DomovZaujímavostiHistória spoločnosti Nike: časová os a fakty

História spoločnosti Nike: časová os a fakty

- Reklama -

Nike, Inc., predtým (1964–1978) Blue Ribbon Sports, americká spoločnosť zaoberajúca sa športovým oblečením so sídlom v Beaverton v Oregone. Založil ju v roku 1964 ako Blue Ribbon Sports Bill Bowerman, tréner atletiky na univerzite v Oregone, a jeho bývalý študent Phil Knight. Prvú maloobchodnú predajňu otvorili v roku 1966 a obuv značky Nike uviedli na trh v roku 1972. Spoločnosť sa v roku 1978 premenovala na Nike, Inc. a na verejnosť sa dostala o dva roky neskôr. Na začiatku 21. storočia mala spoločnosť Nike maloobchodné predajne a distribútorov vo viac ako 170 krajinách a jej logo – zakrivená značka začiarknutia „swoosh“ – bolo známe po celom svete.

Ako bola spoločnosť Nike založená?

Príbeh spoločnosti Nike sa začína príbehom spoločnosti Blue Ribbon Sports už v roku 1964. V tom čase Phil Knight práve prešiel univerzitou v Oregone, potom nasledoval jeho študijný pobyt v Stanforde na titul MBA a zostali mu dve rozhodujúce skúsenosti, ktoré určujú smerovanie jeho budúcnosti.

Na Oregonskej univerzite kandidoval za atletický tím školy, kde sa kontaktoval s trénerom Billom Bowermanom. Okrem intenzívne konkurenčného étosu prejavil Bowerman záujem o optimalizáciu obuvi svojich bežcov a neustále sa zaoberal rôznymi modelmi po tom, čo sa učil od miestneho obuvníka.

Phil Knight a Bill Bowerman (pinterest)

Podľa spoločnosti Nike bol Knight prvým študentom, ktorý vyskúšal jednu z topánok Bowermana. Keď ho Bowerman považoval za nedôležitého bežca, ktorý by si mohol vyskúšať jeho topánky, predstavil mu ponuku. Bowerman si chcel vziať jedné z Knightových topánok a chcel ich vylepšiť pomocou svojho vlastného dizajnu. Knight ponuku prijal a topánky vraj fungovali tak dobre, že si ich vzal jeho tímový kolega Otis Davis a nakoniec ich použil na zisk zlata v behu na 400 metrov na OH 1960.

História Nike

Po založení Blue Ribbon Sports otestoval Knight vodu pre svoje dovezené topánky. Po návrate do USA ich spočiatku predával zo svojho auta. Rýchlo sa ukázalo, že existuje dopyt po týchto lacnejších, ale stále kvalitných alternatívach k Adidas a k Pumám, ktoré dominovali na trhu.

V roku 1965 navrhoval Bowerman nový dizajn obuvi pre obuv Tiger spoločnosť, ktorá sa snažila bežcom poskytnúť správnu podporu s polstrovanou vnútornou stielkou, mäkkou špongiovou gumou v prednej časti chodidla a na vrchu päty, tvrdou špongiovou gumou v strede päty a pevnou gumovou podrážkou. Tento dizajn bol hlavným úspechom a zdrojom konfliktov medzi spoločnosťou Blue Ribbon a jej japonským dodávateľom. Topánka, ktorá dostala meno Tiger Cortez, sa v roku 1967 preslávila a stala sa okamžite hitom pre svoj pohodlný, odolný a štýlový dizajn.

unsplash.com
Kontroverzná tema: Vrch sú Nike Cortez a spodná topánka predstavuje siluetu ONITSUKA TIGER’S CORSAIR. (zdroj:www.sneakerfreaker.com)

V čase jej úspechu však vzťahy medzi Blue Ribbon a Tigrom nepriaznivo rástli. Knight tvrdí, že japonská spoločnosť hľadala východisko zo svojej exkluzívnej dohody so spoločnosťou Blue Ribbon a snažila sa spoločnosť potopiť. Tiger tvrdí, že objavil spoločnosť Blue Ribbon Sports, ktorá predáva svoju vlastnú verziu modelu Tiger Cortez pod novým radom topánok, ktoré nazvali „Nike.“

Či tak alebo onak, obaja sa formálne rozdelili v roku 1971 a nasledoval súdny spor od spoločnosti Tiger. Sudca nakoniec dospel k záveru, že obe spoločnosti môžu predávať svoje vlastné verzie modelu. To viedlo k tomu, že jediná obuv sa stala najpredávanejším modelom pre dve rôzne obuvnícke spoločnosti, ako sú Nike Cortez a Tiger Corsair. V súčasnosti ich predáva Tigerova moderná inkarnácia, Asics.

Názov Nike

Po rozchode s Tigerom sa Blue Ribbon Sports úplne premenovala na Nike. Phil Knight chcel spoločnosť pôvodne nazvať „Dimension 6“, ale Jeff Johnson, našťastie, dostal inšpiráciu pre Nike potom, čo vo sne videl meno gréckej bohyne víťazstva. Predtým však nová značka potrebovala svoje vlastné logo.

Oslovili študentku dizajnu na neďalekej Portlandskej štátnej univerzite Carolyn Davisovú, aby im poskytla náčrty. Phil Knight neochotne súhlasil so swoosh dizajnom a údajne povedal: „No, nemám to rád, ale možno mi to prirastie k srdcu.“

Davis si účtovala 2 doláre za hodinu a za logo dostala celkovo 35 dolárov. V roku 1983 Phil Knight usporiadal párty pre Davidsonovú a ocenil ju 500 akciami firmy Nike. Špekulovalo sa, že dnes majú hodnotu zhruba 1 milión dolárov.

Nike logoLogo of Nike.
© pixfly/Shutterstock.com

Rozšírenie podnikania

Od konca 80. rokov Nike neustále rozširovala svoje podnikanie a diverzifikovala svoju produktovú radu prostredníctvom mnohých akvizícií, vrátane obuvníckych spoločností Cole Haan (1988; predáva sa v roku 2012) a Converse, Inc. (2003), výrobca športových potrieb Canstar Sports, Inc. (1994; neskôr sa volá Bauer a predáva sa v roku 2008) a spoločnosť na výrobu atletického oblečenia a vybavenia Umbro (2008; predáva sa v roku 2012).

V roku 1996 spoločnosť založila spoločnosť Nike ACG („univerzálne vybavenie“), ktorá predáva výrobky pre extrémne športy, ako napríklad snowboarding a jazda na horskom bicykli.

Na začiatku 21. storočia spoločnosť Nike začala predávať športové doplnky vrátane prenosných monitorov srdcového rytmu a výškových kompasov na zápästí.

Za úspech spoločnosti Nike môžu vďačiť napríklad športovci ako Michael Jordan, Mia Hamm, Roger Federer a Tiger Woods. Obchodné reťazce NikeTown, z ktorých prvý sa otvoril v roku 1990, vzdávajú hold týmto a ďalším hovorcom spoločnosti a ponúkajú spotrebiteľom celú škálu produktov Nike.

V 90. rokoch obraz spoločnosti bol zhoršený odhalením informácií o zlých pracovných podmienkach v jej zámorských továrňach.

ZDROJE:

https://www.thestreet.com/lifestyle/history-of-nike-15057083

https://www.britannica.com/topic/Nike-Inc

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať