DomovTelo a myseľEmócie nie sú vrodené - učíme sa ich

Emócie nie sú vrodené – učíme sa ich

- Reklama -

S emóciami pracujeme celý svoj život. Učíme sa ich rozpoznávať, interpretovať, lepšie zvládať, príliš im nepodliehať alebo naopak, výraznejšie ich prejavovať. Každý náš deň sa spája s balíčkom emócií, s ktorým sa musíme vysporiadať. Považujeme ich za pevnú súčasť našich životov. Sú teda vrodené? Vedci tvrdia, že nie. Sú presvedčení, že sú len naučené.

Evoluční psychológovia veria v univerzálnosť

Väčšina z nás si emócie vysvetľuje ako niečo, čo pochádza z hĺbky nášho vedomia. Takto vlastne emócie fungujú – ako niečo silné a podvedomé, v zásade neovládateľné. Súčasná veda však toto porozumenie spochybňuje ukazovaním, že emócie nie sú vrodenými inštinktami, ale naučené. A to, čo ste sa naučili, je možné sa aj odučiť.

Evoluční psychológovia naopak veria, že emócie sú vrodené, sú teda súčasťou našich mozgov už od narodenia. Niektorí obmedzujú toto tvrdenie vyčlenením „základných“ emócií, ktoré nazvali Veľká šestka – šťastie, smútok, strach, prekvapenie, hnev a znechutenie.

Evoluční psychológovia veria, že emócie sú vrodené.
Zdroj: unsplash.com

Aby tvrdenie o vrodených emóciách platilo, je potrebné dokázať, že emócie sú naozaj produktom evolúcie a sú takzvane univerzálne, t.j. platné na celom svete, napriek výrazným rozdielom v kultúre a prostredí. Univerzálnosť však nie je dostatočným dôkazom teórie evolučných vedcov. Napríklad, skutočnosť, že ľudia všeobecne veria, že slnko je teplé, nedokazuje, že ľudia sa rodia s týmto presvedčením. Slnko je teplé po celom svete, čo je dôvod, prečo si ho ľudia všeobecne myslia. Skutočnosť, že slnko je teplé, sa učíme v škole.

Univerzálne emócie sú mýtus

Neurovedkyňa, psychologička a autorka Lisa Feldman Barrett vysvetlila v rozhovore s Five Books, že veda obraz emócií ako pevne zakotvených a ľahko rozpoznateľných pre všetkých, značne komplikuje. Toto porozumenie je pre väčšinu z nás intuitívne, ale bohužiaľ sa nezdá správne.

„Existujú desaťročia a desaťročia výskumu, ktoré ukazujú, že sa nenarodíme s emóciami, ktoré sú zabudované do našich mozgov. Namiesto toho si naše mozgy budujú emócie, spôsobom, ktorý je veľmi špecifický pre danú situáciu,“ zdôrazňuje. V jednej kultúre by mohlo byť búšiace sa srdce označené ako hrôza, v inom vzrušenie a v ďalšej slovom, ktoré ani nevieme ľahko preložiť.

Inak povedané, naše rôzne fyzické reakcie na naše okolie sú predprogramované. Ľudské telá fungujú všade zhruba rovnako. Ale to, ako interpretujeme tieto reakcie, ktoré sú v podstate to, čo sú „emócie“, sa medzi jednotlivými kultúrami veľmi líšia.

Interpretovanie emócí sa v jednotlivých kultúrach veľmi líšia
Zdroj: unsplash.com

Emócie je možné kontrolovať

Emócie nie sú čisto fyzické. Sú interpretáciou fyzického. Ak si teda uvedomíme, že naše emócie sú v podstate budované na základe toho, ako interpretujeme a označujeme, čo sa deje v našich telách, a nie ako pevné fyzické reakcie, môžeme ich lepšie kontrolovať. A to môže výrazne zlepiť náš život a vzťahy v ňom. Táto sila, ktorá sa používa premyslene, nám môže pomôcť viesť šťastnejší a úspešnejší život.

kontrolovanie našich emócií nám môže pomôcť viesť šťastnejší život.
Zdroj: unsplash.com

Zdroj:

curiosity.com

scienceabc.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať