kalórie

Plávanie je efektívny spôsob spaľovania kalórií. Človek s hmotnosťou 160 libier spáli približne 423 kalórií za hodinu, keď pláva v nízkom alebo miernom tempe. Tá istá osoba môže spáliť až 715 kalórií za hodinu pri plávaní ráznejším tempom.

unsplash.com

Osoba vážiaca 200 libier, ktorá robí rovnaké činnosti, by spálila medzi 528 a 892 kalóriami za hodinu. Osoba s hmotnosťou 240 libier by mohla spáliť medzi 632 a 1 068. Na porovnanie týchto čísel s inými populárnymi aktivitami s nízkym dopadom by rovnaká osoba s hmotnosťou 160 libier spálila iba okolo 314 kalórií a pri rýchlosti 60 km za hodinu po dobu 60 minút. Jóga môže spáliť iba 183 kalórií za hodinu. A eliptický trenažér môže za túto hodinu spáliť iba 365 kalórií.

Pomáha spánku

Plávanie môže mať silu, ktorá vám pomôže lepšie spať v noci. V štúdii na starších dospelých s nespavosťou účastníci hlásili zvýšenie kvality života aj spánku po pravidelnom aeróbnom cvičení.

Takmer 50% starších ľudí má určitú úroveň nespavosti, takže ide o vynikajúcu správu. Štúdia sa zamerala na všetky typy aeróbneho cvičenia, vrátane eliptického cvičenia, Stairmaster, bicyklového a bazénového cvičenia. Plávanie je prístupné širokej škále ľudí, ktorí majú fyzické problémy, vďaka ktorým sú iné cviky, napríklad beh, menej príťažlivé. Vďaka tomu je plávanie dobrou voľbou pre starších dospelých, ktorí sa snažia zlepšiť svoj spánok.

Zlepšuje náladu

Vedci hodnotili malú skupinu ľudí s demenciou a zaznamenali zlepšenie nálady po účasti na 12-týždňovom vodnom programe. Plávanie a vodné tréningy nie sú iba psychologicky prospešné pre ľudí s demenciou. Ukázalo sa, že cvičenie zvyšuje náladu aj u iných ľudí.

unsplash.com

ZDROJE:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/swimming-health-benefits

https://www.healthline.com/health/benefits-of-swimming#get-started

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať