DomovVeda a technológiaTento výskum vysvetlil prečo máte taký veľký hlad 24/7

Tento výskum vysvetlil prečo máte taký veľký hlad 24/7

- Reklama -

Všetci máme toho jedného priateľa, ktorý je pripravený a ochotný zjesť niečo znova len hodinu, dve po výdatnom jedle. Možno ste práve vy “tým” priateľom. V obidvoch prípadoch sa zdá, že nová štúdia, ktorú práve zverejnila King’s College London, konečne prišla na to, prečo sú niektorí ľudia zdanlivo neustále hladní. 

Zásadná je hladina cukru v krvi

Stručne povedané, všetky zistenia vedú k poklesu hladiny cukru v krvi. Autori štúdie tvrdia, že u niektorých ľudí nastáva oveľa väčší pokles hladiny cukru v krvi len pár hodín po jedle ako u iných. Títo jedinci hlásili, že sa cítili po celý deň hladní, mali menej času medzi jedlami a celkovo jedli viac.

Zdroj: unsplash.com

„Dlhodobo existuje podozrenie, že hladina cukru v krvi hrá dôležitú úlohu pri kontrole hladu, ale výsledky z predchádzajúcich štúdií neboli veľmi presvedčivé. Teraz sme ukázali, že poklesy cukru sú lepším prediktorom hladu a následného príjmu kalórií ako počiatočná maximálna reakcia na cukor po jedle. To mení náš názor na vzťah medzi hladinami cukru v krvi a jedlom, ktoré jeme,” hovorí doktorka Sarah Berry z King’s College v Londýne.

Všetci dostali rovnaké raňajky

Celkovo možno povedať, že výskumný tím je presvedčený, že osobný metabolizmus ovplyvňuje stravovanie a výsledky v oblasti hmotnosti rovnako ako strava a cvičenie. To, že dvaja ľudia jedia úplne rovnaké jedlo, to ešte neznamená, že ich telá budú reagovať rovnako. Najdôležitejším aspektom experimentu, ktorý vyústil do tejto štúdie, je to, že všetci účastníci jedli štandardizované raňajky. Takto mohli autori štúdie sledovať, ako telá rôznych ľudí trávia to isté jedlo.

Celkovo sa tohto výskumu zúčastnilo 1 070 ľudí a po celé dva týždne. Po zjedení rovnakých raňajok, mohli jednotlivci po zvyšok dňa jesť, čo len chceli. Na konci sledovaného obdobia bolo spotrebovaných 8 000 raňajok a 70 000 jedál. Subjekty tiež podstúpili test odozvy cukru nalačno, aby zistili, ako efektívne ich telo spracováva cukor.

Zdroj: unsplash.com

Počas celého obdobia pozorovania účastníci neustále nosili nepretržitý monitor glukózy (GCM), aby sa hodnotili zmeny hladiny cukru v krvi počas celého dňa. Nosené boli aj ďalšie monitory sledujúce spánok a fyzickú aktivitu. Nakoniec bol hlad, bdelosť a čas každého jedla sledovaný pomocou telefónnej aplikácie.

Veľká chuť do jedla spôsobuje nárast hmotnosti

Väčšina skorších štúdií zameraných na zmeny cukru v krvi skúmala iba to, čo sa stane jednu až dve hodiny po jedle. Vedci tentoraz predĺžili toto obdobie na dve až štyri hodiny po jedle. Táto úprava im pomohla všimnúť si, že u niektorých ľudí nastávajú „výrazné poklesy cukru“ dve až štyri hodiny tesne po jedle. V týchto prípadoch pokles dokonca klesol pod základné úrovne a potom opäť stúpol.

Tieto subjekty, ktorých výskumníci označili ako „veľkí hladoši“, vykazovali 9% nárast hladu a na ďalšie jedlo čakali asi o pol hodiny menej ako ostatní. Navyše, veľkí hladoši tiež zjedli v priemere o 75 viac kalórií. A to počas troch až štyroch hodinách po raňajkách a zhruba o 312 kalórií viac za celý deň, ako ostatní účastníci štúdie. Ak sa tento model použije na celý kalendárny rok, predstavuje to potenciálny prírastok hmotnosti okolo 9 kilogramov.

Zdroj: unsplash.com

„Mnoho ľudí bojuje o zníženie hmotnosti a udržanie ich aktuálnej hmotnosti. Iba niekoľko stoviek kalórií každý deň môže za rok zvýšiť hmotnosť o niekoľko kilogramov. Náš objav, že veľkosť cukru klesá po jedle, má tak veľký vplyv na hlad a chuť do jedla. Má však veľký potenciál pomôcť ľuďom pochopiť a kontrolovať ich váhu a dlhodobé zdravie,“ komentuje vedúca štúdie profesorka Ana Valdes z lekárskej fakulty na University of Nottingham.

Zásadný objav

Dôležité je, že keď sa zohľadnili ďalšie faktory, ako je BMI, vek alebo telesná hmotnosť, nejavila sa korelácia medzi tendenciou zvyšovania cukru v krvi. Všetky tieto objavy naznačujú, vedci tvrdia, že metabolizmus človeka bude v konečnom dôsledku určovať jeho kolísanie hladiny cukru v krvi.

Zdroj: unsplash.com

„Jedlo je zložité a ľudia sú komplikovaní, ale náš výskum konečne začína otvárať čiernu skrinku medzi stravou a zdravím. Sme nadšení, že sme mohli z tejto špičkovej vedy urobiť test domácej výživy a mikrobiómu, aby mal každý príležitosť objaviť svoje jedinečné reakcie na jedlo, aby čo najlepšie podporil svoj  metabolizmus a zdravie čriev,” vysvetľuje Tim Spector, Profesor genetickej epidemiológie na King’s College v Londýne a vedecký spoluzakladateľ spoločnosti ZOE, zdravotníckej spoločnosti, ktorá pomohla pri výskume.

Záver

Ak si myslíte, že spadáte do kategórie „veľkých hladošov“, stále je dosť možné nájsť stravu, ktorá vo vás zanechá pocit spokojnosti. Môže trvať len trochu dlhšie, kým nájdete správny recept na úspech.

Zdroj: unsplash.com

„Táto štúdia ukazuje, ako nositeľná technológia môže poskytnúť cenné poznatky, ktoré pomôžu ľuďom pochopiť ich biológiu. Každý môže prevziať kontrolu nad svojou výživou a zdravím. Demonštrujeme dôležitosť poklesov cukru. A preto naša štúdia pripravuje pôdu pre osobné údaje založené na údajoch pre tých, ktorí sa snažia zvládnuť svoj hlad a príjem kalórií spôsobom, ktorý funguje skôr pre ako proti ich telu,“ uzatvára hlavný autor štúdie Patrick Wyatt z ZOE.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/s42255-021-00383-x

https://www.theladders.com/career-advice/science-finally-explains-why-youre-hungry-24-7

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať