DomovZábavaSilvestrovské tradície vo svete II.

Silvestrovské tradície vo svete II.

- Reklama -

Na celom svete chcú ľudia všetkých vekových kategórií stráviť túto oslavu konca starého a začiatku nového roka s rodinou, priateľmi a blízkymi. Možno si nemôžete dovoliť cestovať za hranice alebo cez oceány, aby ste videli tieto oslavy. Prečítajte si aspoň o tradíciách, ktoré sa menia nielen od kontinentu ku kontinentu, ale aj v rámci ktoréhokoľvek z nich.

Mexiko

Año Neuvo je obdobím všetkej obnovy. Tá sa nesie v znamení vyhodenia vedier s vodou z okna a otvorením vchodových dverí, aby sa symbolicky pozametal starý rok. Rodiny hádžu mince na zem a zametajú ich späť do domu, aby podporili prosperujúcu budúcnosť. Medzitým navštevujú večierky a festivaly, ktoré sú doplnené pútavým ohňostrojom a tradičným latinskoamerickým zvykom pálenia strašiakov.

Portoriko

Podobne ako v iných latinských kultúrach ľudia v Portoriku vyhadzujú z okna vedrá s vodou, aby zahnali zlých duchov a o polnoci zjedli 12 bobuliek hrozna. Upratujú všetko – auto, dom, záhradu aj ulice. Aby rodiny podporili šťastnú budúcnosť, sypú cukor všade okolo – aj mimo domu. Na oslavu sa podáva tradičné jedlo vrátane arroz con gandules, pasteles, pečené prasiatka, coquito a ryžový puding.

Kanada

Ľudia v Kanade nemôžu vynechať na konci roka obľúbené nápoje, ohňostroje a živú hudbu. Ak sa cítite obzvlášť ambiciózne, môžete sa v posledný deň premeniť na ľadového medveďa, čo je tradícia, ktorá zahŕňa vstup do mrazivej vody s cieľom získania peňazí na charitu. Samozrejme, vždy môžete navštíviť Niagarské vodopády a užiť si odpočítavanie posledných sekúnd pri jednej z najznámejších pamiatok krajiny.

Juhoafrická republika

V Juhoafrickej republike sú všetci vonku so starým a iní s novým. Počas Silvestra je zvykom vyhadzovať starý nábytok von oknom na ulicu. Dnes to nie je v praxi také ľahké, namiesto toho sa to nahradilo skvelými ohňostrojmi a nekončiacimi párty. Najmä Kapské mesto má špeciálny karneval so spevom, tancom, jasným oblečením a maľovaním na tvár.

Nigéria

Oslavy Silvestra v Nigérii zahŕňajú premakané večierky, na ktorých si priatelia a rodina vymieňajú želania a predkladajú modlitby. V Lagose sa konajú mnohé maškarády, ako napríklad Calabarský karneval a Lagos Countdown, kde sa občania obliekajú do masiek zvierat a na uliciach predvádzajú tance s vysokou energiou. Táto tradícia symbolizuje šťastie a veselosť a odháňa zlú energiu a negativitu. Najlepšie na tom je, že ich oslava trvá 20 dní a začína sa už 7. alebo 8. decembra.

Zimbabwe

Prečo oslavovať Silvestra len jednu noc? To je myšlienka v Zimbabwe, kde organizujú 3-dňovú extravagantnú oslavu s veľkými davmi na karnevale Jameson Vic Falls. Zábava zahŕňa ohňových tanečníkov, chodcov na chodúľoch a výhľad na najväčší vodopád na kontinente. Zastúpené sú tiež živé vystúpenia miestnych DJ-ov a ďalších začínajúcich hudobníkov.

zdroj: freepik.com

Dánsko

Možno nemajú svoje Times Square, ale obyvatelia Dánska sa stále stretávajú na oslavách nového roka. Je tradíciou vypočuť si prejav kráľovnej a potom zamieriť do kráľovského paláca v Kodani, aby ste počkali na tradičné zazvonenie miestnych hodín. Je tiež zvykom rozbiť nepoužívaný riad a taniere, vyliezť na stoličky a doslova skočiť do Nového roka o polnoci, aby si priniesli šťastie.

Írsko

Predtým, ako sa ľudia v Írsku začnú tešiť z nového roka, tiež upratajú celý svoj dom. Keď sa blíži polnoc, je tradíciou hádzať chlieb na steny, aby ste zahnali zlých duchov. Potom nasleduje špeciálna večera, kde si zaspomínajú na rodinu a blízkych priateľov, ktorí zomreli. Aby si uctili svojich blízkych, nechajú dvere odomknuté a prichystajú si miesto pri stole.

Nemecko

Berlín je domovom jednej z najväčších osláv Silvestra v Európe, na ktorej sa každý rok zúčastňujú milióny ľudí. Zahŕňa večierky, ohňostroje a obľúbený šumivý sekt. Doma rodiny roztápajú olovo držaním plameňa pod polievkovou lyžicou. Nalejú ho do vedra s vodou a výsledný vzor vraj predpovedá budúci rok. Tvar srdca/prstene znamená blížiacu sa svadbu, lopta znamená, že sa k vám bude valiť šťastie a prasa znamená, že budete mať v novom roku veľa jedla.

Zdroj: https://www.qualitylogoproducts.com/blog/new-years-traditions-facts-around-the-world/ 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať