DomovOsobný rozvojPsychologické techniky, ktoré vám pomôžu získať väčšiu motiváciu

Psychologické techniky, ktoré vám pomôžu získať väčšiu motiváciu

- Reklama -

Existuje veľa teórií a tipov, ktoré majú pomôcť ľuďom získať motiváciu, ale niektoré psychologické faktory, ktoré môžu motiváciu ovplyvniť, vás môžu prekvapiť. Vedeli ste, že vizualizácia úspechu sa vám môže vypomstiť? Alebo, že stimuly môžu niekedy ľudí motivovať menej?

Motivácia je rozhodujúca pre úspech, takže je pochopiteľné, prečo je to taká aktuálna téma v rôznych oblastiach. Odborníci stále hľadajú nové spôsoby, ako urobiť všetko od zlepšenia motivácie študentov po zvýšenie motivácie k cvičeniu. 

Stimuly používajte opatrne

Ak niekoho už niečo baví, potom je zrejmé, že odmenou za správanie by sa mu to ešte viac páčilo, však? V mnohých prípadoch je odpoveď vlastne nie. Odmena môže niekedy narušiť motiváciu k činnostiam, ktoré už ľudia vedú. Vedci zistili, že odmeňovanie ľudí za to, že majú skutočne vnútornú motiváciu, sa môže skutočne vypomstiť. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Pamätajte, vnútorná motivácia vychádza z jednotlivca. V podstate robí niečo pre čistý pôžitok z toho. Vykonanie úlohy je jeho vlastnou odmenou. Buďte preto opatrní pri odmeňovaní. Stimuly môžu dobre fungovať na zvýšenie motivácie zapojiť sa do činnosti, ktorá je inak neatraktívna, ale prílišná závislosť od týchto odmien môže v niektorých prípadoch skutočne viesť k zníženiu motivácie.

Predstavte si výzvy

Ak sa snažíte zvýšiť svoju motiváciu niečo robiť, napríklad predčasné vstávanie z postele na behanie, vymanenie sa z rovnakých starých postupov a zavádzanie nových výziev môže byť efektívnym spôsobom, ako udržať túto motivačnú iskru.

Ako môžete z tejto tendencie vyťažiť maximum? Vyzvite sa. Prihláste sa na miestny maratón. Zamerajte sa na zlepšenie času alebo na to, aby ste šli len o kúsok ďalej, ako obvykle. Bez ohľadu na to, aký je váš cieľ, pridanie prírastkových výziev vám môže pomôcť zlepšiť svoje schopnosti, budete sa cítiť motivovanejšie a priblíži vás to o krok bližšie k úspechu.

Nepredstavujte si úspech

Jedným z najbežnejších tipov na získanie motivácie je jednoducho vizualizovať si úspech. Avšak výskumy naznačujú, že by to mohlo byť skutočne kontraproduktívne. Problém je v tom, že ľudia si často vizualizujú dosiahnutie svojich cieľov. Lenže preskočia vizualizáciu všetkého úsilia, ktoré je potrebné na uskutočnenie týchto cieľov. Predstavením si, že ste dosiahli požadovaný cieľ, v skutočnosti vynakladáte množstvo energie, ktoré máte k dispozícii na to, aby ste sa mohli venovať samotnej realizácii úlohy. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Namiesto toho, aby ste si predstavovali, že ste zrazu úspešní, predstavte si všetky kroky, ktoré musíte podniknúť na dosiahnutie tohto úspechu. Akým výzvam budete čeliť? Keď budete vedieť, na čo môžete naraziť, môže to uľahčiť riešenie, keď dôjde na to. Aké stratégie môžete použiť na prekonanie týchto výziev? Plánovanie vopred vás môže lepšie pripraviť na prekonanie ťažkostí, s ktorými sa môžete stretnúť.

Prevezmite kontrolu

Ľudia sa často cítia viac motivovaní, keď majú pocit, že majú kontrolu nad tým, čo sa stane. Boli ste niekedy súčasťou skupiny, kde ste mali pocit, že nad výsledkami naozaj nemáte žiadnu osobnú kontrolu? Cítili ste osobitnú motiváciu prispieť do skupiny? Jedným z dôvodov, prečo ľudia niekedy nemajú radi „skupinovú prácu“, je to, že strácajú individuálny pocit kontroly a prispievania.

Čo môžete urobiť, aby ste v skupinových situáciách získali späť kontrolu? Dajte jednotlivcom kontrolu nad tým, ako prispievajú k tomu, ako sú ich nápady prezentované alebo použité. Umožnite členom skupiny určiť, aké ciele chcú sledovať.

Zamerajte sa na cestu, nie na výsledok

Neustále fixovanie sa na výsledok, úspech alebo neúspech môže vážne narušiť motiváciu. Psychologička Carol Dwecková vo svojom výskume rôznych prístupov k myšlienkam zistila, že chválenie detí za pevné vlastnosti (napríklad to, že sú inteligentné alebo atraktívne) môže skutočne znížiť motiváciu a vytrvalosť v budúcnosti.

Verí, že tento typ chvály spôsobuje, že ľudia rozvíjajú to, čo sa nazýva pevné myslenie. Ľudia s týmto zmýšľaním veria, že osobné vlastnosti sú jednoducho vrodené a nemenné. Myslia si, že ľudia sú buď múdri alebo hlúpi, pekní alebo škaredí, atletickí alebo neatletickí atď.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Kľúčom je skôr pochvala za úsilie než za vlastnosti, naznačuje Dwecková. Namiesto toho, aby ste sa sústredili iba na výsledok, na to, či uspejete alebo neuspejete, skúste sa zamerať na cestu k dosiahnutiu svojich cieľov. Čo ste sa pri postupe dozvedeli? Pamätajte, že cesta je rovnako dôležitá ako jej výsledok. Aké kroky boli efektívnejšie a prínosnejšie? Posúdením vášho úsilia môžete doladiť svoje budúce kroky, aby ste dosiahli lepšie výsledky.

Zdroje:

https://www.healthdirect.gov.au/motivation-how-to-get-started-and-staying-motivated
https://www.verywellmind.com/surprising-ways-to-get-motivated-2795388
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať