DomovZaujímavostiTop 10 korenín, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni

Top 10 korenín, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni

- Reklama -

Keď sa pokúšate zásobiť domácu kuchyňu, možnosti dostupné v miestnom supermarkete alebo špecializovanom obchode sa môžu podľa druhu sortimentu líšiť. Jednou z oblastí, ktorá je však obzvlášť dobre zásobená, je oddelenie korenia. V mnohých obchodoch môžu byť k dispozícii stovky rôznych korenín a zmesí korenia. Korenie používajú profesionálni šéfkuchári a mnohí domáci kuchári.

Čierne korenie

Ako protipól k vždy prevládajúcej soli je čierne korenie aromatickým korením, ktoré v malých dávkach chutí dobre na väčšine slaných jedál. Existujú určité recepty, ako napríklad citrónovo-paprikové cestoviny alebo vyprážané kura, ktorým môže prospieť práve čierne korenie.

Sušený cesnak

Dokonca aj keď sa rozhodnete používať čerstvý cesnak pravidelne, mať po ruke cesnakový sušený prášok, môže byť tiež prospešné. Je to skvelý spôsob, ako pridať rýchlu cesnakovú príchuť do jedla alebo ho môžete použiť na zmiešanie do vlastných zmesí korenia.

Tymián

Tymián je drevitý a jemný, s citrónovým podtónom. Najčastejšie sa používa ako príchuť do duseného mäsa, ale môže dodať šmrnc aj pečenej či dusenej zelenine.

Škorica

Zatiaľ čo škorica je pravdepodobne najznámejšia ako prísada do sladkých jedál alebo ako poprašok na ranné toasty, toto korenie môže byť vynikajúcim doplnkom aj do niektorých slaných jedál. Používajte ho vo veľmi malých dávkach do čili, paradajkových omáčok a iných produktov.

Oregano

Nič nehovorí po taliansky tak plynule ako oregano. Trochu sušeného oregana dodá vašej paradajkovej omáčke pravú taliansku atmosféru. Môže byť tiež vhodnou prísadou do gréckych a mexických jedál.

Rozmarín

Sušený rozmarín je nevyhnutnosťou pre francúzsku a stredomorskú kuchyňu. Je to zemitá až borovicová príchuť, ktorú vďaka nemu možno v jedle cítiť. Rozmarín dodá vašim jedlám jedinečnú chuť, ktorá im pomôže stať sa skutočne znamenitými.

Kajenské korenie

Iná forma korenia, kajenské korenie, má jednoznačný nádych. Toto korenie je skvelý spôsob, ako pridať kúsok teplo do akéhokoľvek jedla. Či už pripravujete svoje slávne čili alebo krídelká, kajenské korenie vám umožní získať požadované vlastnosti pokrmu.

Kmín

Kmín má údenú, zemitú chuť. Zistíte, že táto chuť je skvelá pre mnohé jedlá vrátane indických, afrických a juhoamerických. Jemný dotyk rasce môže pridať korenie a chuť nečakaným jedlám, ako sú vajcia alebo aj grilované mäso.

Muškátový oriešok

Muškátový oriešok sa výborne hodí do sladkých aj slaných pokrmov. Je nutnosťou pre bešamelové omáčky a iné syrové jedlá. Najčastejšie ho však zrejme využijete do sladkých dobrôt, ktoré obsahujú aj škoricu.

Paprika

Hoci je paprika v porovnaní s inými koreniami na báze korenia pomerne jemná, dodáva jedlu teplo a zemitosť. Zistíte, že existuje veľa rôznych verzií, z ktorých niektoré majú údenejšiu alebo „horkejšiu“ príchuť ako iné.

Aj keď toto je len desať z nevyhnutných ingrediencií pre vaše domáce zásoby, pamätajte – toto je len začiatok. Nebojte sa pomaly rozširovať svoju zbierku korenia a pridávať ďalšie príchute, aby ste mohli vylepšiť celkovú chuť a profil všetkého, čo varíte.

Zdroj: https://hospitalityinsights.ehl.edu/top-spices-kitchen 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať