DomovZábavaV čom tkvie dlhoročný úspech seriálu?

V čom tkvie dlhoročný úspech seriálu?

- Reklama -

Gilmore Girls alebo v slovenskom preklade Ženy z rodu Gilmorovcov prvýkrát pristáli na televíznych obrazovkách v Spojených štátoch v októbri 2000. Prilákali 4,6 milióna divákov a stali sa hitom u amerického publika. Do Veľkej Británie sa dostal až v roku 2003 a do ďalších krajín v nasledujúcich rokoch. Je ľahké pochopiť, prečo je táto show takým kultovým fenoménom. 

Fanúšikovia tvrdia, že Gilmorky zastupujú inštitúciu so svojimi svojráznymi osobnosťami, útulným prostredím malého mestečka a veľmi špecifickým zmyslom pre humor. Niet pochýb, že ide o jednu z najlepších televíznych relácii všetkých čias! Pozrite sa, čo všetko z nich robí kultový seriál:

1. Nespočetne veľa kultúrnych odkazov

Seriál Gilmore Girls, ktorý vytvorila Amy Sherman-Palladino, je preplnený fascinujúcimi a často ezoterickými odkazmi na televíziu, film, divadlo, literatúru, hudbu, politiku a spoločnosť. Pri jeho sledovaní sa možno naozaj veľa naučiť – od toho, čo sa stalo so stratenými rukopismi Ernesta Hemingwaya, až po to, kým bola Emily Post. Sledovanie Gilmore Girls je tak nielen zábavné, ale poskytuje aj vzdelávanie v oblasti kultúry.

2. Móda

Chcete rýchly vhľad do najlepších a najnostalgickejších trendov začiatku 20. storočia? Netreba vám nič iné ako Gilmore Girls! Najmä Lorelai, ktorá má na sebe všetko od šatiek po obtiahnuté šaty a kožené kabáty až po sponky do vlasov! Kto by mohol zabudnúť na Lukove kockované flanelové košele alebo Jessove riflové a kožené bundy?

zdroj: telltaletv.com

3. Káva a jedlo 

Asi žiadna iná televízna show niekedy kládla taký dôraz na lásku k jedlu u hlavných postáv tak, ako Gilmorky. A boli to práve ženy, ktoré milovali jedlo! Rory a Lorelai pravidelne jedli hamburgery, torty, čínske jedlá a koláče (hoci zostali stále štíhle). A potom aj stará mama Emily, ktorá sa starala o delikátnejšiu kuchyňu v ich živote, ako je marcipán či foie gras . A kto by zabudol, ako veľmi táto show oslavovala kávu?

4. Rýchle dialógy

Pre ľudí, ktorí vidia seriál prvýkrát, to chce asi poriadnu dávku sústredenia. No skalní fanúšikovia dokážu zachytiť všetko podstatné, a to aj napriek skutočne rýchlej dikcii postáv. 

5. Pútavý playlist

Rovnako ako mnohé odkazy na kultúru a jedlo, aj Gilmore Girls odvádzajú skvelú prácu pri zakomponovaní hudby do show a predstavili publiku toľkých úžasných hudobníkov, napríklad Pixies, Patti Smith, The Shins, PJ Harvey, The Go-Go’s, Sonic Youth, Neil Young či Björk. 

6. Nostalgia zo začiatku 21. storočia

Pri Gilmorových dievčatách existuje niečo ako časová kapsula, a to najmä pre mileniálov, ktorí vyrastali na vrchole technologickej revolúcie. Vďaka seriálu si možno pripomenúť svet, v ktorom ste si kúpili CD, používali pevnú linku alebo vlastnili pager. Je to tiež pokladnica aktivít, ako je používanie telefónneho zoznamu alebo nahrávanie niečoho v televízii! 

zdroj: telltaletv.com

7. Prostredie fiktívneho mestečka

Samozrejme, v našich zemepisných šírkach nevieme veľa o Connecticute, ale ak si to možno predstaviť ako v Gilmorových dievčatách, na mnohých to pôsobí ako mesto snov a vytvára skutočný pocit domova! Amy Sherman-Palladino povedala, že ju pri vytvorení Stars Hollow ako hlavného prostredia pre show inšpirovala návšteva dedín Washington Depot, Connecticut, West Hartford a mesta New Milford.

8. Miestny kolorit

Stars Hollow je skutočne jednou z najlepších vecí na seriáli. Miestne komunitné akcie, obchody a reštaurácie a predovšetkým postavy vykresľujú zdravý obraz Ameriky, ktorú mnohí fanúšikovia videli v televízii. V jednej epizóde Lorelai hovorí o týchto veciach ako o „miestnom kolorite“, keď hovorí s hosťom vo svojom hoteli Dragonfly Inn. Stojí vedľa Kirka, ktorý sa vám okamžite vybaví, keď sa povie Stars Hollow, ale kto by mohol zabudnúť aj na Luka, slečnu Patty, Babette, Jacksona, Sookie, Lane, pani Kim a Taylora! 

zdroj: telltaletv.com

9. Hosťujúce hviezdy

Od Carole King po Christiane Amanpour, Gilmore Girls videli skutočne zaujímavý podiel hosťujúcich hviezd – často ľudí, ktorí sú spojení so zameraním show na hudbu, film, televíziu alebo literatúru.

10. Ikonická ústredná pieseň

Námet je prevzatý z hitu Carole Kingovej z roku 1971 „Where You Lead“, ktorý znovu nahrala špeciálne pre show so svojou dcérou Louise Goffinovou. Stalo sa rovnako neoddeliteľnou súčasťou predstavenia ako samotné postavy a vždy sa spomína v zoznamoch najikonickejších televíznych melódií všetkých čias! 

zdroj: telltaletv.com

11. Jesenná estetika

Každý miluje trochu jesennej farebnej palety si s Gilmorkami príde na svoje! Prehliadka mesta vždy prináša jesenné motívy – od koláča, cez kávu až po úžasnú jesennú módu, ktorú každý nosí. Samotné Stars Hollow stačí na to, aby každý zatúžil po pumpkin spiced latte! A povedzme si úprimne, niektoré z najlepších epizód sa odohrávajú počas jesene, spomínate?

12. Ústredný vzťah matka – dcéra

Popravde, kto nemal rád, keď videl, ako blízko sú si Rory a Lorelai? Bolo tak príjemné vidieť, ako sa navzájom ovplyvňujú, a pre tých, ktorí pochádzali z neúplných rodín, bolo rovnako upokojujúce vidieť, ako sa odzrkadľujú v pozitívnom svetle. 

Zdroj: https://www.buzzfeed.com/sam_cleal/gilmore-girls-20th-anniversary-reasons-why-its-the-best 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať