DomovVeda a technológiaPrečo sa krokodíly takmer vôbec nezmenili?

Prečo sa krokodíly takmer vôbec nezmenili?

- Reklama -

Nový výskum vykonaný vedcami z Bristolskej univerzity vysvetľuje, ako “stop-štart” teória evolúcie môže vysvetliť, prečo sa krokodíly od doby dinosaurov takmer vôbec nezmenili. 

Distribúcia a ekológia krokodílov je ovplyvnená mnoho environmentálnymi faktormi, napríklad teplotou. Krokodíly majú bohatú históriu, no výzorovo sú takmer rovnakí ako boli v dobe dinosaurov, ktorá bola pred 200 miliónmi rokov. Momentálne je na svete len nejakých 25 druhov krokodílov. Iné tvory ako jaštery alebo vtáky sa vyvinuli v tisíc rôznych druhov v približne v rovnakom čase, no krokodíly zaostávajú.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Krokodíly v minulosti

Keď sa pozrieme do dávnej minulosti, môžeme vidieť mnoho druhov krokodílov, ktoré na svete teraz už nenájdeme. Ide o veľké krokodíly podobné dinosaurom, bylinožravce, rýchlych bežcov alebo hadovité druhy, ktoré žili výlučne iba v mori. 

Nový výskum

V novej štúdii, publikovanej v žurnáli “Nature Communications Biology”, vedci opísali ako sa krokodíly vyvíjajú pomocou teórie interpunkčnej rovnováhy. Vývoj krokodílov je zväčša pomalý, ale občas sa vyvinú rýchlejšie, pretože sa prostredie v ktorom žijú, zmenilo. Táto štúdia dokonca dokázala, že sa telá krokodílov zväčšujú pokiaľ sa teplota v ich prostredí zvyšuje. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Hlava výskumu, Dr Max Stockdale z fakulty Geografie na Bristolskej univerzite, sa o výskume vyjadril takto: “V našej štúdii sme merali veľkosť tela, čo je dôležité kvôli tomu, že to súvisí s tým ako rýchlo zvieratá rastú, koľko potravy potrebujú, aký veľká je ich populácia a aká je pravdepodobnosť, že vyhynú.”

Čo vedci zistili?

Zistenia ukazujú, že táto obmedzená rozmanitosť krokodílov a ich zjavne pozastavený vývin je dôsledkom toho, že krokodíly sa už na začiatku vyvinuli s veľmi účelným a efektívnym telom, ktoré sa nepotrebovalo meniť, na to aby prežili. Tento argument môže potvrdiť to, prečo prežili aj pád meteorov na konci obdobia kriedy kedy vymreli dinosaury. Krokodílom sa žije lepšie v teplejšom prostredí, pretože nedokážu regulovať teplotu svojho tela, a teda potrebujú získať teplo z prostredia, v ktorom žijú. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Klíma v období dinosaurov bola omnoho teplejšia ako je teraz, a to môže byť príčinou toho, prečo v tomto období existovalo toľko druhov krokodílov. Krokodíly sú tvory, ktoré dokážu čerpať energiu zo slnka, čiže narozdiel od teplokrvných živočíchov (napríklad vtáky) nepotrebujú prijímať toľko potravy. 

Dr Stockdale nakoniec dodal: “Je fascinujúce pozorovať spojitosť medzi zemou a žijúcimi tvormi. Krokodíly sú tvory, ktoré sa dokázali a stále dokážu prispôsobiť mnohým environmentálnym zmenám, ktoré nastávajú od doby, kedy žili dinosaury.”

Štúdie naďalej pokračujú…

A čo sa tento tím vedcov chystá skúmať ďalej? Ďalším výskumom týchto vedcov bude to, prečo niektoré druhy krokodílov vymreli a niektoré zasa nie.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Zdroje:

https://www.techexplorist.com/why-crocodiles-have-changed-so-little-since-the-age-of-the-dinosaurs/37177/
https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210107083751.htm
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať