DomovMóda a krásaIkonické módne kúsky - po kom alebo čom nosia meno?

Ikonické módne kúsky – po kom alebo čom nosia meno?

- Reklama -

Od tvídu cez smoking (tuxedo), džínsy až po kardigán, obsah vašej skrine môže mať oveľa viac histórie, ako si uvedomujete. Ukázalo sa, že niektoré z najbežnejších odevných kúskov sú skutočne pomenované po významných osobnostiach a miestach, aj keď mnohé zo slov boli už dávno odpojené od pôvodného významu.

V dnešnej dobe nie je neobvyklé, že veľa vašich odevov alebo doplnkov bude pomenovaných, akoby to boli ľudia. Začalo to dosť prirodzene. Keď človek začal podnikať vo svojom meste alebo komunite, často by si to sám pomenoval, čo malo zmysel, pretože to spájalo nový podnik s identitou osoby alebo rodiny. Skutočne sa to začalo skutočne meniť, až keď sa do obrazu dostali masmédiá a masový marketing. Zrazu sa predávala tým istým spotrebiteľom viac ako jedna spoločnosť s podobnými názvami, čo vyvolalo potrebu podnikateľov začať sa označovať ako spôsob, a ako vyniknúť.

1. Denim

Verte tomu alebo nie, toto je dvojka. Pojem denim má korene v južnom Francúzsku, kde sa v meste Nimes vyrábala keprová vlna zvaná serge. Produkt bol známy ako „serge de Nimes“, ale na konci 16. storočia začali hovoriaci v angličtine kombinovať výraz „de Nimes“ do jedného slova. V polovici 18. storočia Američania hovorili o bavlnenej látke, ktorú dnes poznáme ako „džínsovina“. Pojem „džínsy“ má tiež zahraničný pôvod. Taliansky Janov (doslova) sa preslávil výrobou nohavíc z keprovej látky zvanej „fustian“. Francúzi začali nohavice nazývať „jene fustian“ (alias janovské fustian) a začiatkom 19. rokov 19. storočia starí dobrí anglicky hovoriaci ľudia zhustili výrazy do skratkových „džínsov“ .

Tri kúsky džínsov,
Zdroj: unsplash.com

2. Tuxedo (smoking)

História smokingu je rovnako nóbl, ako by ste čakali. Názov „tuxedo“ sa datuje do konca 18. storočia, keď bohatí muži v parku Tuxedo v New Yorku začali obliekať čiernobiely celok (ensemble). V tom čase bol Tuxedo Park rezidenčným klubom pozostávajúcim z rustikálnych kaštieľov, ktoré si každoroče na svoj jesenný ples vyžadovali dress code v znamení fraku a bielej kravaty. Zdá sa, že milionár James Brown Potter po návšteve Británie priniesol späť koncept poloformálnych večerných sák, akonáhle debutoval v NYC, získal si popularitu a dostal prezývku smokingová bunda. Smoking definuje silu a eleganciu.

3. Bikini

Naše obľúbené bláznivé plavky dostali správne meno až v 40. rokoch 20. storočia, ale historici tvrdia, že dvojdielna kúpacia svorka má vlastne korene už v starom Ríme, kde mozaiky zo 4. storočia zobrazujú gymnastky zdobené v samostatných vrchoch a spodkoch. Napriek skorému uvedeniu sa ženské oblečenie, ktoré odhaľovalo mäso, dostalo pre väčšinu moderných dejín z priazne a plavecké uniformy na začiatku 20. storočia boli asi také skromné ​​a všetko skrývajúce, ako si dokážete predstaviť. Známe ženy však pomaly vlnili tým, že na pláž nosili čoraz menej a v 40. rokoch minulého storočia sieťové sirény ako Rita Hayworthová predvádzali nad brušnými gombíkmi kedysi škandálny pás mäsa. V tom období, keď si svet bol vedomý jadrového jazyka, sa atraktívnym ženám bežne hovorilo „bomby“ a všetko, čo sa ich intenzity týkalo, sa nazývalo „atómové“. Niet preto divu, že keď vo Francúzsku v lete 1946 debutovali dva samostatné dvojdielne plavkové vzory, jeden bol pomenovaný „atome“. Druhá, ktorú navrhol Louis Reard, sa na scénu dostala 5. júla 1946, iba štyri dni po tom, ako USA začali s atómovými testami na atole Bikini. Reard usúdil, že je veľmi vhodné nazvať jeho dizajn „le bikiny“ a meno sa uchytilo.

Žena v purpurových bikinách pri bazéne, s kolesom pod hlavou a bielymi okuliarmi na očiach,
Zdroj: usnplash.com

4. Capri

Dávno predtým, ako sa začiatkom 20. rokov 20. storočia výraznejšie vrátili trištvrťročné nohavice (spolu s oslnenými džínsami a topmi s ohlávkami), v 50. a 60. rokoch 20. storočia to všetko zúrilo. Tieto nohavice do polovice lýtok si meno capris vyslúžili vďaka európskej módnej návrhárke Sonji de Lennart, ktorá pomenovala vzhľad po talianskom ostrove Capri, kde dámy húfne hojdali kratší vzhľad. Lennartove originálne nohavice capri sa stali sexi alternatívou k dámskym nohaviciam, ktoré boli v tom čase v podstate identické s pánskymi nohavicami. Zoštíhlila siluetu a dala ženám na výber dve dĺžky: jednu pre leto a jednu pre zimu. Či už to bol osud alebo číre šťastie, návrhárka kostýmov, ktorá získala Oscara, Edith Head milovala vzhľad a dala miláčku obrazovky Audrey Hepburnovej do dvojice k filmu „Rímska dovolenka“ a zvyšok, ako sa hovorí, je história.

5. Jersey

Hokejoví fanúšikovia New Jersey Devils by pravdepodobne radi uverili, že všadeprítomný atletický kúsok bol inšpirovaný ich štátnym tímom, ale bohužiaľ, história je o niečo zložitejšia. Tieto odevy sú vlastne pomenované pre ostrov Jersey v Spojenom kráľovstve … no, tak nejak. Teplé svetre s pevnou väzbou sa na tomto ostrove po stáročia tradične vyrábali ako ochrana jeho námorníkov. Američania tento výraz prispôsobili tak, aby sa na začiatku 20. rokov vzťahoval na uniformy z hrubej vlny, ktoré majú chrániť futbalistov. Postupom času mali atletické „dresy“ postupne menej spoločného s pôvodnými menovcami a teraz sú to zvyčajne ľahké topy vyrobené z nylonu alebo spandexu. Ale „dres“ vo Veľkej Británii stále znamená sveter, zatiaľ čo Kanaďania nazývajú športové „dresy“ „svetermi“. Už ste zmätení?

6. Kardigán

Kto vedel, že fajnový sveter má v skutočnosti korene v bojovom oblečení? Vážne. 7. gróf z Cardiganu, James Thomas Brudenell, bol údajne dosť ješitný vodca, ktorý sa rozhodol nosiť vlnenú bundu bez golierov po pás a viesť svojich vojakov v krymskej vojne v bitke pri Balaclave (pamätáte?). Lord Cardigan kvôli zdraviu opustil Rusko iba rok po skončení krymskej vojny. Ale doma v Anglicku si na bojisku užíval už aj tak prehnané príbehy svojho hrdinstva, napriek tvrdeniam o opaku, vrátane jedného štábneho dôstojníka, ktorý vo svojich pamätiach tvrdil, že Kardigan prežil bitku o Balaclavu len preto, že opustil svojich mužov a zanechal veľa zomrieť. To nezabránilo obchodníkom, ktorí využívali vojnu, predávať Cardiganove arogantné správy o jeho srdnatosti spolu s jeho fotografiami na bojisku v jeho obľúbenej pletenej veste. Kabát sa čoskoro stal nielen módnym, ale na jeho počesť získal aj titul „sveter“. Pretože pletenie bolo tiež remeslom, ktoré sa začalo rozbiehať v polovici 18. storočia, mnoho rodín malo pocit, že je vhodné poslať svojim synom vojakov podobne upravené svetre, aby sa zahriali na bojiskách. Cardigan prešiel niekoľkými prerobeniami, odkedy si lord Cardigan prvýkrát na bojisku obliekol svoje. Vogue v roku 1908 propagovala sveter podobný svetru, ktorý si ženy mohli obliecť pri golfe a tenise, a v 20. rokoch minulého storočia francúzska módna návrhárka Coco Chanel vytvorila svoj ikonický kardigánový oblek pre ženy.

Pani v dlhých šatách oživené okrovým kardigánom,
Zdroj: pexels.com

7. Ascot

Ďalším nóbl odevom so zaujímavou históriou mien je askot, ktorý je zastrčený do kravaty a ktorý ste mohli vidieť na obrazoch prehodených cez hrdlá britských pánov z 19. storočia. Zdá sa, že sa to vo filmoch vždy používa aj na označenie snobstva z vyšších vrstiev. Askot je vlastne druh kravaty, čo je skutočne akýkoľvek typ nákrčníkov, ktoré nosí pán. Askot, podobne ako kravata a motýlik, sa vyvinul z kravaty v priebehu 19. storočia, ale termín askot pochádza konkrétne od mužov, ktorí sa zúčastnili na Royal Ascot Race, ktorá sa konala v meste mimo Londýna – hádali ste to – Ascot. Cravat bol súčasťou ranných šiat a bol funkčným aj dekoratívnym doplnkom. Pretože sa kráľovská rodina pravidelne zúčastňovala na prestížnych udalostiach, muži sa obliekli do deviatich rokov a k elegantným šatám si pridali rúško „askotovej kravaty“. Kus odevu sa stal populárnym v 50. rokoch a názov sa skrátil jednoducho na „ascot“. Dnes sa kravata z asketu nosí na dotvorenie neformálneho vzhľadu, ale dá sa nosiť aj formálne.

8. Trench coat (trenčkot)

Trenčkot skvelo nosili britskí dôstojníci počas prvej svetovej vojny. Jeho pôvodný dizajn sa volal Tielocken a bol navrhnutý na ochranu vojenských dôstojníkov pred nepriaznivým počasím. Krúžok na opasok v tvare písmena D slúžil na pripevnenie drobných predmetov, ako sú mapy. Neskôr bol kabát upravený pre masy. Odvtedy zostal najznámejším kúskom značky.

9. Argyle (pletený vzor)

Podľa denníka The Washington Post argyle v skutočnosti nezačal ako úzka šnúrka, ktorá sa časom stala. Vzor, ktorý dnes poznáme, v skutočnosti začal svedčiť o vzbure a revolúcii. Diamantový vzor vznikol v Škótsku v 40. rokoch 20. storočia, ale inšpiroval sa tartanom klanu Campbell zo 17. storočia z Argyll v západnom Škótsku. Údajne po rozpade manželstva Márie, škótskej kráľovnej s lordom Darnleyom v roku 1565, zostal piaty gróf z Argyll, Archibald Campbell, jediným povstalcom v Škótsku. Vrátil sa na svoj hrad v Dunoon, ale tartan jeho rodu sa odvtedy spájal s protiinštitucionálnou ideológiou. V čase, keď sa odevná spoločnosť Pringle zo Škótska ujala vzoru po prvej svetovej vojne, kedysi alternatívny štýl sa stal viazaný na honorár a voľný čas a nakoniec bol obľúbeným pohľadom golfistov.

Psík vo svetríku s pleteným vzorom,
Zdroj: unsplash.com

10. Trikot (z angl. leotard)

Či už ste si ho obliekli na tanečných kurzoch alebo len ako súčasť kýčovitého halloweenskeho kostýmu, poznáte nezameniteľnú siluetu trikotu, ktorá je pevná v pokožke. Ale vedeli ste, že odev je pomenovaný pre Francúza?

Jules Leotard bol muž zodpovedný za vynájdenie rutiny lietajúceho trapézu v polovici 18. storočia. Údajne bol veľkým hitom u ženských divákov, pretože pletené tielka, ktoré nosil počas vystúpení, skutočne predvádzali jeho svalový tonus. Tento pružný oblek, ktorý umožňoval slobodu pohybu, sa pôvodne volal maillott, čo je francúzština pre „tričko“. Ale po predčasnej smrti Leotarda v roku 1870 na infekčnú chorobu (pravdepodobne malé kiahne) sa názov pomaly menil, aby vzdal hold športovcovi.

Žena v maslovom trikote,
Zdroj: pexels.com

11. Tweed

Tweed je vlnená vzorovaná látka, ktorá sa stala synonymom škótskeho a írskeho štýlu. Hrubá keprová látka pochádza zo Škótska v 18. storočí a je to tradične hrubá tkanina tkaná z čistej panenskej vlny, zvyčajne v zemitých farbách. Škótski tkáči si želali vyrobiť hustejšiu a ťažšiu látku a vyvinutím „kepru“ (diagonálnej čiary prechádzajúcej cez látku) vytvorili to, čo je dnes známe ako tvíd. Všeobecný výraz pochádzal od londýnskeho obchodníka s odevmi, ktorý nesprávne čítal „tweel“, škótsku verziu keper. Tweed sa aj počas 19. storočia používal predovšetkým na vonkajšie oblečenie, pretože látka bola odolná a večná. Aj dnes je tweed synonymom pre pánske obleky a kabáty. Jednou z najslávnejších značiek je Harris Tweed, ktorý bol prvýkrát utkaný v 18. storočí krokvami vo Vonkajších Hebridách. Lady Brittany, ktorú britská aristokracia predstavila v 40. rokoch 20. storočia, ju používala na výrobu odevov pre privilegované oblečenie pri love, streľbe a rybolove. Na reguláciu a ochranu látky pred napodobeninami bola v roku 1909 vytvorená certifikačná značka Harris Tweed Orb – najstaršia britská značka tohto druhu – s definíciou „oprávnené by boli iba tweedy tkané vo vonkajších Hebridách“. Harris tweed je jediná látka, ktorá sa stále vyrába ručne.

Pán v tvídovom kabáte, s baretkou na hlave,
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: howstuffworks, thevintagenews.com, masterclass.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať