DomovTelo a myseľMeditácia vám môže pomôcť vyvarovať sa chýb

Meditácia vám môže pomôcť vyvarovať sa chýb

- Reklama -

V dnešnom uponáhľanom svete sa pri potrebe upokojenia mysle čoraz viac ľudí obracia na meditáciu. Vedci z Michiganskej štátnej univerzity testovali, ako otvorená monitorovacia meditácia zmenila mozgovú aktivitu spôsobom, ktorý vedie k zvýšenému rozpoznávaniu chýb. K čomu dospeli a aké sú závery ich výskumu?

Doktorant psychológie Jeff Lin tvrdí, že rôzne formy meditácie môžu mať rôzne neurokognitívne účinky. Otvorenú monitorovaciu meditáciu, teda meditáciu zameranú na vedomie, pocity, myšlienky alebo pocity, ktoré sa odohrávajú v mysli a tele človeka, sa Jeff rozhodol skúmať z dôvodu, že o nej existuje len málo výskumov.

Foto: yogajournal.com

Ako na ľudí vplýva otvorená monitorovacia meditácia a ako ovplyvňuje ich detekciu chýb a reakciu na ne skúmali v štúdii na 200 ľuďoch. Počas 20-minútového meditačného cvičenia vedci merali mozgovú aktivitu pomocou elektroencefalografie (EEG). „EEG dokáže merať mozgovú aktivitu na milisekundovej úrovni, takže sme dostali presné merania nervovej aktivit,“ hovorí Lin. „Určitý nervový signál sa vyskytuje asi pol sekundy po chybe nazývanej pozitivita chyby, ktorá súvisí s vedomým rozpoznaním chyby. Zistili sme, že sila tohto signálu sa v meditujúcich zvyšuje,“ vysvetľuje Lin a dopĺňa ho spoluautor tejto štúdie, Jason Moser: „Tieto zistenia sú silnou ukážkou toho, čo môže urobiť len 20 minút meditácie, aby sa zvýšila schopnosť mozgu odhaľovať chyby a venovať im pozornosť.

Počas výskumu využívali vedci elektroencefalografiu.
Počas výskumu využívali vedci elektroencefalografiu.
Foto: verywellhealth.com

Autori štúdie o otvorenej monitorovacej meditácii teda veria, že pravidelné meditovanie vedie k lepšej rozhodovacej schopnosti, vyvarovaniu sa chýb a vo všeobecnosti k lepšiemu každodennému fungovaniu. „Je skvelé vidieť nadšenie verejnosti, ale stále je potrebné vykonať veľa práce z vedeckého hľadiska, aby sme pochopili výhody, ktoré môže meditácia mať, a čo je rovnako dôležité, ako to vlastne funguje,“ hovorí Lin, ktorý chce do ďalšej fáze výskumu zahrnúť širšiu skupinu účastníkov, otestovať rôzne formy meditácie a určiť, či zmeny v mozgovej aktivite môžu s dlhodobejšou praxou viesť k zmenám v správaní. Veríme, že výsledky budú ešte zaujímavejšie, ako tie, o ktorých sme sa dozvedeli dnes.

Zdroj:

curiosity.com

futurity.org

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať