Domov Zaujímavosti Prečo sú ľudia, ktorí pomáhajú zvieratám, šťastnejší ako ostatní

Prečo sú ľudia, ktorí pomáhajú zvieratám, šťastnejší ako ostatní

0
925
ilustračnný obrázok

Určite poznáte ten pocit z dobre odvedenej práce. Nie je prekvapením, že dobrý pocit je ešte väčší, ak je príjemca vašich dobrých skutkov malý, rozkošný chlpáč. Pomoc zvieratám nie je užitočná len pre ne. Viac ako zvieratkám, dobrovoľníctvom pomáhate vášmu zdraviu.

Dobrovoľníctvo pre vaše zdravie

Pracovať pre väčšie dobro je osvedčený spôsob, ako sa cítiť šťastnejší a naplnenejší. Ak máte radi zvieratá, dobrovoľnícka práca v útulku by mohla byť niečo pre vás. Chodili by ste na prechádzky so psami, kŕmili ich, kúpali, rozdávali by ste svoju lásku a pozornosť. Pomoc štvornohým kamarátov však nie je jediná vec, prečo by ste sa mali stať dobrovoľníkom v útulku. Pobyt so zvieratami má skvelé účinky na vaše zdravie. Nie nadarmo existuje veľa štúdií, ktoré to dokazujú.

Psy na vodítku
Zdroj: Unsplash

Viac pohybu

Jednou z výhod dobrovoľníctva v útulku sú častejšie prechádzky. Stanete sa aktívnejšími a vaše zdravie sa zlepší. Pobyt na čerstvom vzduchu vám tiež pomôže prečistiť si myšlienky a zbaví vás stresu. Výskumy ukázali, že ľudia, ktorý vlastnili psa a chodili na dlhé prechádzky mali oveľa nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Byť dobrovoľníkom v útulku pre zvieratá je dobré aj pre vaše emocionálne a duševné zdravie. Ak sa staráte o zvieratá vytvoríte si s nimi jedinečné spojenie, ktoré pomáha vášmu emocionálnemu zdraviu. Starostlivosť o zvieratá vám pomôže vyrovnať sa s depresiou, úzkosťou a stresom. Hranie so psom alebo s mačkou môže zvýšiť vaše hladiny serotonínu a dopamínu, čo vám pomôže byť pokojný a uvoľnený.

Zvieratá ako liek

Už dávno sa vie o pozitívnych účinkoch, ktoré môžu mať zvieratá na ľudí odkázaných na každodennú starostlivosť. Lekári v 19. storočí často predpisovali činnosti spojené s koňmi pri určitých fyzických ťažkostiach. V 80. rokoch 20.storočia kardiológovia zistili, že pacienti so srdcovými ťažkosťami vedú lepší a dlhší život ak majú po svojom boku štvornohého miláčika. Aj v dnešnej dobe sa praktizujú rôzne terapie so zvieratami, ktoré pomáhajú mnohým pacientom po fyzickej ale aj psychickej stránke.

Delfínoterapia
Zdroj: Unsplash

Čas pomôcť

Chcete to skúsiť? Každé takéto zviera v útulku potrebuje vašu lásku a starostlivosť. Vaša pomoc nikdy nezostane bez povšimnutia a nikdy sa nebudete cítiť, že ste nepomohli. Pointa je, že byť okolo zvierat je dobré pre vaše telo a myseľ – ak robíte dobrovoľníka, je to dobré aj pre svet.

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/helping-out-with-animals-can-help-you-too-curiosity/

https://www.ccspca.com/blog-spca/benefits-animal-shelter-volunteer/

BEZ KOMENTÁRA