DomovTelo a myseľKardio dokáže zvýšiť pamäť a zdravie mozgu

Kardio dokáže zvýšiť pamäť a zdravie mozgu

- Reklama -

Možno nie ste motivovaní k tomu, aby ste šli do telocvične alebo zabehať si. A čo ak vám povieme, že nová správa zverejnená v mesačnom vydaní Mayo Clinic Proceeding hovorí, že kardio môže byť užitočné pre zdravie vášho mozgu? V súlade s predchádzajúcimi zisteniami táto štúdia zistila, že zlepšená kardiorespiračná kondícia bola spojená so zlepšením celkového zdravia mozgu.

Ako kardio ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie?

V tejto štúdii sa zvažoval vplyv úrovní kardiorespiračnej zdatnosti (tiež kardio alebo aeróbne cvičenie) na sivú hmotu mozgu. Jej objem je spojený s mnohými kognitívnymi schopnosťami. Pri hodnotení úrovne telesnej zdatnosti vedci skúmali maximálny príjem kyslíka. Zvýšenie týchto ukazovateľov bolo v korelácii so zvýšenou sivou hmotou a teda so silnejšou kognitívnou funkciou. Šedá hmota je jednoducho jednou z foriem mozgového tkaniva. Štúdia zistila, že v prípadoch, keď mal účastník vyšší stav kardiorespiračnej zdatnosti, mal tiež celkovo vyšší objem mozgu.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Jednou z kľúčových oblastí, kde sa našlo viac šedej hmoty, bol hippocampus, čo je časť mozgu spojená s reguláciou pamäte a stresu. Okrem týchto funkcií v zdravom mozgu, je pokles v tejto oblasti spojený s Alzheimerovou chorobou, depresiou a schizofréniou. Podľa Mayo Clinic sa odporúča 150 minút mierneho cvičenia denne pre dobrú kardiorespiračnú zdatnosť. Ďalšími zložkami udržiavania dobrej kondície tohto druhu sú zdravé stravovacie návyky a správna hladina cukru v krvi, dobré hodnoty cholesterolu a krvného tlaku.

Ako nám tieto znalosti pomáhajú?

So starnutím globálnej populácie a zvyšujúcim sa počtom chorôb, ako je demencia a Alzheimerova choroba, je akákoľvek znalosť vzťahov medzi životným štýlom a zdravím mozgu nápomocná. Hlavne pri hľadaní efektívnejšej liečby a prípadne predchádzaniu týchto chorôb. “Existujú dobré dôkazy o hodnote cvičenia v polovici života,” povedal Ronald Petersen, MD, Ph.D., neurológ kliniky Mayo. “Je však povzbudzujúce, že pozitívne účinky na mozog sa môžu prejaviť aj v neskoršom veku,” dodal.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Predchádzajúce štúdia zistili, že dokonca aj začiatok práce neskôr v živote môže až o polovicu znížiť riziko demencie. Táto štúdia však zistila, že zvýšením príjmu kyslíka v tele môže byť rozhodujúce pre zdravie mozgu. Čo užšie spája zdravie mozgu a kardio cvičenie, ktoré zvyšuje pľúcnu kapacitu . “Zistenia týkajúce sa kardiorespiračnej zdatnosti a určitých štruktúr mozgu sú jedinečné,” uviedol Clifford Jack Jr.,MD, neurológ Mayo Clinic.

Čo sa bude ďalej skúmať?

Na ďalšie zdôvodnenie tohto prepojenia sú potrebné dlhodobé štúdie na ľuďoch. Takéto štúdie je však zložité usporiadať a ich plánovanie je nákladné. Táto štúdia síce predstavuje dôležité súvislosti, ale nie je pevne schopná zistiť príčinu. Pretože v hre by mohli byť aj iné možnosti a faktory životného štýlu. Budúce štúdie sa budú musieť navrhnúť tak, aby sa zabránilo týmto faktorom.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Ak ale chcete pridať viac kardia pre zdravie vášho mozgu, zvážte jeho kombináciu s intenzívnejším cvičením ako je napríklad HIIT.

Zdroje: 

https://www.mindbodygreen.com/articles/mayo-clinic-says-doing-this-may-boost-memory-and-brain-health
https://www.nytimes.com/2019/11/06/well/move/exercise-dementia-memory-alzheimers-brain-seniors-middle-age.html
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať