DomovOsobný rozvojKlasická kniha alebo audiokniha? Ktorú z nich si vybrať?

Klasická kniha alebo audiokniha? Ktorú z nich si vybrať?

- Reklama -

Nájsť si čas na čítanie je v dnešnom uponáhľanom svete veľkou výzvou. Mnohí ľudia sa teda spoliehajú na audioknihu, vhodnú alternatívu k staromódnemu čítaniu. Audiokniha vás môže sprevádzať pri rôznych činnostiach, či už ide o šoférovanie na ceste do práce alebo upratovanie domu. Ale je počúvanie knihy naozaj rovnaké ako jej čítanie?

Audioknihy majú veľa výhod. Môžete si ich vychutnať kdekoľvek, môžete pri nich robiť aj iné veci a ich použitím šetríte stromy. Menej plynulí čitatelia ich často považujú za dostupnejšie a vstrebateľnejšie. Výskumy však naznačujú, že ak vaším cieľom nie je minúť čas v premávke alebo na bežiacom páse, ale naučiť sa niečo nové. Určite by ste mali siahnuť po papierovej knihe.

Rozdiel medzi papierovými a audioknihami skúmali profesori na svojich študentoch. Študentov si rozdelili na dve skupiny a požiadali ich, aby si prešli náročný vedecký text. Rozdiel bol v tom, že jedna skupina dostala tento vedecký text na papieri a druhá ho mala možnosť počúvať. Následne dostali študenti pár otázok na ktoré mali odpovedať. Rozdiel medzi skupinami bol výrazný. Študenti, ktorý mali možnosť si text prečítať mali v priemere o 28% lepšie výsledky ako tí, ktorý text počúvali. V univerzitnom hodnotení je to rozdiel medzi známkou A a D, čo nie je zanedbateľné, nemyslíte?

Knihy
Zdroj: Unsplash

Rýchlosť je dôležitá

Nato, že si viac informácií zapamätáte z papierových kníh vplývajú pravdepodobne dva faktory. Prvým faktorom je, že väčšina z vás číta pomalšie ako počúva. Pri čítaní sa občas pozastavíte alebo niektorú časť prečítate viac krát, keď ste jej neporozumeli. Ak sa snažíte absorbovať nové informácie, pomalé čítanie býva lepšie. Dôvodom je aj fakt, že vaša myseľ sa rada potuluje a už pár sekúnd nepozornosti spôsobí stratu kontextu. V knihe je jednoduché nájsť bod, kde ste sa prestali sústrediť, no priznajme si, kto by to robil pri nejakej nahrávke?

Lepšie raz vidieť ako dvakrát počuť

Druhým faktorom je to, že papierové knihy ponúkajú vizuálne pomôcky, ktoré pomáhajú vášmu mozgu usporiadať a porozumieť novým informáciám. Kapitoly, podkapitoly a zoznamy v knihe vám pomáhajú pochopiť materiál a jeho štruktúru. To všetko stratíte pri počúvaní audiokníh.

Nepodceňujte audioknihy

Audioknihy však majú aj silné stránky. Ľudia zdieľajú informácie ústne už desiatky tisíc rokov, zatiaľ čo tlačené slovo je oveľa mladším vynálezom. Aj keď si pri počúvaní zapamätáte menej faktov, veľa informácií môžete pochopiť z intonácie hovoriaceho. Sarkazmus sa oveľa jednoduchšie chápe prostredníctvom zvuku ako keď ho čítate. Ľudia, ktorí počúvajú Shakespearove diela pochopia oveľa viac, ako keby ich čítali.

Zaujímavý je tiež rozdiel, či čítate papierovú knihu alebo jej digitálnu verziu. Zistilo sa, že ľudia, ktorý čítajú príbehy z papierových kníh si pamätajú detaily a poradie udalostí lepšie, ako tí, ktorí čítajú na obrazovke. Je to preto, že text si viete lepšie zapamätať, ak je napísaný na určitom mieste. Pri elektronických knihách nie je ľahké zistiť, v akej časti knihy sa práve nachádzate a tým stratíte určitý kontext. Dôležité je aj pretáčanie stránok knihy, pri ktorých na chvíľu prestanete čítať. Táto malá pauza vytvorí vášmu mozgu priestor na ukladanie alebo vychutnávanie informácií.

Čítačka kníh
Zdroj: Unsplash

Ktorú si vybrať?

Nedá sa jednoznačne povedať, aké knihy sú najlepšie. Tlačené, ale aj audio knihy majú vo svete svoje miesto. Ak si chcete dopriať ľahké čítanie počas čakania alebo cvičenia, určite si vyberte audioknihu. Ak sa však chcete naučiť niečo náročné, zvoľte radšej klasické čítanie. Pri učení siahnite po najstaršej možnosti zo všetkých, tlačenej knihe, a budete prekvapení, ako rýchlo vám to pôjde.

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/is-it-better-to-read-books-or-listen-to-them-curiosity/

https://time.com/5388681/audiobooks-reading-books/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať