DomovZaujímavostiŠkorica a všetko čo ste o nej (možno) doteraz nevedeli!

Škorica a všetko čo ste o nej (možno) doteraz nevedeli!

- Reklama -

Vedeli ste, že škorica je snáď najuniverzálnejšou koreninou? Toľko vlastností a využití má len máloktorá potravina. Život bez škorice si mnohí istotne nevieme predstaviť. Od voňavučkého capuccina so škoricou na vrchu po škoricové slimáky, v sebe škorica skrýva oveľa viac, ako len jedinečnú sladko-korenistú chuť.

Škorica je aromatická vnútorná kôra určitých huňatých, tropických, vždy zelených stromov rodu Cinnamomum. Pochádza zo Srí Lanky, susedného indického pobrežia Malabaru a Mjanmarska (Barmy).

Škoricu používajú ľudia už tisíce rokov – už od roku 2 000 p.n.l. Počas procesu balzamovania ho Egypťania a príslušná koreninová kasia používali ako parfumant.Dôkazy naznačujú, že sa používal v celom starovekom svete, a že arabskí obchodníci ho priniesli do Európy, kde sa ukázal rovnako populárny.

Výrazná vôňa a chuť škorice je spôsobená olejnatou časťou, ktorá vo vysokom množstve obsahuje cinnamaldehyd (tiež aldehyd kyseliny škoricovej). Vedci sa domnievajú, že táto zlúčenina je zodpovedná za väčšinu silných účinkov škorice na zdravie a metabolizmus.

Kávička so škoricou položená na útulnej deke,
Zdroj: unsplash.com

Škorica a záhradníčenie

Keď sa naučíte, ako používať škoricový prášok na zdravie rastlín, dvakrát si rozmyslíte, či do rúk vezmete chemikálie. Ak váš domov trápi hmyz, najčastejšie to budú asi mravce, škorica perfektne odradí tento dotieravý hmyz ďalšiemu obývaniu vašich domácností. Čo je super, škorica hmyz nezabíja, jednoducho hmyzu škorica nevonia a preto si radšej dajú otočku.

Ak ste vášnivý záhradník (alebo aj nie), ale potrebujete sa zbaviť nepeknej plesne na povrchu substrátu vašej rastlinky? Jednodcuho ju posypte škoricou. Škorica v tomto prípade, neželané “huby”, zabíja a funguje to dokonca aj preventívne a ešte jeden super bonus, škorica urýchľuje rast koreňov, ak sa snažíte o množenie odrezkov, a táto úžasná vlastnosť sa využíva aj v poľnoshospodárstve mimochodom.

Škorica a zdravie

Mletá škorica na lyžičke,
Zdroj: pexels.com

Pre svoje liečivé vlastnosti je oceňovaná už tisíce rokov. Podľa analýz a štúdií sa ukázalo, že škorica je prospešná pre ľudí trpiacich cukrovkou. Existujú dokonca štúdie, ktoré uvádzajú, že škorica môže znižovať hladinu lipidov, ako je LDL cholesterol a triglyceridy a tým zabojovať aj proti najväčším strašiakom, ako ateroskleróza a infarkt myokardu. Navyše, škorica je bohatá na železo, vápnik a horčík, čo sú minerály dobré pre správne fungovanie nervovej sústavy. Zlepšuje pamäť a kognitívne shcopnosti. Znižuje únavu a dokonca pôsobí antistresovo, antidepresívne a relaxačne!

Škorica je nabitá silnými antioxidantmi. V štúdii, ktorá porovnávala antioxidačnú aktivitu 26 rôznych korenín, sa škorica umiestnila ako jasný víťaz a dokonca prekonala „superpotraviny“, ako je cesnak alebo oregano. V skutočnosti je taká silná, že ju možno použiť ako prírodný konzervant potravín.

Škorica má úžasné protizápalové účinky. Pomáha vášmu telu bojovať s infekciami, najmä bakteriálnymi a mykotickými a dokáže opraviť poškodené tkanivá. Ďalej, znižuje krvný tlak a pôsobí ako ochrana pred nádorovým bujnením.

Mletá škorica a jej jedinečná zlatistá farba,
Zdroj: usnplash.com

Antimikrobiálne účinky škorice môžu tiež pomôcť predchádzať zubnému kazu a znižovať zápach z úst.

Škoricový olej zabráni tomu, aby na vás hodoval otravný hmyz. Škoricový olej, ktorý znie ako vynikajúci doplnok k čomukoľvek, ničí peklo z lariev komárov, ako sa ukázalo. Myslite teda na škoricu ako na ekologický pesticíd, a to tak, že si na opaľovací krém alebo krém pridáte niekoľko kvapiek alebo postriekanie.

Škorica a krása

Škorica a pleť je jedna zaujímavá kapitola. Môže pomôcť, ale aj uškodiť. Aj keď škorica má určité antimikrobiálne účinky a používa sa na hojenie rán, tiež v liečbe akné sa môže zdať vynikajúcou prírodnou voľbou, je tiež jednou z najbežnejších alergií na korenie. A aj keď nemáte známu alergiu na škoricu, stále môžete byť precitlivení na korenie na pokožke alebo si spôsobiť popáleniny zo škoricového oleja.

Zosvetlite si vlasy pomocou škorice. Zmiešanie niekoľkých lyžíc škorice do pasty – s medom alebo skutočným kondicionérom – po nanesení zosvetlí vaše vlasy a umožní im slnečné svetlo.

Zrolované kôrky škoricovníka,
Zdroj:unsplash.com

Existujú dva druhy škorice a bežnejší typ je nebezpečnejší

Áno, to sa deje. Odroda „Cassia“, z Indonézie a Číny, ktorá sa považuje za nepravú a „Ceylon“, považovaná za pravú a pochádza zo Srí Lanky, Madagaskaru a Seychel, ktorá je označovaná za pravú. Kľúčový rozdiel medzi nimi je v tom, že Cassia má v sebe oveľa viac kumarínu ako Ceylon. Táto toxická chemická zlúčenina robí z konzumácie škorice vo veľkých množstvách taký strašný a nebezpečný nápad a vlastne robí zo škorice všeobecne riskantný krok pre tehotné ženy.

Na konci dňa je škorica jedným z najchutnejších a najzdravších korení na planéte.

Čerstvo napečené škoricovníky,
Zdroj: usnplash.com

Zdroj: healthline.com, gardeningknowhow.com, foodbeast.com, pubmed.gov

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať