DomovZaujímavostiHurmikaki: aké sú jeho výhody pre náš organizmus?

Hurmikaki: aké sú jeho výhody pre náš organizmus?

- Reklama -

Ovocie, ktoré originálne pochádza z Číny. Tieto stromy sa vysádzajú už storočia kvôli svojim delikátnym plodom a kvalitnému drevu. Jeho plody, Hurmikaki, sú známe svojou oranžovou farbou a sladkou chuťou. Existuje niekoľko druhov tohto ovocia. Niektoré druhy sú vhodné na konzumáciu so šupkou, iné zasa nie. Hurmikaki sa môže jesť čerstvé, sušené alebo varené a používa sa do rôznych receptov na celom svete. Nielenže je toto ovocie chutné, ponúka nám i množstvo benefitov pre náš organizmus.

Bohaté na živiny

I keď je toto ovocie veľkosťou malé, obsahuje veľké množstvo živín. Hurmikaki je bohaté na sacharidy, bielkoviny, tuky, vlákninu, vitamíny (A, C, E, K, B6 – pyridoxín), draslík, meď a mangán. Takisto v ňom nájdeme i vitamín B1 – tiamín, B2 – riboflavín, foláty, magnézium a fosfor. Hurmikaki obsahuje malé množstvo kalórií a veľké množstvo vlákniny. Šupy obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, triesloviny a vlákninu – práve triesloviny obsahu terapeutické čaje. 

Výborný zdroj antioxidantov

Hurmikaki takisto obsahuje množstvo látok, ktoré majú antioxidačné účinky. Antioxidanty zabraňujú a spomaľujú proces ničenia buniek oxidačným stresom. Oxidačný stres je príčinou niektorých chronických chorôb, ako napríklad ochorenia srdca, diabetes, rakovina a niektoré neurologické ochorenia – napríklad Alzheimer. Našťastie, práve konzumáciou hurmikaki a iných plodov bohaté na antioxidanty napomáhajú v boji proti oxidačnému stresu. A tak môžu znížiť riziko výskytu týchto ochorení. 

Zdroj: seriouseats.com

Napomáha k zdravej činnosti srdca

Najčastejším dôvodom úmrtí na svete sú práve ochorenia srdca. Tieto typy ochorení znepríjemňujú život miliónom ľudí po celom svete. Našťastie už týmto ochoreniam dokážeme predísť tak, že zredukujeme rizikové faktory. Správna kombinácia živín, ktorá sa nachádza v hurmikaki, je skvelou voľbou pri udržiavaní zdravého stavu srdca. Takisto i v tomto prípade flavonoidy a triesloviny sú veľkým bonusom. Tieto látky dokážu upraviť krvný tlak, znižovať zápaly a level cholesterolu. 

Pomáha pri udržiavaní zdravého zraku

Hurmikaki obsahuje veľké množstvo antioxidantov a vitamínu A. Obe živiny sú potrebné pri správnom fungovaní očí. Jedno hurmikaki obsahuje dokonca až 55% odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Okrem týchto zložiek v hurmikaki nájdeme i luteín a zeaxantín, ktoré sú tiež potrebné pre zdravý zrak. Diétami, ktoré zahŕňajú dostatočné množstvo týchto látok, dokážeme predísť množstvu ochorení zraku. Medzi najčastejšie ochorenie zraku patrí vekom podmienená makulárna degenerácia. Toto ochorenie napáda sietnicu a dokáže spôsobiť oslepnutie. 

Zdroj: verywellfit.com

V tomto článku sme vám ponúkli pár zdravotných výhod ovocia Hurmikaki. Pokiaľ ho i vy chcete zahrnúť do vašej stravy, neváhajte pridať ho do rôznych receptov. Hurmikaki je vhodné pridať do sladkých, ale aj slaných jedál. Pridajte ich do vašej ovsenej kaše, smoothie alebo ho podávajte k mäsu. Vášmu jedlu nedodá len sladkú chuť, ale i množstvo živín, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/persimmon-nutrition-benefits#TOC_TITLE_HDR_8
https://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-persimmon/
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať