DomovOsobný rozvojTajomstvo zvyšovania produktivity a kontroly, časť II.

Tajomstvo zvyšovania produktivity a kontroly, časť II.

- Reklama -

Sebakontrola je pre väčšinu ľudí taká prchavá, že keď Martin Seligman a jeho kolegovia z Pennsylvánskej univerzity skúmali dva milióny ľudí a požiadali ich, aby zoradili svoje sily podľa 24 rôznych zručností, sebaovládanie skončilo na úplnom konci. A keď vaša sebakontrola zanechá niečo, po čom túži, znížite tak aj vašu produktivitu.

 Pokiaľ ide o sebakontrolu, je ľahké sa sústrediť na svoje zlyhania, že vaše úspechy majú tendenciu blednúť v porovnaní s inými. A prečo by nemali? Sebakontrola je úsilie, ktoré má pomôcť dosiahnuť cieľ. Neschopnosť ovládať sa je práve to – zlyhanie. Ak sa snažíte vyhnúť tomu, aby ste sa po večeri prehrabávali v tom vrecku čipsov, pretože chcete zhodiť pár kíl a v pondelok a utorok večer uspejete, len aby ste v stredu podľahli pokušeniu, pretože ste zjedli prázdne kalórie v hodnote štyroch porcií, vaše zlyhanie preváži váš úspech.

Zdroj: pexels.com

Urobili ste dva kroky dopredu a štyri kroky dozadu. Pretože sebaovládanie je niečo, s čím by sme všetci mohli trochu pomôcť, vrátil som sa k údajom, aby som odhalil druhy vecí, ktoré emocionálne inteligentní ľudia robia, aby si udržali svoju produktivitu a kontrolu. Vedome uplatňujú toto správanie, pretože vedia, že fungujú. Niektoré sú zrejmé, iné pôsobia proti intuitívne, ale všetky vám pomôžu minimalizovať tieto otravné zlyhania a zvýšiť vašu produktivitu.

#Zostávajú pozitívne naladení

Pozitívne myšlienky vám pomôžu vykonávať sebakontrolu zameraním pozornosti vášho mozgu na odmeny, ktoré získate za svoju námahu. Túlavému mozgu musíte trochu pomôcť tým, že budete vedome vyberať niečo pozitívne, na čo budete myslieť. Akákoľvek pozitívna myšlienka urobí, aby sa vaša pozornosť znovu zamerala na to čo má. Ak je všetko v poriadku a vaša nálada je dobrá, sebaovládanie je pomerne jednoduché.

#Majú dostatok spánku

Keď spíte, váš mozog sa doslova nabíja, premiešava denné spomienky a ukladá ich alebo ich vyraďuje (čo spôsobuje sny), aby ste sa zobudili bdelí a s čistou hlavou. Vaše sebaovládanie, pozornosť a pamäť sa znížia, keď nemáte dostatok spánku alebo správny druh spánku. Spánková deprivácia sama osebe zvyšuje hladinu stresového hormónu, a to aj bez prítomnosti stresového hormónu, ktorý je hlavným zabijakom produktivity. 

Zdroj: pexels.com

#Cvičia a meditujú

Pohyb vášho tela už za 10 minút uvoľní GABA, neurotransmiter, vďaka ktorému sa váš mozog cíti upokojený a udržuje vás pod kontrolou nad svojimi impulzmi. Meditácia skutočne trénuje váš mozog, aby sa stal strojom sebakontroly. Budhistickí mnísi sa javia z nejakého dôvodu pokojní a majú kontrolu. Pokúsiť sa o to aj vy pomocou meditácie.

#Jazdia na vlne

Túžba a rozptýlenie majú tendenciu rušiť vašu sebakontrolu. Keď je impulz, ktorý potrebujete ovládať silný, čakanie počas vlny túžby zvyčajne stačí na to, aby ste sa ovládli. Ak máte pocit, že sa musíte poddať, základným pravidlom je počkať aspoň 10 minút, kým nepodľahnete pokušeniu. Často zistíte, že veľká vlna túžby je teraz iba čosi viac ako vlnenie, nad ktorým máte silu prekročiť ho.

Zdroj: pexels.com

Zdroje:

https://www.entrepreneur.com/article/318730

https://www.theladders.com/career-advice/the-secret-to-staying-productive-and-in-control

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať