DomovTelo a myseľOptimizmus môže viesť k lepšiemu spánku

Optimizmus môže viesť k lepšiemu spánku

- Reklama -

Máte pred sebou ťažký a rušný deň a potrebujete sa pred ním dobre vyspať. Zaspať sa vám však nedarí, čas na spánok sa kráti a vy rozmýšľate, ako veľmi ste unavený a aký to bude mať vplyv na váš deň. Podľa najnovšej štúdie je kľúčom ku kvalitnému spánku optimizmus! Nový výskum publikovaný v časopise Journal of Behavioral Medicine prichádza s informáciou, že optimisti majú oveľa lepší spánok. Vraj sa jednoducho stačí pozerať na svetlú stránku života.

Foto: MedicalNewsToday.com

Asi tretina dospelých Američanov nemá dostatok spánku, čo môže mať, okrem iného, vážne následky na vaše fyzické a duševné zdravie, vrátane obezity, cukrovky, srdcových chorôb a depresie. Podľa Národnej bezpečnostnej rady je u unavených vodičov trikrát väčšia pravdepodobnosť, že budú mať dopravnú nehodu. Aj keď už vedci nespočetne veľakrát skúmali nezávisle od seba vplyv optimizmu a spánku na zdravie, nikdy neskúmali, akú rolu má optimizmus pri zlepšovaní spánku – až doteraz.

Foto: TheSeattleTimes.com

Do testovania bolo zapojených 3 500 tisíc ľudí vo veku od 32 do 51 rokov. Absolvovali testy na meranie ich optimizmu a vedcov informovali o kvalite ich spánku. Menšia skupina účastníkov testovania tiež nosila monitory aktivity počas dvoch trojdňových období, ktoré boli od seba vzdialené rok, aby zhromažďovali údaje o trvaní spánku (koľko času trávili spaním, či počas neho vykazovali nejaké známky nepokoja a pod.).

Foto: SleepCycle.com

Ukázalo sa, že optimizmus a spánok sú úzko spojené. Vedci zistili, že pri každom zvýšení štandardnej odchýlky v prieskume optimizmu mali ľudia o 78 percent vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať kvalitný spánok. Títo ľudia mali tiež dostatok spánku – to znamená 6-9 hodín za noc. Aj napriek týmto zisteniam berú odborníci výsledky tohto testovania mierne s rezervou. Tendencia k optimizmu mohla viesť účastníkov k tomu, aby prostredníctvom ružových okuliarov premýšľali a podávali správy o kvalite spánku, ktorý vlastne nemusel byť až tak kvalitný. Vedci si tak stále nie sú celkom istí, ako optimizmus ovplyvňuje spánkové vzorce, ale majú pocit, že to súvisí s tým, akým spôsobom optimisti zvládajú stres.

Foto: TheSpineAndSportsCenter.com

„Optimisti sa zapájajú do aktívneho zvládania problémov a interpretujú stresujúce udalosti pozitívnejším spôsobom, čím znižujú svoje obavy a premýšľanie nad nimi počas toho, ako zaspávajú a počas celého cyklu spánku,“ vysvetľuje Dr. Rosalba Hernandez z University of Illinois. Takže ak sa budete dívať na pohár ako na poloprázdny a nie ako na poloplný, bolo by vhodné prehodnotiť váš pohľad na život. Odrazí sa to aj na vašom spánku.

Zdroj:

http://curiosity.com

htp://thesleepdoctor.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať